Tik po pamokų į namus grįžę vaikai suka šaldytuvo link. Mat dėl pasikeitusių valgiaraščių, kone pusdienį moksleiviai nieko nevalgo. Esą patiekalai valgykloje net tik, kad neskanūs, bet ir nepatrauklūs. Tėvai atvirauja, kad pasitaikė mokytojų, kurie rekomendavo kol kas neužsakyti maitinimo mokykloje. Esą pinigai bus išmesti į balą.
„Pati klasės auklėtoja rekomendavo neužsakyti maitinimo. Kas iš to jei sumokėsime 37 Eur, o vaikas iš mokyklos grįš alkanas. Pakeista tvarka piktina ne vieną. Juk esame atsakingi už vaikų sveikatą, tikrai namuose nemaitiname jų greitu maistu, saldumynais, gazuotais gėrimais.
Sveikas maistas yra tai pat skanus, jį gaminame ir namuose, tačiau valgykloje jo paruošti skaniai nemoka. Tikimės, kad situacija pasikeis greitu laiku. Kitaip, vaikai, ypač vyresnių klasių, tikrai ims pirkti bandeles, greitą maistą, saldumynus per pertraukas ir visa tai valgys pasislėpę. Ar tai ne absurdas?“, – retoriškai klausė klaipėdietė Ineta, auginanti pradinę klasę lankantį sūnų.
Anot moters, pasikeitęs valgiaraštis padidins ir išmetamo maisto kiekį.
„Peržengtos sveiko proto ribos. Bent jau pasikalbėję su mūsų vaiko klasę lankančių vaikų tėvais, pamatėme, kad masiškai atsisakoma pietų. Tas beskonis maistas, už kurį sumoka tėvai, bus išmestas į šiukšlių konteinerį. Jo vaikai nevalgys. Tad pinigai keliauja tiesiai į šiukšlių dėžę“, – nusivylimo neslėpė moteris.
Kas ir kaip kontroliuos?
Vakarų Lietuvos tėvų forumo atstovai teigia, kad pokyčių mokyklų valgyklose išties reikėjo. Kai kur vis būdavo prekiaujama saldumynais, bulvių traškučiais, saldžiais, gazuotais gėrimais.
„Kalbant apie maitinimą – mokyklose išties bloga situacija. Ne tik dėl įvairių kepsnių, kepinių, virtų ar keptų riebaluose, bet kai kuriose mokyklose vis dar veikia maisto aparatai. Tad pokyčių išties reikia“, – įsitikinusi Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė Aušra Zarambienė.
Tačiau po pasikeitimų valgiaraštyje, tėvai nerimauja dėl kelių dalykų. Pirmiausiai dėl kontrolės.
„Nerimą kelia tai, kad neįsivaizduojame kokiu būdu vyks naujojo meniu kontrolė. Juk kiekviena valgykla yra vis kito savininko, kito maisto tiekėjo, tad kas juos sukontroliuos? Kaip jie tas naujoves pateiks?
Žinoma, šie pokyčiai nedžiugins moksleivių. Mūsų organizacija vis sulaukdavo pastebėjimų, kad valgyklose nuolat trūksta kepsnių, Kijevo kotletų, nes juos vaikai itin mėgo. Valgyklos net nespėdavo jų prigaminti.
Tad jei naujasis valgiaraštis netenkins vaikų, šie, ypač vyresnių klasių atstovai, bėgs į šalia esančias parduotuves ir pirks picas, kebabus. Tad vėl klausimas – kas sukontroliuos juos?
Svarbiausia, manau, visų šių pokyčių fone – švietimas. Pačių vaikų sąmoningumo didinimas, kalbant apie sveikos mitybos svarbą“, – sakė A. Zarambienė.
Nepasitenkinimo netrūko
Tuo metu sveikatos specialistai tėvus ramina, kad reikia laiko. Tiek vaikams, tiek ir maisto ruošėjams. Nepasitenkinimas esą kyla iš nepasitikėjimo ir nežinojimo.
Maitinimo pokyčius Klaipėdos darželiuose stebėję sveikatos specialistai sako, jog tėvų nepasitenkinimo pradžioje netrūko. Todėl prasidėjus maitinimo organizavimo pokyčiams Klaipėdos miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose buvo rengiami susitikimai su tėvais.
„Pradžia buvo nelengva, nes daugelis tėvų nedegė džiaugsmu dėl naujų pakeitimų. Manau, kad nepasitenkinimas kilo iš nepasitikėjimo ir nežinojimo. Labiausiai niršo dėl sumažinto pridėtinio cukraus ir druskos kiekio patiekaluose bei dėl dažno košių pateikimo pusryčių metu.
Tačiau visus metus skleidėme informaciją susitikimų metu apie perteklinio cukraus vartojimo žalą, tad šiandien susitikus su tėvais girdime vis mažiau nepasitenkinimų šiuo klausimu.
Stengėmės didinti tėvų sąmojingumą ir sveikiau maitintis visai šeimai kartu, būti pavyzdžiu vaikams.
Džiugu, jog buvo nemaža dalis tėvų, kurie džiaugiasi pakeitimais, nes namuose maitina sveiku maistu ir nori, kad ir ugdymo įstaigoje maitintųsi sveikatai palankiu maistu ir ugdytų teigiamus įpročius”, – pasakoja Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro dietistė Rūta Genutė.
