Naujametę 2009-ųjų naktį Vilnių nušvietę fejerverkai pagaliau sulaukė teisėsaugininkų dėmesio. Vos dvidešimt minučių trukusiu, tačiau beveik du milijonus litų kainavusiu spektakliu susidomėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), antradienį apklaustas buvęs Kultūros ministerijos sekretorius Juozas Širvinskas.
Kyšo „Rubikono“ ausys
FNTT aiškinasi beveik 2 mln. litų kelią. Aiškėja, jog šie pinigai buvo tiesiogiai pervesti įmonei “Effectus Eventus”, siejamai su „Rubicon Group“, ne taip seniai pavadinimą pakeitusia į ICOR.
Jau ne sykį skelbta, jog dabartinė „Effectus Eventus” vadovė Giedrė Žemaitienė prieš pradėdama vadovauti šiai įstaigai darbavosi UAB „Effectus“. Pastaroji bendrovė, nuo praėjusių metų vasario pabaigos persivadinusi UAB „SEVEN Live“, priklauso pramogų verslo įmonių grupei „SEVEN entertainment“, savo ruožtu įeinančiai į įmonių grupę „Rubicon group“.
Kartu su G.Žemaitiene „Effectus eventus“ dirbo ir buvęs Penkto televizijos kanalo direktorius Linas Ryškus. Penktas kanalas taip pat priklausė „Rubicon Group“.
Dar vienas iškalbingas faktas - „Effectus eventus“, kaip rodo oficialūs dokumentai, buvo įsteigta tą pačią dieną, kai pasirašė sutartį su Kultūros ministerija.
Įtariamasis - buvęs sekretorius
Pirmadienį į FNTT būstinę Vilniuje iškviestas buvęs Kultūros ministerijos sekretorius bei ministerijos įsteigtos Kino tarybos narys Juozas Širvinskas. Jam pateikti oficialūs įtarimai dėl tarnybos pareigų neatlikimo. Tai “Respublikai” patvirtino FNTT direktoriaus pavaduotojas Alvydas Packevičius.
Ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai jo detalių nekomentuoja. Tačiau užsiminė, jog vyksta tyrimas dėl į orą iššaudytų milijonų pasitinkant 2009-uosius, o įtariamųjų gali padaugėti. Daug ką lems atsakymai į teisinės pagalbos prašymus, kuriuos teisėsaugininkai išsiuntė į kelias užsienio valstybes.
Po vizito pas pareigūnus J.Širvinskas “Respublikai” prisipažino buvęs apklaustas dėl programos “Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009” (VEKS) finansavimo.
“Amžinuoju sekretoriumi” vadintam ir pernai vasarą iš pareigų atleistam J.Širvinskui gresia teisės dirbti tam tikrą darbą ar užsiimti tam tikra veikla atėmimas, bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.
Pinigai už nieką
Dangų virš Arkikatedros nušvietusiais fejerverkais rūpinosi “pasaulinio garso šviesų architektu” vadinamas vokiečių menininkas Gertas Hofas. Jo sukurtas “šviesos ir garso spektaklis” buvo įžanginė nacionalinės programos VEKS dalis.
Lietuva jai atseikėjo beveik du milijonus litų. Fejerverkus finansavo Kultūros ministerija.
“Respublikos” duomenimis, FNTT pareigūnus sudomino didžiosios šių pinigų dalies - beveik pusantro milijono litų - kelias.
Nustatyta, jog finansavimo sutartis buvo sudaryta ne su pačiu G.Hofu, o su viešąja įstaiga “Effectus Eventus”. Pareigūnų teigimu, pinigai už “šviesos ir muzikos spektaklį” šiai viešajai įstaigai turėjo ateiti per viešąją įstaigą VEKS, kuri rūpinosi visais kultūros sostinės renginiais.
Tačiau esą Kultūros ministerija pinigus pervedė tiesiai į “Effectus Eventus” sąskaitą. Pasak tyrėjų, tai savo parašu palaimino J.Širvinskas.
“Effectus Eventus” direktorė Giedrė Žemaitienė “Respublikos” žurnalistams nenoriai aiškino fejerverkams paleistų pinigų peripetijas: kiek pinigų pervesta G.Hofo prodiuserių kompanijai ir kiek liko “Effectus Eventus”?
“Šio projekto yra 700 puslapių, - pirmadienį sakė G.Žemaitienė, - todėl detaliai jums nieko nepaaiškinsiu. Tad kreipkitės į FNTT - jei jie turės teisę, jie apie šį projektą ir papasakos. Aš nežinau, ar galima kalbėti apie šį projektą plačiau”.
Vokiečiai dar tyli
Pasirodo, iš vokiečių pusės iki šiol nėra gauta jokių fejerverkų spektaklio organizavimo išlaidas patvirtinančių dokumentų. Neaišku, kiek iš tikrųjų kainavo technika, jos transportavimas, įrengimas, pirotechnika, aukštalipių darbas ir pan.
Šį ir kitus VEKS projektus narpliojantys teisėsaugininkai neslepia nuostabos: susidaro įspūdis, jog VEKS renginių finansavimo absoliučiai niekas nekontroliavo. Todėl pareigūnai neatmeta galimybės, jog įtariamųjų netrukus padaugės.
Saviškių kaltės nerado
Tai, kad milijonai buvo taškomi kairėn dešinėn ir be didesnės priežiūros, be išlaidas pagrindžiančių dokumentų, jau anksčiau konstatavo Valstybės kontrolė. “Respublika” rašė, jog pernai birželį, atlikę Kultūros ministerijos finansinį auditą, kontrolieriai nustatė gausybę pažeidimų.