Deja, ilgą laiką socialiniai darbuotojai guodėsi, kad už tokį sunkų ir atsakingą, o neretai ir pavojingą darbą jiems mokamas itin kuklus atlyginimas. Bet dabar situacija jau keičiasi į gerąją pusę. Pavyzdį kitoms šalies savivaldybėms, kur ieškoti lėšų socialinių darbuotojų atlyginimams, ryžosi parodyti Palanga.
Socialinių darbuotojų atlyginimai – prioritetas
Kasmet iš valstybės biudžeto šalies savivaldybėms skiriamos lėšos piniginei socialinei paramai teikti. Šios lėšos paprastai panaudojamos socialinėms pašalpoms ir kompensacijoms už būsto šildymą bei vandenį nepasiturintiems gyventojams, o jei panaudojama ne visa gautų lėšų suma – likusios perskirstomos kitoms socialinės apsaugos sritims.
Pernai savivaldybėms piniginei socialinei paramai teikti buvo skirta daugiau kaip 223 mln. eurų, bet pirminiam tikslui panaudota kiek daugiau nei 100 mln. eurų, o daugiau kaip 121 mln. eurų skirta kitoms socialinės apsaugos sritims. Viena iš jų – socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo užmokesčio didinimas ir darbo sąlygų gerinimas bei socialinių išmokų specialistų atlyginimų kėlimas.
Nors įstatymo nuostatos, kad perskirstant lėšas, nepanaudotas piniginei socialinei paramai teikti, prioritetas turėtų būti teikiamas socialinių paslaugų srities darbuotojų atlyginimams didinti ir darbo sąlygoms gerinti, kuri įsigaliojo nuo 2019 m., laikėsi ne visos šalies savivaldybės, yra ir tokių, kurioms socialinių darbuotojų atlyginimai buvo vienas svarbiausių prioritetų perskirstant nepanaudotas lėšas. Tarp jų – Kauno ir Klaipėdos miestai, Vilniaus miestas, Visaginas, Akmenės rajonas, Alytaus rajonas, Elektrėnai, Joniškio rajonas, Kelmės rajonas, Neringa, Pakruojo rajonas, Pasvalio rajonas, Raseinių rajonas, Šilalės rajonas, Širvintų rajonas, Utenos rajonas, o didžiausią dalį socialinių paslaugų srities darbuotojų darbo užmokesčio didinimui ir darbo sąlygų gerinimui bei socialinių išmokų specialistų atlyginimų kėlimui skyrė Palangos miesto savivaldybė – beveik 90 proc. visų socialinės apsaugos sritims perskirstytų lėšų.
„Socialiniai klausimai ir problemos aktualios visiems gyventojams, tad ir socialinei apsaugai pastaraisiais metas Palangoje skiriamas vis didesnis dėmesys, o ypač – šioje srityje dirbantiems darbuotojams, kurių atlyginimai nėra dideli“, – sako Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Anot jo, praėjusiais metais vidutinis socialinio darbuotojo atlyginimas Palangos miesto savivaldybėje buvo apie 885 eurai neatskaičius mokesčių.
Mero teigimu, kiekvienais metais papildomas finansavimas savivaldybėje skirstomas pagal faktinį poreikį. „2019 m. didžiausias papildomo finansavimo poreikis buvo socialinių paslaugų srities darbuotojams, todėl jų darbo užmokesčiui, palyginti su 2018 metais, skirta 177,5 tūkst. eurų daugiau: Globos namų darbuotojams – 74,7 tūkst. eurų, o Socialinių paslaugų centrui – 102,8 tūkst. eurų. Ne išimtis ir 2020 metai – lyginant su praėjusiais metais, socialinės apsaugos sričiai suplanuotas 300 tūkst. eurų didesnis finansavimas“, – vardija Š.Vaitkus.
Anot jo, šiemet socialinių darbuotojų atlyginimams numatytas 10 proc. didesnis darbo užmokesčio fondas nei pernai, o dėl minėto lėšų perskirstymo atlyginimų augimą jau pajuto apie 80 socialinių paslaugų srityje dirbančių žmonių. „Atlyginimų padidėjimą socialinėje srityje dirbantys darbuotojai ėmė jausti nuo 2019 m. pradžios, o nuo 2020 m. pasikeitus pareiginės algos baziniam dydžiui ir socialinių paslaugų srities darbuotojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientui, padidėjo ir socialinėje srityje dirbančių darbuotojų atlyginimai“, – sako meras.
Karantinas tapo nelengvu išbandymu
Nuo kovo vidurio šalyje paskelbtas karantinas tapo nelengvu išbandymu ir socialiniams darbuotojams, kurių tiesioginis darbas susijęs su įvairių rizikos grupių žmonėmis. Palangos socialinio paslaugų centro vadovė Daiva Dekontaitė naujienų portalui TV3.lt pasakoja, kad šį nelengvą laikotarpį padėjo ištverti susitelkimas ir gauta parama.
„Pradžia buvo tikrai sunki, teko pastudijuoti įvairius teisės aktus, parengti reikiamas būsimų darbų tvarkas. Pirmą savaitę tvyrojo chaosas, bet paskui viskas stojo į vėžes. Pačiai savivaldybei ši situacija taip pat tapo išbandymu – juk kai kuriuos sprendimus teko priimti per vieną vakarą, vos gavus įsakymus iš ministerijų. Džiaugiuosi, kad sudėtingu karantino laikotarpiu savivaldybė kiek išgalėdama rėmė socialinius darbuotojus apsaugos priemonėmis – kaukėmis, dezinfekcinėmis medžiagomis, nuolat domėjosi, kokių priemonių karantino metu mums stinga, ir stengėsi pagelbėti“, – pasakoja ji.
