Ši Jungtinių Tautų ir Sirijos Raudonojo Pusmėnulio (SARC) kolona važiavo į sunkiai pasiekiamą miestą Orum al Kubrą Alepo provincijoje, kad nugabentų humanitarinės pagalbos krovinį 78 tūkst. žmonių, nurodė JT.
Nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad per smūgį 12 pagalbos darbuotojų ir vairuotojų, bet Jungtinės Tautos aukų skaičiaus dar nepatvirtino.
JT humanitarinių operacijų Sirijoje vadovas Janas Egelandas „Twitter“ žinutėje rašė, kad per antskrydį „daug žuvo arba buvo sužeisti“.
Kolona buvo „subombarduota šiandien, nepaisant nekonfliktavimo tarp šalių“, kai pagalbos agentūros koordinuoja savo judėjimą su visais vietos veikėjais, pridūrė jis.
JT humanitarinės pagalbos vadovas Stephenas O'Brienas sakė esantis "smarkiai susirūpinęs" dėl šio incidento ir ragino „visas konflikto šalis dar kartą imtis visų būtinų priemonių apsaugoti humanitariniams veikėjams, civiliams ir civilinei infrastruktūrai, kaip reikalauja tarptautiniai humanitariniai įstatymai“.
Per šią ataką taip pat nukentėjo vienas SARC sandėlys, sakė JT atstovas Stephane'as Dujarricius.
„Daug šaltinių patvirtino, kad miestas šį vakarą buvo apšaudytas, – nurodė jis. – Tačiau padėtis tebesivysto ir gaunama pranešimų, todėl šiuo metu negalime nepriklausomai patvirtinti aukų skaičiaus.“
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault griežtai pasmerkė šį smūgį ir sakė, kad pagalbos kolonos sunaikinimas pabrėžė „būtinybę nutraukti kovos veiksmus Sirijoje“.
Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (TRKK) patvirtino, kolona tapo atakos taikiniu.
„Padėtis vietoje labai chaotiška. Esame giliai sukrėsti, kad humanitariniai darbuotojai ir misijos vėl nukentėjo nuo šio konflikto brutalumo“, – naujienų agentūrai AFP sakė TRKK atstovė Ingy Sedky.
Ataka prieš pagalbos koloną Sirijoje gali būti karo nusikaltimas, perspėja JT
Jungtinės Tautos pirmadienį išreiškė pasipiktinimą dėl atakos prieš vieną pagalbos koloną Sirijoje ir perspėjo, kad šis bombardavimas prilygsta karo nusikaltimui, jeigu jis buvo tyčinis.
Per šią ataką buvo smogta mažiausiai 18-ai sunkvežimių, važiavusių kolonoje, kurią sudarė iš viso 31mašina. Per šį incidentą žuvo 12 pagalbos darbuotojų ir vairuotojų, pranešė viena stebėtojų organizacija.
JT ir Sirijos Arabų Raudonojo Pusmėnulio (SARC) kolona važiavo į sunkiai pasiekiamą Orum al Kubros miestą Alepo provincijoje ir vežė humanitarinę pagalbą 78-iems tūkst. žmonių.
„Mūsų pasipiktinimas šia ataka didžiulis, – žurnalistams sakė JT pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura (Stafanas de Mistura). – Ta kolona buvo ilgo leidimų ir pasirengimų padėti atskirtiems civiliams gyventojams proceso rezultatas.“
JT pagalbos vadovas Stephenas O'Brienas (Stivenas O'Brajenas) paragino atlikti tyrimą.
„Leiskite man pasakyti aiškiai: jeigu bus nustatyta, kad per šią beširdišką ataką buvo tyčia taikomasi į humanitarinės pagalbos darbuotojus, tai prilygs karo nusikaltimui“, – pažymėjo jis.
Jungtinės Tautos nepatvirtino aukų skaičiaus, kurį nurodė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.
Pasak S.O'Brieno, pradiniai pranešimai rodo, kad žuvo ar buvo sužeista „daug žmonių“, tarp jų – SARC savanorių.
Buvo smogta ir vienam SARC sandėliui, be to, buvo padaryta žala vienai klinikai, sakė S.O'Brienas.
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault (Žanas Markas Airo) griežtai pasmerkė minimą ataką ir sakė, kad ji akcentuoja „būtinybę nutraukti karo veiksmus Sirijoje“.
JAV išreiškė pasipiktinimą ir pabrėžė, kad tos kolonos kelionės tikslas buvo žinomas Sirijos režimui ir jo sąjungininkei Rusijai.
„Pranešimai dėl vilkstinės, kuri planavo pasiekti maždaug 78 tūkst. žmonių, buvo pateikti visoms konflikto šalims, vilkstinė buvo aiškiai pažymėta kaip humanitarinė“, – sakė S.O'Brienas.
„Negali būti jokio paaiškinimo ar pasiteisinimo, jokios priežasties ar loginio pagrindo ... karui su drąsiais ir nesavanaudiškais humanitarinės (pagalbos) darbuotojais, bandančiais pasiekti savo bendrapiliečius, kuriems beviltiškai reikalinga pagalba“, – pažymėjo jis.
Sirijos kariškiai anksčiau pranešė nutraukiantys paliaubas, paskelbtas tarpininkaujant JAV ir Rusijai. Jie apkaltino sukilėlius įvykdžius daugiau kaip 300 pažeidimų, taip pat „nevykdžius nei vieno“ susitarimo elemento.
Sirijos kariuomenė anksčiau paskelbė nutraukianti paliaubas, paskelbtas bendromis JAV ir Rusijos pastangomis paskelbtas paliaubas. Damaskas apkaltino sukilėlius daugiau kaip 300 kartų pažeidus ugnies nutraukimą ir „nevykdžius nei vieno (susitarimo) elemento“.