• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prie Palangos krantų siūloma kurti povandeninio kultūros paveldo muziejų– visuomenei prieinamą skanseną po vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos universiteto rektorius profesorius Vladas Žulkus pateikė idėją Kultūros ministerijai perkelti tris keturis vertingiausius radinius– medinių laivų liekanas į neseniai prie Palangos krantų maždaug 15 metrų gylyje atrasto povandeninio kanjono vietą.

REKLAMA

Kultūros ministerijoje aptariant povandeninio paveldo išsaugojimo klausimus pabrėžta, kad Lietuvoje yra sukurta stipri povandeninio paveldo mokslinių tyrimų bazė ir jau pasiektas nemažas įdirbis šioje kultūros paveldo srityje. Tyrimų metu surinkti duomenys apie 40 į Lietuvos pakrančių seklumas išmestų laivų ir keliolika apie nuskendusius didesniame gylyje ir toliau nuo krantų. Didžiąją radinių dalį sudaro industrinio tipo laivai, tačiau atrasta ir itin vertingų moksliniu požiūriu medinių laivų liekanų. Taip pat yra rasti keli kultūrinio kraštovaizdžio po vandeniu arealai su gamtiniais reliktais (medžių liekanomis).

REKLAMA
REKLAMA

UNESCO Povandeninio kultūros paveldo apsaugos konvencijoje pabrėžiama, jog, siekiant išsaugoti povandeninį kultūros paveldą, būtina jį konservuoti jo buvimo vietoje ir tik išskirtinais atvejais objektą galima perkelti į kitą vietą. Tačiau iškelti iš vandens laivo liekanas, jas konservuoti ir eksponuoti sausumoje– labai daug kainuojantis procesas, todėl garsus povandeninio paveldo tyrėjas ir ekspertas prof. V. Žulkus pateikė siūlymą perkelti vertingiausius medinius radinius į neseniai prie Palangos krantų maždaug 15 metrų gylyje atrasto povandeninio kanjono vietą. Toks laivų liekanų perkėlimas bei eksponavimas, pasak ekspertų, nereikalautų didelių lėšų, tačiau tokiu būdu būtų sukurtas povandeninio kultūros paveldo muziejus– povandeninio turizmo mėgėjams prieinamas skansenas po vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kultūros ministras Arūnas Gelūnas ir kiti pasitarimo dalyviai pritarė pasiūlytam povandeninio paveldo apsaugos būdui ir vieningai sutarė, kad reikalinga kuo skubiau pradėti šio povandeninio paveldo objektų atrankos, vertinimo ir registravimo Kultūros vertybių registre procedūras. Šias idėjas prof. V. Žulkus ketina pristatyti diskusijai ir UNESCO Povandeninio kultūros paveldo apsaugos konvencijos Moksliniame ir techniniame patariamajame komitete bei ICOMOS Tarptautiniame povandeninio paveldo moksliniame komitete.

REKLAMA

Klaipėdos universiteto rektorius prof. V. Žulkus atstovauja Lietuvai UNESCO Povandeninio kultūros paveldo apsaugos konvencijos įgyvendinimo moksliniame-techniniame komitete.

Povandeninio paveldo apsaugą reglamentuojančią UNESCO Povandeninio kultūros paveldo apsaugos konvenciją Lietuva ratifikavo 2006 m. Joje povandeninis kultūros paveldas apibrėžtas kaip vandenyje esantis, istorinę bei kultūrinę reikšmę turintis paveldas, akivaizdžiais pavyzdžiais liudijantis žmonijos istoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų