TV3 žinios pranešė, kad akibrokštas įvyko šalia Vilniaus esančioje Paberžėje – mirusią senolę palaidoję artimieji po kelių dienų sužinojo, kad ji sveika ir gyva. O giminės kape ilsisi visiškai svetima moteris. Nesusipratimas galimai įvyko Molėtų ligoninėje, kurioje nuo koronaviruso buvo gydomos abi senjorės, iš kurių vienai mirus, visai gali būti, buvo supainioti dokumentai.
Teisėsaugos atstovas tvirtino, kad toks atvejis yra pirmasis praktikoje, o ir labai glaudžiai susijęs su COVID-19 pandemijos valdymo reikalavimais. „Viskas veda link to, kad įvykis nutiko dėl pandemijos. Lankytojai negali lankyti ligonių, mirus, jei COVID-19 atvejis, negalima karsto atidaryti – viskas maišuose. Nei mato, ką laidoja, nei gali kur patekti. Nebūtų šios ligos, toks atvejis nebūtų įvykęs“, – kalbėjo už bylą atsakingas prokuroras.
Prokuroras: ketinama atkasti palaikus, artimųjų laukia sunkus atpažinimas
Utenos apylinkės prokuroras Gintaras Čekuolis portalui tv3.lt sakė, kad dėl šio įvykio pradėti du ikiteisminiai tyrimai. Pareiškimus teisėsaugai parašė abi šeimos: tiek per klaidą svetimą senjorę palaidoję Paberžės gyventojai, tiek realią netektį išgyvenantys ir nesulaukę mirusiosios kūno artimieji.
Šiuo metu tyrimai vykdomi pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 229 straipsnį, kuris numato atsakomybę už tarnybos pareigų neatlikimą. Už tai gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų.
Prokuroras atskleidė, kokie pirmieji planuojami tyrėjų žingsniai. Ketinama atlikti kūno ekshumaciją, t. y. iškasti palaidotus palaikus ir juos identifikuoti.
„Vienaip ar kitaip planuojama ekshumacija ir atpažinimas, kad tikrai tas žmogus palaidotas. Ne tas, kuris parašytas [antkapio – aut. past.] lentelėje, bet kitas. Tam ruošiami dokumentai, nes reikalinga ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartis šiam veiksmui – ekshumacijai. Ir bus reikalinga iš artimųjų, kad kas atpažintų“, – tv3.lt pasakojo G. Čekuolis.
Tačiau atpažinimo procesas greičiausiai bus nelengvas ir dėl mirusio asmens ligos, ir dėl kūno irimo procesų, dalinosi prokuroras.
„Vienas dalykas – žmogus sirgo kovidu. Kitas dalykas, vis tiek prieš palaidojimą, o ir dabar <...> kūnas kažkiek sukritęs. Ar bus galima atpažinti iš veido bruožų, ar pagal kitus kažkokius bruožus – dar mes galime spėlioti, o realybė gali būti visai kitokia“, – svarstė jis.
Visgi būtina, kad kažkokiu būdu palaidotą žmogų atpažintų artimieji. Jie to nepavyks padaryti, identifikuoti kūną turės teismo medicinos ekspertai. Šios procedūros vyks Molėtų mieste, tvirtino prokuroras.
G. Čekuolis pasakojo, kad dar nežinoma tiksli ekshumacijos data, nes šiai procedūrai būtina tinkamai pasiruošti, kad iškasus kūną atpažinimas vyktų sklandžiai. „Reikia viską sustyguoti. <...> Nes artimieji irgi dabar nežino, norės atpažinti, ar nenorės. Sako, kad ten gali būti kvapas, gal ten bus baisu. Visko gali būti – mes patys nežinome, ką ten atkasę galime rasti“, – nurodė jis.
Tai pirmas atvejis praktikoje ir neturintis jokio precendento
Portalas tv3.lt teiravosi, ant kieno pečių kristų atsakomybė, jei pasitvirtintų, kad per klaidą buvo mirusiuoju paskelbtas ir palaidotas ne tas asmuo.
„Jeigu patyrė nuostolių, mano manymu, greičiausiai ligoninė turėtų kažkokią dalį nuostolių kompensuoti. Vis tiek reikia pripažinti, kad ne kažkas kitas, o Molėtų ligoninės darbuotojai kažką padarė netinkamai“, – teigė G. Čekuolis.
Tyrimo metu bus apklausiami Molėtų ligoninės darbuotojai, bus aiškinamasi, kokios atvejo aplinkybės, ar buvo galima tokios situacijos išvengti. Taip pat bus siekiama, kad ir ateityje panašių nesusipratimų neįvyktų.
„Mano nuomonė pradžioje buvo, kad čia gal ikiteisminio tyrimo ir nereikėjo pradėti. Gal čia užtektų ir civilinių santykių, nes akivaizdu, kad tyčia niekas nenorėjo suklaidinti. Galimai čia žmogiška klaida.
Dabar liga, virusas – taigi neleidžia artimųjų. O be artimųjų – aišku, medikams atvežė pagyvenusias dvi moteriškes. <...> Atvežė su dokumentais, kurie galėjo būti bet kada sumaišyti. Prie kojų juk neprikabinsi tų dokumentų“, – dalijosi prokuroras.
Jo teigimu, toks atvejis – pirmas praktikoje ir neturintis jokio precendento. G. Čekuolis tai glaudžiai sieja su pandemijos valdymo taisyklėmis.
„Pirmas atvejis dėl to, kad šita liga sumaišė. Jeigu čia nebūtų ligos, būtų ir artimieji atvažiavę, ir būtų viskas tvarkoje. Dabar artimųjų neleidžia. Medikai pamatė pirmą kartą moteriškes – kaip jiems atpažinti? Gal neapdairiai, netinkamai atpažino ir tik vėliau suprato“, – sakė prokuroras.
Kad mirusia paskelbta moteris iš tikrųjų gyva, pirmiausia pastebėta Paberžės globos namuose. „Ten paaiškėjo, kad jiems perduota moteris yra ne ta, kuri turėtų būti perduota. Globos namai pranešė žmonėms, kurie palaidojo. Jie gi gavo maišą, kuriame buvo kūnas, ir negalėjo pažiūrėti, ir užkasė“, – teigė jis.
Sužinojo, kad palaidojo svetimą senolę
Primename, kad TV3 žinios pranešė, kad giminės kapavietėje visiškai svetimos moters kapą tvarkanti paberžiškė Teresa po šoko neatsigauna. Prieš kelias dienas moteris sužinojo, kad laidotuves surengė ir giminės kape kiek daugiau nei prieš savaitę palaidojo ne nuo koronaviruso mirusią tetą, kaip buvo įtikinta Molėtų ligoninės, o visiškai svetimą žmogų.
Teresos teta į Molėtų ligoninę pakliuvo iš Paberžės globos namų. Garbaus amžiaus senolė kartu su dar viena moterimi buvo išvežtos gydytis koronaviruso. Tačiau viena jų mirė.
„Trečiadienį man paskambino iš Molėtų ligoninės gydytojas ir pasakė: „Jūsų teta mirė. Aš paklausiau: tikrai mirė? Taip, pasakė, mirė. Paklausiau, kada galiu atsiimti kūną – sako: po kelių valandų galite atsiimti“, – pasakoja Teresa. Kadangi buvo vėlus vakaras, atsiimti senolės kūno giminės nuvažiavo kitą dieną.
„Sakė mirė nuo kovido, davė maiše ir sakė viskas. Darykite, ką norite. Mes padėjome į karstą ir nuvežėme. Mums taip norėjosi atidaryti, bet gi negalima – įstatymas toks. Gi kovidas“, – sako Teresa. Beliko pasikliauti dokumentais. „Dokumentuose buvo parašyta Savicka Viktorija“, – aiškina mirusia laikytos senolės giminaitė.
Toks pats užrašas – ir ant kryžiaus esančioje lentelėje. O mirusia laikyta moteris – gyva, sveika, ir kaip sako darbuotojai, dar ir padainuojanti. Tiesa, jos aplankyti, ir savo akimis pamatyti negalime, mat dėl pandemijos niekas pašalinis į globos namus neužeina.
Detektyvą išnarpliojo patys Paberžės globos namai, atsiėmę pasveikusią moterį. „Darbuotojos pamačiusios pakraupo, nes pasirodo čia buvo ta, kuri tarsi buvo mirusi. Tai atvažiavo gyva ir beveik sveika. Bet tarpusavyje jos visai nepanašios. Tai mes duodame dokumentus, atiduodame kartu ir paso kopijas, tai bent iš nuotraukų galima pamatyti, kad čia tikrai kuri kuri buvo. Atskirti žmones“, – komentuoja direktoriaus pavaduotoja Inga Nevėrienė.
Ligoninei beliko tik atsiprašyti abiejų moterų artimųjų ir pradėti vidinį tyrimą bendradarbiaujant su Molėtų policija. Kaip galėjo nutikti, kad vietoje savo močiutės, giminės gavo svetimo žmogaus kūną, Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas nekomentuoja.
„Daugiau nekomentuosiu dėl to, kad vyksta šiuo metu ikiteisminis tyrimas. Yra pareiškimai parašyti tiek mūsų įstaigos, tiek giminių, ir kol policija neišsiaiškins, kaip ten kas viskas vyko, tai aš daugiau komentuoti negaliu“, – teigia Molėtų ligoninės vadovas Vaidotas Grigas.