Atsinaujinimas jau netrukus prasidės nuo šioje teritorijoje stovinčio neišvaizdaus vandenvalos bokšto, menančio tarybinius laikus.
Kaip pelkė tapo mėgstama miestiečių laisvalaikio vieta
„Senvagė – tai miesto širdis, miestiečius burianti ir kasdien, ir per šventes, lankoma visais metų laikais. Tai ne tik populiari laisvalaikio praleidimo vieta, bet ir tranzitinis miesto taškas – pro šią vietą kasdien juda daug pėsčiųjų, pravažiuoja daugybė automobilių“, – aiškina Daiva Gasiūnienė, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėja.
Vandens telkiniu Senvagė tapo tiesinant Nevėžio vagą 4-ajame dešimtmetyje, prieš tai ši vieta ilgą laiką buvo pelkėta. Upė patvindama ardė kairįjį krantą, todėl dar 1928 m. miestiečiams nurodyta supilti pylimą, ir upė pakeitė savo vagą. Senvagė tuo metu liko užpelkėjusi.
Ji taip atrodė iki pat 1972 metų, kol nebuvo atlikta šios teritorijos rekonstrukcija: atsirado trijų hektarų vandens telkinys su sala. Įrengtas fontanas, šviestuvai, mažosios architektūros sprendimai. Panevėžiečiai netgi tikėjosi, kad čia galės net laivai plaukioti, mat vandens gylis siekė nuo 1,5 iki 2,5 metro.
Pastaruosius 40 metų čia – reprezentacinė Panevėžio vieta, kurioje vyksta daug miestui svarbių švenčių renginių, o geru oru čia netrūksta laisvalaikį leidžiančių miestiečių – joje apsilanko ir jaunos mamos su kūdikiais vežimėliuose, ir senjorai.
Nors ir dabartinė Senvagės teritorija yra lankoma, šią vietą planuojama gerokai atnaujinti. Šiuo metu čia nepatogu judėti vežimėlius stumiantiems tėvams, neįgaliems, vyresnio amžiaus žmonėms. Pokyčių reikia ir infrastruktūrai bei želdynams. Siekiant tai pakeisti vietoje senų takų planuojama sukurti naują takų sistemą, atnaujinti jų dangas. Netoli Aleksandro skulptūros ketinama įkurti apžvalgos ir poilsio aikštelę su lauko kavinėmis, įrengti skverą su žaidimo aikštele vaikams, krantines ir šlaitus apželdinti įvairiaspalviais augalais, medžiais, kurie vizualiai kurs amfiteatro įspūdį.
Iš viso Senvagės infrastruktūros atnaujinimui skirta 2,74 mln. EUR, iš jų – 2,3 mln. EUR Europos Sąjungos finansavimas, likusi dalis – valstybės ir miesto biudžeto lėšos. Darbai turėtų būti baigti po maždaug pusantrų metų, 2019 m. pabaigoje.
Darbus ketinama pradėti antroje šių metų pusėje. Skaičiuojama, kad bendrai į miesto atsinaujinimą per kelerius artimiausius metus iš viso bus investuota 23 mln. Eur.
Šaltinis: jp.lt