Pagrobė ir ištekino
Alijai dabar 30 metų. Į Almatą atvykusi su savo vyresniuoju sūnumi, Alija yra panašesnė ne į jo motiną, o į vyresniąją jo seserį.
„Ištekėjau vos penkiolikos. Mane pagrobė grįžtančią iš mokyklos ir nuvežė į gretimą aūlą, – prisimena moteris. – Nieko blogo man nedarė, bet buvo baisu. Prieš vestuves labai verkiau. Mama vis guodė: „Taip bus geriau, dukrele“.
Alija tikina, jog tokiam žingsniui ji buvo morališkai pasiruošusi, nes ir jos motina, ir keletas seserų, ir tetos ištekėjo nesulaukusios 20 metų, o kai kurios – net ir neturėdamos aštuoniolikos. „Mano močiutė ištekėjo 13 metų. O kazachų šeimose tai normalu“, – sako Alija. Tačiau ji nenorėtų, kad jos dukra, kuriai dabar 8 metai, ištekėtų labai anksti. „Norėčiau, kad mano dukra taptų gydytoja ir pamatytų pasaulio. Dabar juk visai kiti laikai“, – svajoja Alija. Galbūt ji tikisi, kad jos dukra padarys tai, apie ką kadaise pati svajojo, bet neįgyvendino.
Šiaip ar taip, Alija nesijaučia esanti nelaiminga ar nuskriausta. „Turiu 4 vaikus, todėl man nėra laiko jaustis blogai. Be to, vyras, nors tekėdama jo nemylėjau, pasirodė besąs visai padorus žmogus“, – aiškina Alija.
Religija – aukščiau
Kazachstano nacionalinės moterų ir demografinės politikos komisijos (NMDPK) prie prezidento institucijos ekspertė Asija Chairulina tvirtina, jog šioje šalyje yra vienas juokas vesti nepilnametę ir dar lengviau išsiskirti.
„Pagal musulmoniškus papročius, jeigu vyras tris kartus žmonai pasako: „Talak, talak, talak“, santuoka laikoma anuliuota. O išsiskyrusios moterys tampa labai pažeidžiamos – jos neturi teisės nei į turto dalį, nei gauti alimentus. Ir net negali grįžti į tėvų namus“, – sako A. Chairulina.
NMDP komisijos manymu, situacija pagerėtų, jei būtų priimtos Šeimos ir civilinės teisės kodekso pataisos, kurios jau pateiktos svarstyti Kazachstano parlamentui. Tarp kitų naujovių kodekse įrašytas draudimas dvasininkams tuokti nepilnametes be oficialaus civilinės metrikacijos liudijimo apie įvykusią santuoką. Mat ir šiuo metu, jei nuotaka neturi 16 metų, užregistruoti santuoką civilinės metrikacijos biure neįmanoma, todėl tuomet daugelis šeimų kreipiasi į vietinius imamus, o tie ir sutuokia nepaisydami amžiaus.
„Religija neturėtų būti aukščiau įstatymo. Mes gyvename ir kuriame demokratišką valstybę, – sako A. Chairulina. – Kazachstanas juk pasirašė Vaiko teisių konvenciją. Argi 14–15 metų mergaitė gali motyvuotai nuspręsti, ką daryti, už ko tekėti?“ Taigi NMDP komisijos nuomone, dažniausiai tokios vedybos įvyksta spaudžiant tėvams, o neretai – ir dėl išskaičiavimo.
Tokios vedybos, kai santuoka būna paremta religinėmis dogmomis ir ją palaimina tik musulmonų šventikas, paplitusios ne tik Kazachstane, bet ir kitose Vidurinės Azijos šalyse.
Kaip sako Almatos centrinės mečetės vyriausiasis imamas Kulmuchamedas Machambetas, šariatas neigiamai vertina prievartines vedybas. „Anksčiau Rytų merginos galėdavo tekėti vos sulaukusios 14 metų. Tačiau tuo metu ir žmogaus gyvenimas buvo gerokai trumpesnis. Karai, ligos, stichinės nelaimės nušluodavo ištisus kaimus, – aiškina imamas. – Štai tuo metu ankstyvos vedybos ir buvo sveikintinos“.
Teisėsauga nebaudžia
Naujajame Kazachstano baudžiamajame kodekse nebeliko straipsnio, kuris numatytų bausmę už ankstyvą santuoką. Senajame toks straipsnis buvo.
Ekspertės A. Chairulinos nuomone, reikia bausti tėvus, kurie sutinka ištekinti savo nepilnametes dukteris – juk taip anksti ištekėjusios mergaitės netenka galimybės siekti mokslo, įgyti profesiją ir savarankiškai tvarkyti savo gyvenimą.
Kazachstano teisingumo ministerijos duomenimis, per pastaruosius 10 metų šioje šalyje buvo užregistruota daugiau kaip 30 000 santuokų su nepilnametėmis. „Taigi kiekvienais metais užregistruojama po 3000 neteisėtų santuokų, o Vidaus reikalų ministerija nemato nieko nusikalstamo – viskas legalu, – sako A. Chairulina. – Ir tikrai labai paprasta – sakykim, nuotaka laukiasi vaikelio. Beje, derėtų nepamiršti, kad šie skaičiai – tai tik oficialūs duomenys, kad tai tik ledkalnio viršūnė“.