• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dažnai girdime apie erkių keliamus pavojus, daugelis žmonių apie tai susimąsto tik atšilus orams. Tačiau šiemet Lietuvoje esant tokiai neįprastai šiltai žiemai, šie parazitai taip pat išlieka aktyvūs. Su tuo susidūrė ir verslininkė, atlikėja Oksana Pikul, sausio mėnesio pabaigoje pastebėjusi, kad 9-erių sūnui Dominykui įsisiurbė erkė.

Nors dažnai girdime apie erkių keliamus pavojus, daugelis žmonių apie tai susimąsto tik atšilus orams. Tačiau šiemet Lietuvoje esant tokiai neįprastai šiltai žiemai, šie parazitai taip pat išlieka aktyvūs. Su tuo susidūrė ir verslininkė, atlikėja Oksana Pikul, sausio mėnesio pabaigoje pastebėjusi, kad 9-erių sūnui Dominykui įsisiurbė erkė.

REKLAMA

Su naujienų portalu tv3.lt Oksana sutiko pasidalyti šia istorija, pabrėždama, kad labai svarbu apie tai šviesti visuomenę. Pati moteris taip pat nesitikėjo, kad žiemą erkės gali išlikti aktyvios.

Oksana Pikul nepatikėjo tuo, ką išvydo

„Man buvo šokas, kad sausio gale nutiko tokia situacija. Buvau įsitikinusi, kad žiemą jos miršta arba miega, todėl net nesipurškėme jokiais purškalais. Tikrai nesitikėjau“, – nuostabos neslėpė ji.

Oksana pasakojo, kad įsisiurbusią erkę pastebėjo ant sūnaus Dominyko kaklo: „Mes, mamos, greitai pastebime tokius dalykus. Kadangi erkę traukiau ne pirmą kartą, puikiai žinojau, ką reikia daryti. Pašalinusi įdėjau ją į atskirą indelį, kurį turėjau vaistinėlėje, padėjau į šaldytuvą ir jau kitą rytą erkė buvo priduota tyrimui.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau O. Pikul neseniai pasiekė gąsdinanti žinia – atlikus tyrimus paaiškėjo, kad erkė buvo užsikrėtusi laimo liga. Moteris teigė, kad šiuo metu ruošiasi vykti pas gydytojus ir konsultuotis dėl tolimesnių veiksmų.

REKLAMA

„Kaip tik važiuoju pasiimti sūnų iš mokyklos ir vyksime konsultuotis pas daktarę, ką daryti ir kaip spręsti šią problemą. Socialiniuose tinkluose pasidalijusi šiuo dalyku, išgirdau daugybę istorijų su skirtingomis situacijomis. Bet, žinoma, noriu viską išgirsti iš specialistų ir priimti tinkamus sprendimus“, – kalbėjo moteris.

Pasidomėjus, kaip šiuo metu jaučiasi sūnus, verslininkė tikino, kad kol kas jokių simptomų jis nepajuto: „Praėjo beveik dvi savaitės, bet nieko neįprasto nepastebėjome. Pasikalbėjome, kad pasikonsultuosime dėl to su daktare ir tiek, visa kita kol kas gerai. Labiausiai viską išgyvenu aš, bet čia jau tokia mūsų, mamų, dalia.“

REKLAMA
REKLAMA

Įspėja visus 

Šalia miško su sūnumi gyvenanti O. Pikul teigė anksčiau niekada nesusidūrusi su erkių keliamais pavojais, tačiau puikiai žinanti, kaip šių parazitų įsisiurbimas gali paveikti žmogaus sveikatą.

„Prieš penkis metus pasiskiepijome nuo erkinio encefalito, nes puikiai žinau, kad šie dalykai žmogui gali pasibaigti net mirtimi, tai – labai pavojinga. Net mieste gyvenantiems žmonėms yra didžiulė tikimybė, kad šie parazitai gali patekti ant jūsų ar vaikų. Ir, kaip matote, tai gali nutikti net žiemą atšilus orui“, – sakė atlikėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oksanos teigimu, ši situacijai jai jau dabar tapo pamoka, kad apie erkių keliamus pavojus reikia galvoti ne tik šiltuoju metų laiku.

„Net nusipirkau specialius aparatus erkėms atbaidyti, kadangi gyvename prie miško. Ir, žinoma, svarbu pasirūpinti purškalais, galbūt net apyrankėmis. Negalima rizikuoti tokiais dalykais, tad svarbiausia nepatingėti apsirūpinti apsaugos priemonėmis“, – įspėjo O. Pikul.

REKLAMA

Primename, kad naujienų portalas tv3.lt anksčiau rašė apie laimo ligą. Tai – tai erkių, besimaitinančių žmonių ir gyvūnų krauju, platinama liga. Laimo liga užsikrėsti gali visi, o ir jos padariniai gresia visiems vienodai, nepaisant amžiaus grupės, kuriai priklauso žmogus. 

Dažniausiai sergama pirmąja šios ligos stadija. Ji pasireiškia ryškiai raudona dėme erkės įsisiurbimo vietoje. Kiti galimi simptomai: šaltkrėtis, karščiavimas, bendras viso kūno silpnumas, limfmazgių padidėjimas. Tačiau kai kuriais atvejais pacientai gali nepastebėti pirmosios ir iškart pereiti į besimptomę-antrąja ligos stadiją. Dažniausiai ji yra nepastebima, nebent liga paveikia žmogaus nervų sistemą, ir pasireiškia, pavyzdžiui, veidinių nervų pažeidimu.

REKLAMA

Trečioji Laimo ligos stadija – lemiama. Jos padariniai gali būti jaučiami visą likusį gyvenimą. 

„Šiame etape dažniausiai pažeidžiama viena iš trijų organizmo sistemų: sąnariai, širdis arba galvos smegenys. Pasiekusi neuroboreliozės stadiją, liga galvos smegenis gali paveikti taip, jog pacientas liks neįgalus visam gyvenimui. Dėl netinkamai veikiančios nervų sistemos, žmogus nebegalės savimi savarankiškai pasirūpinti. Nors tokie ligos atvejai reti, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje ir sąnarių pažeidimai žmogui gali sukelti negalią“, – pasakojo gydytojas I. Aleksa. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trys būdai apsisaugoti

Skiepų nuo šios ligos nėra. Tačiau jai užbėgti už akių gali padėti individualios apsaugos priemonės. Pirmoji iš jų – einant į mišką ar į kitas erkių mėgstamas vietas – tinkamai apsirengti. 

„Reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: marškinėliai ar megztinis turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo, o kelnių klešnių apačia – prie kūno. Taip pat rekomenduojama galvą apsirišti skarele arba užsidėti prigludusią kepurę. O grįžus iš erkių rizikos zonų, kruopščiai pasitikrinti visą kūną bei sunaikinti ropojančias ar kuo greičiau ištraukti jau įsisiurbusias erkes“, – vieną iš Laimo ligos prevencinių priemonių pristato I. Aleksa. 

REKLAMA

Ekspertai labai svarbiu įvardina ir ligos diagnozavimo laiką – kiekviena papildoma diena gali lemti didesnę ligos komplikaciją.| 

„Kuo vėliau ji yra nustatoma, tuo ilgesnis ir sudėtingesnis ligos gydymo kursas. Be to, padidėja komplikacijų tikimybė. Todėl namuose pravartu turėti greitųjų Laimo ligos testų“, – teigia medicinos gydytojas.

Nors savikontrolės testas nėra lygiavertis laboratoriniam tyrimui ir visais atvejais sprendimą dėl diagnozės priima gydytojas, tai būdas, dar nesulaukus vizito į gydimo įstaigą, anksčiau aptikti jau turimą ligą.  

REKLAMA

„Pastebėjus erkės įkandimą erkę reikėtų nedelsiant pašalinti. Tuomet inkubaciniu periodu stebėti jos aptikimo vietą, o praėjus 2–3 savaitėms po nariuotakojo įsisiurbimo, savo sveikatą pasitikrinti savarankiškai naudojamu greituoju Laimo ligos testu. Jis teigiamą rezultatą gali parodyti praėjus ir šešioms savaitėms po užsikrėtimo. Tokių greitųjų testų tikslumas siekia >98 proc., o juos prireikus lengvai galima įsigyti didžiosiose vaistinėse“, – teigia savikontrolės testus siūlančios produktų linijos „Testera“ atstovė ir vaistinių tinklų pardavimų vadovė Gintarė Žukauskienė.

Trečioji priemonė – repelentų, nariuotakojus atbaidančių medžiagų, naudojimas. Anot medicinos gydytojo, tai viena geriausių pirminės prevencijos priemonių. Ji yra skirta ligos sukėlėjams atbaidyti. 

tu besmegeniu uzaugai ir nieko tokio....ruski
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų