• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su informacijos apie Kristijonui Bartoševičiui gręsiančius kaltinimus nutekinimu susijęs skandalas – nieko naujo Lietuvos politinėje padangėje. Nuskambėjo ne vienas atvejis, kai košės prisivirę politikai slėpdavo tiesą iki paskutinės sekundės, o priremti prie sienos užkirsdavo kelią bet kokioms komisijų sudarymo galimybėms.

Su informacijos apie Kristijonui Bartoševičiui gręsiančius kaltinimus nutekinimu susijęs skandalas – nieko naujo Lietuvos politinėje padangėje. Nuskambėjo ne vienas atvejis, kai košės prisivirę politikai slėpdavo tiesą iki paskutinės sekundės, o priremti prie sienos užkirsdavo kelią bet kokioms komisijų sudarymo galimybėms.

REKLAMA

Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.

Po to, kai Seime žlugo bandymas dėl galimo informacijos nutekinimo įsteigti laikinąją komisiją, visi ėmė svarstyti – kas toliau? O toliau – politinis spektaklis su kaltinimais ir kitomis politinėmis intrigomis.

„Valdančioji dauguma galėjo pasielgti originaliai ir sudaryti tą komisiją. Turbūt ta komisija nebūtų turėjusi ką veikt, nes nėra nusikaltimo sudėties. Net jeigu ir informavo Bartoševičių, tai iš principo niekas nieko nebūtų pažeidę. Tai ką jie būtų ištyrę? Tai šiuo atveju geriausias variantas opozicijai, kad nesudarė, nes visada bus galima rėkti, kad va nesudarė, va kažką slepia“, – kalbėjo politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka.

REKLAMA
REKLAMA

Politikos apžvalgininkai ir komunikacijos ekspertai prognozuoja, kad toliau bus bandoma ieškoti menkiausių pagalbos Bartoševičiui kabliukų ir traukti į dienos šviesą naujus faktus ir nutekinimo versijas.

REKLAMA

„Mes dar negalime atmesti pačių įvairiausių scenarijų. O kas, jei tą informaciją, kad ir neteisėtai, bet nutekino ne politikai, o kažkas teisėsaugoje? Kaip į tai žiūrėti?“, – svarstė politologė Rima Urbonaitė.

„Man atrodo, kad jeigu Radvilė čia vaidino šitaip, tai jau žinau, kas kitais metais gaus „Sidabrinę gervę“. Šiuo atveju Radvilei yra sunku, partijai yra sunku, bet šiek tiek lengviau, o valstybei... Na, ką mes ir matome – prokurorai dirba, opozicija daro savo darbą“, – kalbėjo politinės komunikacijos ekspertas Mindaugas Lapinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Prielaidą šiam skandalui ir apkalboms davė patys valdantieji, o tiksliau – konservatoriai, kurie patys prikūrė priežasčių šiai politinei dramai užsiliepsnoti visu gražumu.

„Imant tas dvi savaites, valdančioji dauguma, o ypač konservatoriai, pasirodė nemokantys daryti politikos, nemokantys valdyti situacijos elementariu atveju. O kai kalba visi, ir kalba nežinodami, kaip ten iš tikrųjų buvo, tai atsitiko taip, kaip dabar atsitiko. Prišnekėjo žmonės nesąmonių, pradėjo traukti visokias programėles. O reikėjo, kad kažkas vienas konkrečiai paaiškintų situaciją ir viskas tuo būtų pasibaigę“, – sakė R. Valatka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O toliau – viskas pagal nerašytas politines taisykles. Jei jau prisidirbai, prisišnekėjai ir matai, kad apie tai visi sužinos, reikia slėptis už valdžios galios instrumentų. Blokuoti visas komisijas ir jų sudarymo galimybes.

„Mes kalbame apie tą faktorių, kuris vadinasi pasitikėjimu. Ir kai paskui žmonės sako: „ai, čia jie visi vagys“, tai gaunasi, kad visi vagys, nors galbūt pavogė tik vienas. Tai kai dabar politikai žaidžia šiuos žaidimus, jie turi pagalvoti, kad tai gali grįžti bumerangu – ir pačiu skausmingiausiu būdu“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

REKLAMA

Slėptis nuo galimos tiesos iki paskutinės sekundės – sena tradicija, kuri pastaraisiais metais praktikuojama labai plačiai. Kai Ramūnas Karbauskis 2016 metais į Seimą atsivedė Gretą Kildišienę, kilo didžiulis skandalas dėl to, kad pastaroji nedeklaravo R. Karbauskio įmonei „Agrokoncernas“ priklausančio automobilio.