Anot pašnekovės, šalyje paskelbus karantiną, Palangoje dirbantys socialiniai darbuotojai susidūrė su tokiais pat iššūkiais, kaip ir jų kolegos kituose regionuose: „Nemenkas iššūkis buvo darbas iš namų, visų procesų koordinavimas nuotoliniu būdu. Teko nemažai padirbėti su paslaugų gavėjais, tinkamai jais pasirūpinti taip ekstremaliai pasikeitus aplinkybėms. Kai kuriuos mūsų teikiamų paslaugų gavėjus į namus pasiėmė artimieji, tačiau buvo ir tokių žmonių, kurių namiškiai pasiimti negalėjo, nes gyvena kituose šalies miestuose ar užsienyje“.
D. Dekontaitė pasakoja, kad dėl viruso plitimo besikeičiant situacijai šalyje, socialiniai darbuotojai, bendraudami su paslaugų gavėjais, turėjo atlaikyti ir visuomenėje kilusią nerimo bangą: „Būta baimės ir panikos, bet kalbėjomės, diskutavome, sprendėme... Susikalbėjome ir sėkmingai kibome į darbus, o iki tol neįprasta karantino situacija tapo nauja kasdienybe. Kadangi dalis darbuotojų dirba nuotoliniu būdu, jungiamės į konferencijas, sprendžiame kylančias problemas“.
Karantino laikotarpiu daugeliui įstaigų perėjus prie nuotolinio darbo, pasigirdo ir nuomonių, kad užduočių ir darbo valandų kiekis smarkiai ūgtelėjo, bet D. Dekontaitė teigia, kad tikslingai planuojant darbus, to galima išvengti: „Laiką ir darbus turime planuoti. Privalu pagalvoti ir apie save, nes vieną dieną labai pavargęs socialinis darbuotojas vargu, ar bus darbingas kitą dieną. O juk mes turime būti sveiki ir atlikti laukiančius darbus, nes jų negalima atidėti“.
Karantinas, anot pašnekovės, tapo puikia proga bendruomenei susitelkti ir išdrįsti pasiūlyti pagalbą kaimynui. „Pajutome tam tikrą susitelkimą – į pagalbą socialinių paslaugų gavėjams skubėjo ir savanoriai, o mūsų centro darbuotojai siuvo ir dovanojo žmonėms kaukes. Žinoma, sulaukėme ir daugybės skambučių dėl to, kad žmonės nesuprato, kas tas karantinas, kad tai susiję su viruso pandemija. Buvo skambinančių, kurie pranešdavo, kad kaimynai nesisaugo, vaikšto be kaukių. Į šiuos skambučius reagavome, vykome pasikalbėti su žmonėmis į vietą“, – pasakoja D. Dekontaitė.
Socialiniams darbuotojams – premijos
Karantinui pasibaigus socialinių paslaugų srityje dirbantiems socialiniams darbuotojams, socialinių darbuotojų padėjėjams, lankomosios priežiūros specialistams, atvejo vadybininkams, asmeniniams neįgaliųjų asistentams, gestų kalbos vertėjams bus atsidėkota premijomis.
Šalies savivaldybėms jau paskirstyta 2,9 mln. eurų, kuriuos Vyriausybė skyrė savivaldybių pavaldumo socialinių paslaugų įstaigų darbuotojų premijoms už ypač svarbių užduočių vykdymą ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpiu. Palangos miesto socialinių paslaugų srities darbuotojams numatyta paskirstyti daugiau kaip 14 tūkst. eurų. Skiriant premijas, savivaldybėms siūloma kartu su socialinių paslaugų įstaigų vadovais įvertinti darbuotojų atliekamų funkcijų pobūdį, sudėtingumą, atsakomybės lygį karantino laikotarpiu.
„Esame savivaldybei perdavę darbuotojų, kuriuos tikimės paskatinti premijomis, sąrašą, bet kol kas jokių žinių apie tai, kokio dydžio bus šios premijos, neturiu. Viskas paaiškės pasibaigus karantino laikotarpiui“, – sakė D. Dekontaitė.
Socialinės paslaugos teikiamos ir per karantiną
Socialinės paslaugos visose šalies savivaldybėse teikiamos ir per karantiną. Senyvo amžiaus asmenims ir asmenims su negalia socialinės paslaugos teikiamos socialinės globos įstaigose, specialiai sudarytose grupėse dienos centruose užtikrinama socialinė globa ir priežiūra. Taip pat teikiama integrali pagalba bei pagalba į namus: aprūpinama maistu, medikamentais, organizuojama būtinoji pagalba.
Savivaldybės užtikrina pagalbą žmonėms, gyvenantiems savarankiško gyvenimo namuose bei socialinę priežiūrą nakvynės namuose, krizių centruose. Taip pat lankomos ypatingą socialinę riziką patiriančios šeimos, teikiama socialinė globa vaikams, o asmenims su negalia – asmeninio asistento paslaugos.
Jei jums ar jūsų artimiesiems prireikė pagalbos ar socialinių paslaugų, turėtumėte kreiptis į savo rajono savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Išsamią informaciją rasite čia.