Nekilnojamojo turto ekspertas Romas Perminas parodė vienos iš Lietuvos žvaigždžių namą prabangiame ir populiariame Palangos rajone Kunigiškiuose.
„Galime apžiūrėti mūsų standartinį namuką, jis yra vieno aukšto. Tai yra didelė retenybė, ypač Kunigiškiuose, ypač pajūryje. 47-iuose kvadratuose mes sutalpiname du miegamuosius, jie turi nišas spintoms“, – patalpas aprodė R. Perminas.
Anot eksperto, nekilnojamojo turto rinka šiame kvartale yra visai kitokia nei visoje Lietuvoje. Mat žmonės dažniausiai perka būstus vasarojimui ar žiemojimui. Vieno kvadratinio metro kaina tokiame namelyje prasideda nuo 2200 eurų. Tad 28 kvadratinių metrų būstą su kiemu galima nusipirkti ir už 80 tūkst. eurų.
„Atrodo, žmogus galėtų skirti sau daugiau, bet tai yra antras būstas. Jis geriau investuos didesnę dalį gyvendamas Vilniuje į savo Pilaitę, o antrąjį būstą jis gali nusipirkit už mažesnę sumą, nes plotai mažėja, o kambarių skaičius išlieka toks pat“, – tikino R. Perminas.
Kunigiškiuose namus pirkti buvo pamėgę ir rusai. Tačiau dar net neprasidėjus karui Ukrainoje pirkimai ėmė mažėti.
„Jau kokius penkis metus galiu teigti, kad jų yra vienetai. Tikrai vienetai. Jie turi gal prisipirkę iš anksčiau, bet šiuo metu jie neperka, neinvestuoja“, – teigė nekilnojamojo turto ekspertas.
Būstų daugiau nei pirkėjų
Vis dėlto, anot nekilnojamojo turto pardavėjų, dauguma sandorių pajūryje ir vyksta būtent Kunigiškiuose. Likusioje Palangos dalyje situacija visai kitokia – parduodamų būstų daugiau, negu norinčių juos pirkti.
„Šiuo metu pasiūla yra nuo 600 iki 700 butų. Tai pagal mūsų gyventojų skaičių – 18 000, tai yra žymiai didesnis kiekis negu Vilniuje. Nes Vilniuje 2–3 tūkstančiai pagal gyventojų skaičių, tai čia nėra tiek jau daug. Taip, kad mes pasiūlą turim paruošę labai didžiulę“, – tvirtino nekilnojamojo turto agentūros „Rolijona“ direktorė Ona Mackevičienė.
Tam pritaria ir kiti specialistai. Anot jų, dažnai net oficialiai pateikiami sandorių duomenys nebūtinai atspindi realią situaciją.
„Nors matome Registrų centro statistiką, kad pardavimai yra pakilę trečdaliu, bet labai sėkmingai prieiname išvadą, kad tai tiesiog yra įgyvendinti sandoriai visų rezervacijų, kurios įvyko per karantininį laikotarpį“, – sakė „Capital Klaipėda“ vadovė Ivona Berezinskė.
Tiesa, pinigų turintys lietuviai yra išskirtinė grupė. Anot specialistų, tokie žmonės labai atidžiai seka kainas, stebi ateinančias ir praeinančias krizes ir, daugiau ar mažiau, nekilnojamąjį turtą Palangoje perka nuolat. Ir pinigų tam negaili.
Sandorių tik daugės
Neseniai Amerikos lietuvių pora įsigijo namą už 2 mln. eurų, kiti klientai nupirko butą už milijoną eurų. Ir, anot ekspertų, tokių sandorių tik daugės.
„Ateis toks laikas, kai į Palangą atbėgs turtingi žmonės, kurie negalės vasarą gyventi Floridoje, Ispanijoje, Prancūzijoje. Vasarą ten būna labai karšta ir neįmanoma gyventi“, – prognozavo O. Mackevičienė.
Tiesa, kitose, lietuvių pamėgtose šalyse galima rasti nekilnojamojo turto tokiomis pačiomis ar net mažesnėmis kainomis nei Palangoje. Trijų kambarių buto su terasa Ispanijoje kvadratinio metro kaina siekia 2000 eurų, o namo su baseinu ir šalia esančia Jonijos jūra Italijoje – 2500 eurų už kvadratinį metrą.
O kituose mūsų pajūrio miestuose nekilnojamojo turto pardavimo situacija dar labiau atvėsusi. Jei Klaipėdoje sandoriai lėtai, bet vyksta, Nidoje visiškas štilis.
„Mes Nidą, Preilą, Pervalką ir Juodkrantę skaičiuojame kartu, ten pasiūla yra ypatingai maža, sandorių skaičius yra vienetai per paskutinį pusmetį“, – teigė nekilnojamojo turto agentūros „Aidila“ direktorius Algimantas Bružas.
Dabar vieno kvadratinio metro kaina Palangoje yra nuo pusantro iki 10 tūkst. eurų. Nidoje kvadratinio metro kaina prasideda nuo 5000, Klaipėdoje nuo 2000 eurų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.