Vilnietė Donata rankoje laiko ne pirkinių sąrašą, o prieš aštuonerius metus prekybos centre pirktų prekių čekį. Peržiūrėjusi čekyje užfiksuotas kainas dar litais, moteris sumanė šiandien atkeliavusi į parduotuvę surinkti lygiai tų pačių prekių krepšelį ir pažiūrėti – kiek ištikrųjų jis pabrango.
Į krepšelį sudėję keturių rūšių pieno produktus matome, kad nė vienas jų neatpigo, o labiausiai pabrango jogurtas – 0,59 Eur arba 2,05 Lt. 2008 m. Donata tame pačiame prekybos centre pirko ir riešutų, daržovių bei vaisių. Štai citrinos – vienintelė prekė vilnietės krepšelyje, kuri per aštuonerius metus atpigo. Salotos vazonėlyje pabrango beveik tris kartus, brangesnis ir daržovių mišinys. Smarkiai pabrango ir lazdynų riešutai. Dabar kilogramas šių riešutų kainuoja beveik 15 Eur, tuomet pavertus į eurus tekainavo beveik 9 eurus. Į savo prekių krepšelį dar įdedame ananasų nektaro.
Ir higieninius įklotus, kurių kaina per aštuonerius metus šoktelėjo beveik du kartus. Iš čekio išbraukę prekes, kurių šiandien neradome, už šį krepšelį 2008 m. mokėjome 29,76 Lt arba 8,62 Eur. Prieš keliaudami prie kasos, pasiteiraujame parduotuvės lankytojų, ką mano jie – kiek lygiai tokių pačių prekių krepšelis pabrango per aštuonerius metus?
Skaičiuojame prekes, kurias netrukus dėsime į penkiais euro centais pabrangusį maišelį. Ir štai rezultatus. Praėjus aštuoneriems metams už lygiai tokį patį prekių krepšelį mokame beveik penkiais eurais brangiau nei tuomet - 13,58 Eur.
Tačiau ekonomistai ragina atkreipti dėmesį ir trimis procentais išaugusį PVM ir į tai, kad per aštuonerius metus gerokai augo ir vidutinis atlyginimas. 2008 m. jis buvo apie 478 Eur, dabar – apie 650 Eur. Toks prekių kainų didėjimas skaudžiausias, žinoma, pensininkams. Taigi mūsų pirktos prekės per 8-nerius metus pabrango 46 procentais, o vidutinė alga padidėjo 29 procentais. Skirtumas ne pirkėjų naudai.
Nebus ji linksma ir šiemet. Ekonomistai prognozuoja, kad šiais metais prekės ir paslaugos dar labiau brangs.
Prognozuojama, dauguma maisto produktų šiemet brangs maždaug dviem procentais.
Plačiau apie tai TV3 reportaže