Ankstesnės valdžios paliktos skylės biudžete gali nemaloniai atsiliepti kartu su ministrais pasitraukusiems politinio pasitikėjimo tarnautojams. Neaišku, ar ištuštėjusiame ižde bus rasta lėšų jų išeitinėms kompensacijoms.
Pasibaigus XIV Vyriausybės kadencijai, daiktus teko krautis ne tik jos nariams, bet ir kelioms dešimtims politinio pasitikėjimo tarnautojų, rašo „Lietuvos žinios“.
Valstybės tarnybos departamento duomenimis, šiemet visose ministerijose dirbo 58 politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai. Vyriausybei atskaitingose įstaigose ir kanceliarijoje darbavosi 14 šios kategorijos tarnautojų.
Pagal įstatymą, praėjus mėnesiui, kai tarnautojas turi palikti tarnybą, jam sumokama vieno mėnesio darbo užmokesčio dydžio kompensacija. Tiesa, jeigu toks pareigūnas per mėnesį įsidarbina valstybės tarnyboje, kompensaciją gauna tik už laikotarpį, kurį nedirbo. Ši taisyklė netaikoma išėjusiesiems dirbti į privatų sektorių, šiuo atveju kompensacija vis tiek priklauso.
Laukia gerų žinių
Krašto apsaugos ministerijoje (KAM) dirbo penki politinio pasitikėjimo pareigūnai. Jų išeitinėms kompensacijoms numatyta suma siekia 41 tūkst. litų neatskaičius mokesčių. Kaip LŽ aiškino KAM Viešųjų ryšių departamente, šios išlaidos biudžete buvo suplanuotos iš anksto. Pasiteiravus, ar šie pinigai bus išmokėti tvarkingai, ministerijos atstovai gūžčiojo pečiais ir tvirtino lauksiantys žinių iš Finansų ministerijos.
Atleidžiamų darbuotojų skaičius ministerijose labai įvairus, pavyzdžiui, Finansų ministerijoje politinio pasitikėjimo tarnautojų jau kurį laiką nebuvo, todėl nebuvo ką ir atleisti. Viceministru dirbęs Valentinas Miltienis laimėjo konkursą ir liko dirbti ministerijos sekretoriumi, todėl jam išeitinė kompensacija nepriklauso.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje atleisti penki tarnautojai. Trims iš jų beveik 27,5 tūkst. siekianti išeitinė kompensacija jau išmokėta. Likusieji išmokos lauks mėnesį. Vieniems pareigūnams sumokėta anksčiau, nes jie priimti iki Valstybės tarnybos įstatymo nuostatų pakeitimo, todėl jiems galioja ankstesnė tvarka.
Pinigų negarantuoja
Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Lenkutis LŽ tvirtino, kad apie išeitines kompensacijas kalbėti anksti.
Jis pridūrė, kad šios išmokos įtrauktos į tą pačią eilutę, kurioje nurodyta suma, skirta algoms. V. Lenkutis nenorėjo leistis į svarstymus apie tai, ar bus iš ko mokėti išeitines kompensacijas.
Šį mėnesį - pirmą kartą nuo 2001-ųjų - valstybės įstaigų tarnautojams vėlavo atlyginimai. Laiku nebuvo išmokėta beveik 100 mln. litų.
Vakar naujasis finansų ministras Algirdas Šemeta pareiškė, kad biudžete žioji didelė skylė - skola siekia apie 1 mlrd. litų.
„Iki metų pabaigos liks skolos biudžetinėms įstaigoms“, - pripažino ministras. Be kita ko, jis prabilo apie ketinimus mažinti valstybės tarnautojų skaičių.
Finansų ministerijos Iždo departamentas rengia kriterijus, kuriais bus vadovaujamasi sprendžiant, su kuriais asignavimų valdytojais pirmiausia atsiskaityti, o kas gali palaukti.
Lauryna Vireliūnaitė