Anot jos, viena iš didžiausių tėvų baimių buvo ta, kad vaikai nemažą dalį dienos bus alkani. Specialistė tikina, kad prie sveikesnio maisto greičiau priprato tie vaikai, kurie buvo skatinami valgyti, ragauti naujus patiekalus.
„Natūralu, kad jei vaikas mėgaujasi tik tuo kas jam skanu, jis maištaus ir atsisakys valgyti daržovių troškinio su vištiena. Todėl supratome, kad ugdyti reikia ne tik vaikus, bet svarbu, kad tėvai suvoktų kodėl svarbu užtikrinti tinkamą vaiko mitybą ir namuose maitinti kiek įmanoma sveikatai palankesniu maistu.
Lankant ugdymo įstaigas pastebėjome, kad ne tik tėvai, bet ir dirbantis personalas turi skatinti vaikus valgyti naujus patiekalus. Tekdavo išgirsti personalo nepasitenkinimą nauju meniu”, – sakė R. Genutė.
Skatinti ragauti
Specialistė pastebėjo, kad greičiau prie sveikesnių patiekalų priprato tie vaikai, kurie buvo skatinami ragauti naujus patiekalus.
„Pastebėjome, kad vaikai buvo linkę labiau valgyti ikimokyklinio ugdymo grupėse, kuriose darbuotojai skatindavo ragauti, girdavo maistą, o ne išsakydavo iš ankstinį nusistatymą prieš patiekalą dar nespėjus mažiesiems jo paragauti”, – prisimena R. Genutė.
Dietistės nuomone, moksleiviams būtų lengviau priprasti prie naujųjų patiekalų, jeigu prieš jį nebūtų taip nusiteikę tėvai.
„Svarbu yra žodžiu, dar namuose, vaiką skatinti išdrįsti ragauti, mėgautis ir taip pažinti naujus skonius. Tačiau, noriu atkreipti dėmesį, jog nauji patiekalai, nėra neregėti, nematyti ir niekam niekada neragauti.
Daugelis patiekalų yra tėvams žinomi, o kitiems įprasti, tačiau nuo šiol jie gaminami kiek kitaip, sveikatai palankesniu būdu.
Norisi nuraminti, nes būtent Klaipėdos mieste vaikai jau daugiau nei metus valgo kiek kitaip, todėl sunkusis etapas jau praeitas ir daugeliui vaikų nebus iššūkis.
Taip pat, primenu, kad tarp pagrindinių valgymų yra tiekiami užkandžiai (vaisiai, maisto parama) bei per tiek laiko jau yra atrinkti patiekalai, kuriuos mažieji valgo noriai.
Šiuo atveju svarbus yra įstaigos bendradarbiavimas su tėveliais, jų tinkamas supratimas, nes kitaip gali būti ilga kova su vėjo malūnais”, – kalbėjo R. Genutė.
Naujasis valgiaraštis - rekomendacija
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga primena, kad naujasis valgiaraštis mokyklose yra tik rekomendacinio pobūdžio.
„Noriu atkreipti dėmesį, kad šis tvarkos aprašas yra rekomendacija, kokį maistą turėtų gauti vaikai. Kitaip tariant, tai yra siekiamybė, tačiau visi puikiai suprantame, kad radikalūs pokyčiai per vieną dieną neįvyks ir tam reikia laiko bei pasiruošimo“, – socialiniame tinkle Facebook rašė ministras.
Jis pasisakė ir apie iš namų į ugdymo įstaigas atsineštą maistą. Šis tikrinamas esą nebus.
„Noriu nuraminti tėvus ir mokinius, kad nebus tikrinama, kokius produktus vaikai atsineša iš namų. Tiesiog labai raginame tėvus būti kuo atsakingesniais ir pasirūpinti, kad vaikai gautų kuo sveikesnį maistą.
Taip pat į tai dėmesį atkreipti turėtų ir pedagogai bei sąmoningi ir pilietiški draugai. Kad tėvams būtų lengviau, jie bus papildomai informuoti apie naująją tvarką ugdymo įstaigose ir ką vertėtų įdėti vaikui į pietų dėžutę.
Beje, dar noriu priminti, kad pavasarį atlikus maisto ugdymo įstaigose patikrinimą paaiškėjo, kad dalis įstaigų jau dabar tiekia vaikams sveiką ir subalansuotą maistą, o vaikai jį mėgsta ir noriai valgo. Tad akivaizdu, jog tai tikrai yra įmanoma, tereikia šiek tiek pastangų ir kūrybiškumo“, – rašė ministras.
Netrukus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai tęs vizitus po šalies ligonines, tikrindami kaip šiose sekasi organizuoti maitinimą. Užsuks ir į mokyklas.
„Artimiausiu metu SAM mitybos ekspertai ir vėl ketina apsilankyti šalies mokyklose bei ligoninėse ir pasižiūrėti, kaip sekasi organizuoti maitinimą. Tuomet su SAM ekspertais įstaigos galės aptarti ir visus joms svarbius klausimus“, – teigė ministras A. Veryga.