Tačiau R. Karbauskis gynė kolegę iki paskutinės minutės. Buvo kalbėta apie galimas tyrimo komisijas, bet jų neprireikė, kai paaiškėjo dar viena skandalinga žinia, kad G. Kildišienė nuslėpė gėdingą biografijos faktą – vagystę – ir Gretai teko Seimą palikti.

REKLAMA

2018 metais konservatoriai norėjo tirti R. Karbauskį, ar šis nėra žemgrobys, nes turi labai daug žemės, o tuo pačiu panagrinėti trąšų importo iš Rusijos klausimą. R. Karbauskis šiuos kaltinimus neigė ir, žinoma, komisijos sudarymas buvo blokuotas.

„Prisiminkime ankstesnes tyrimų komisijas ir kokios jos buvo, kaip jos vyko. Deja, bet jos nevyko taip, kad norėtųsi pakartoti. Kitaip tariant, mes matėme, kaip jomis buvo spekuliuojama ir manipuliuojama“, – sakė R. Urbonaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau seklio vaidmens ėmėsi valstiečiai žalieji, kurie norėjo tirti verslo grupių įtaką politikams, o jei konkrečiau – nagrinėti „MG Baltic“ skandalo peripetijas ir net prezidentės Dalios Grybauskaitės laiškus politikams.

Po to valdžioje buvę valstiečiai sugalvojo dar vieną tyrimą. Išnagrinėti A. Kubilių, I. Šimonytę ir visus tuos kurie buvo valdžioje 2008-2012 metų kadencijoje. Įvardyto tyrimo priežastis – Lietuvos praskolinimas per krizę.

REKLAMA

„Dar Brazauskas yra pasakęs, kad politikoje moralės nėra, ar kažkaip panašiai. Politikoje visą laiką yra rungimasis, visą laiką yra tam tikras išskaičiavimas“, – sakė M. Lapinskas.

Į valdžią atėjus konservatoriams, kilo skandalas dėl per Lietuvą ir toliau geležinkeliu riedančių, sankcionuotų baltarusiškų trąšų. Bet kritikos sulaukę ministrai Gabrielius Landsbergis ir Marius Skuodis buvo išgelbėti nesudarius laikinosios komisijos jų veiklai tirti.

REKLAMA

Tačiau visų komisijų ir parlamentinių tyrimų dugnų dugnas buvo 2018 metais, kai tėvynės išdavyste apkaltintas Seimo narys Mindaugas Bastys per apkaltos balsavimą Seime buvo neatstatydintas iš savo pareigų, nors Konstitucinis teismas paskelbė, kad šis politikas sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Taigi, kaip rodo mūsų parlamentarizmo istorija, Seime tirti vieni kitų nuodėmes, ginti galimai prisidirbusius partinius kolegas ir slėptis po laikinųjų komisijų nesudarymo širmu – įprasta praktika, kuri tikrai neprideda pasitikėjimo valdžia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šito egzamino nelaiko visi ir nepanašu, kad išlaikys, nes ilgesnėje perspektyvoje mes pamatysime, kad bendrai visam Seimui tai yra nuostolis ir čia pralaimėtojai yra visi. Net jeigu šiandien kažkas galvoja, kad čia bus laimėtojai, tai jie labai labai klysta“, – teigė R. Urbonaitė.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

Lansbergistai mato dykai suvalgyta kotletą, bet nenori matyti savo absurdo teatro, nagais ir ragais įsikybę valdžios, nepastebi, kokie yra apgailėtini iki koktumo, jei taip įvyktų su bet kuria kita partiją, tai juos sumaltu į miltus, šie valdantieji pasižymi buka arogancija, melu, kvailu išsisukinėjimu nuo atsakomybės, patys kala vinis į savo karstą, tai jų pabaigos pradžia.
Nebūtais dalykais XDDD joooo... Visiškas sektantas
diskusijos dalyviai gal 'primiršo' 2007m
diskusijos dalyviai gal 'primiršo' 2007m
''Seimas patvirtino: konservatorių ryšiai su teroristine grupe - neabejotini''

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų