Paulius Jaruševičius prieš keletą metų pardavė savo pelningą verslą, tapo žaliavalgiu, ėmė auginti saulėgrąžų daigus ir važinėti skelbdamas gyvo maisto idėją. Jis įsitikinęs, kad vien pakeitus mitybą, galima išvengti daugelio ligų, tarp jų ir vėžio.
Pauliaus pietūs
Su kauniečiu Pauliumi kalbamės vienoje Šiaulių arbatinėje, kurioje jis skaitys paskaitą apie mitybos įpročius ir dės pamatus šiaulietiškam gyvą maistą propaguojančiam Ann Wigmore klubui. Praalkęs po kelionės Paulius išsitraukia pakelį saulėgrąžų daigų. Arbatinėje įsigyja džiovintų duoniukų. Tokie 52 metų vyro pietūs. Paulius mano, kad tipiško lietuvio vyro pietūs – silkutė su bulvėmis, kepsnys ir desertas su kava, arba alus – yra savižudybė.
Paulius su šeima dvejus metus valgo tik gyvą maistą.
„Labai svarbu žinoti, kad žmogaus organizmas nuo ketvirtos valandos ryto iki vidurdienio valosi, tai yra iš kraujo šalina toksinus. Ir jei į skrandį įmetame kiaušinienės, gudrus organizmas visas jėgas meta ten, kur šiuo metu yra daugiausiai toksinų, tai yra pradeda valytis iš skrandžio, o toksinai kraujyje lieka ir kaupiasi, – aiškina Paulius. – Mes įpratę rytais gerti kavą, bet žinokite: iki vidurdienio išgėriau kavos – sustabdžiau valymosi procesą.“ Nuo 12 iki 20 valandos vakaro mūsų organizmas maitinasi, o nuo 20 iki 4 valandos ryto atsistato.
Tris kartus per dieną šeima valgo salotas, pagardintas saulėgrąžų, ridikėlių, liucernos daigais, kuriuos patys daiginasi, gausybę daržovių, vaisių, žalios sriubos. Su lėtaeige sulčiaspaude spaudžiasi sulčių, savaitgaliais pasigamina žaliavalgių tortą.
Paulius pats malasi grūdus, specialia spaudykle spaudžiasi avižas, kurias užpila apelsinų sultimis.
Iš cheminės valyklos parsinešė alergiją
Kas turėjo įvykti, kad vyras, augęs, jo žodžiais, „normalioje mėsėdžių šeimoje“, atsisakė ne tik mėsos, bet ir apdoroto maisto?
„Viskas prasidėjo karštą vasaros dieną, kai iš cheminės valyklos parsinešiau kelnes ir jas užsivilkau. Vakare ant juosmens atsirado raudonas ruožas, kuris vėliau plėtėsi ir išsikerojo į didžiulę alergiją. Paaiškėjo, kad esu alergiškas formaldehidams, o vėliau – ir visiems gyvulinės kilmės baltymams“, – pasakoja Paulius.
Greitai alergija pradėjo trukdyti ir gyvenimui, ir verslui. Kai keletą kartų dėl sutinusio veido negalėjo išvykti į tarptautinę komandiruotę, dar kartą kreipėsi į gydytoją, ieškodamas alternatyvaus būdo problemai spręsti. Žinojo, kad vaistų, kuriuos išrašė gydytoja visam gyvenimui, jis negers.
„Pamenu, gydytoja man pasakė, kad yra vienas būdas, bet tai atseit neįmanoma. Reikėjo tapti veganu – nebevartoti jokių gyvulinės kilmės baltymų, – pasakoja Paulius. – Tą pačią minutę aš atsisakiau mėsos, žuvies, kiaušinių, netrukus tapau žaliavalgiu, ir šešerius metus mane kamavusi alergija praėjo per dvi dienas.“
Per dvejus žaliavalgystės metus vyras numetė 22 kilogramus, išnyko ne tik alergija, bet ir ilgai kankinę nugaros, sąnarių skausmai.
Esminis lūžis
Su nauja mityba ėmė keistis požiūris į daugelį dalykų, tarp jų ir į žaislų verslą, kuriuo užsiėmė. Prieš kelerius metus Paulius ryžosi pelningą verslą parduoti.
„Pradėjau suvokti, kas yra žaislų pramonė. Tai – idėja, įpakuota į daugybę plastiko ir kartono dėžių dėželių ,– pakavimo verslas, vienas labiausiai teršiančių mūsų žemę. Tai pradėjo nesutapti su mano gyvenimo filosofija“, – pasakoja Paulius.
Esminis lūžis įvyko verslo komandiruotėje Pekine, kur jis atkreipė dėmesį į didžiules betonines užtvankas nuo potvynių – begalinio dydžio dambas, kurios, nors ir buvo pavasaris, buvo visiškai sausos. Kai paklausė kinų, kodėl nėra vandens, jie pakraipė galvas, kad tiesiog taip yra.
„Bet kai pakilome iš Pekino lėktuvu, supratau, kad iš kalnų visas vanduo šimtu procentų teka į vamzdžius ir į fabrikus. Ir jokių potvynių seniai nebėra. Tada pirmą kartą labai aiškiai suvokiau, kokiais tempais mes niokojame žemę. Pamažu tapau antiglobalistas. O juk tada buvau verslininkas. Buvo didžiulis vidinis konfliktas. Aš išėjau iš verslo“, – pasakoja Paulius apie priimtą sprendimą.
Saulėgrąžų daigai
Gilindamasis į gyvo maisto idėjas, Paulius susipažino su mūsų kraštietės gyduolės, gyvo maisto idėjos pradininkės pasaulyje Annos Wigmore (Onos Varapnickaitės) aplinkos žmonėmis. Ėmė vadovauti VšĮ Ann Wigmore fondui, rūpintis paminklo jos gimtinėje Kruopiuose, Akmenės rajone, pastatymu, Annos Wigmore pelenų pargabenimu į Lietuvą.
„Ši ypatinga moteris 40 gyvenimo metų paskyrė atgaivinti Hipokrato žodžius: „Jūsų maistas turi būti jūsų vaistas“, ir Amerikoje įsteigė Hipokrato institutą, – pasakoja žaliavalgis. – Ji tiesiogiai ar netiesiogiai kviečių želmenų sultimis išgydė apie 50000 žmonių visame pasaulyje, prikeldavo juos iš sunkiausių degeneracinių ligų, netgi paskutiniųjų vėžio stadijų. Ji suvokė, kad stiprinant imuninę sistemą galima išsigydyti sunkiausias ligas, atrado ir išpopuliarino kviečių želmenų sulčių fenomeną, pradėjo auginti saulėgrąžų daigus ir kitus mokė tai daryti. Beje, Onutė saulėgrąžų daigus laikė vienu iš vertingiausių augalų pasaulyje.“
Netrukus Paulius pirmasis Lietuvoje pradėjo auginti saulėgrąžų daigus pramoniniu būdu ir tiekti, be to, susitikimuose moko, kaip susidaiginti saulėgrąžas namie.
„Manau, kad gyvo maisto idėjų sklaida yra mano dabartinė misija šiame gyvenimo etape, – sako Paulius. – Ekoverslas yra mūsų ateitis, jei norime išgyventi XXI amžiuje. Ši idėja plinta visame pasaulyje. Pavyzdžiui, vien Los Andžele yra apie 150 gyvo maisto restoranų, jau keletas tokių restoranų atsidarė Vilniuje, Lietuvoje daugėja žalių kokteilių ir šviežių sulčių barų, auga salotų pardavimai.“
Nuo ko pradėti
Paulius niekam nerekomenduoja drastiškai pereiti prie gyvo maisto.
„Žaliavalgystė yra ekstremali forma, gyvenimo būdas. Iš pradžių užtektų leisti organizmui valytis iki pietų, po to pamažu didinkite gyvo maisto kiekį (dabar sveikiausi produktai auga patvoryje – dilgėlės, garšvos, kiaulpienės – susiplakite jų kokteilį). Greitai pastebėsite, kaip nebesinorės kavos, pats organizmas pradės sakyti, ko nori. Nukris apie 15 procentų svorio, – sako Paulius. – Perėjimas į žaliavalgystę galėtų trukti dvejus trejus metus. Bet jei ir netapsite žaliavalgiais, o bent 50 procentų raciono pakeisite gyvu maistu, ir tai bus labai gerai.“
Paulius atkreipia dėmėsį į Annos Wigmore sudarytą sveikiausių maisto produktų žemėje ketvirtuką: salotos, saulėgrąžų daigai, kviečių želmenų sultys ir grikių daigai.
Daigus, ypač žiemą, kiekvienas žmogus galėtų užsiauginti ant palangės ir juos vartodamas pagerintų savo sveikatą.
Nebėra kur trauktis
Amerikos mokslininkai apskaičiavo, kad kas antras amerikietis mirs nuo vėžio. „Per pastaruosius šimtą metų mirtingumas nuo vėžio padidėjo trigubai“, – sako Paulius.
„Europoje yra apskaičiuota, kad vidutinis europietis suvalgo tik 3 procentus gyvo, neapdoroto maisto. Mūsų organizmas jau prisitaikė valgyti apdorotą maistą. Bet esame tik septintoji karta, kuri maitinamės apdorotu konservuotu maistu ir krentame nuo vėžio, diabeto, kitų lėtinių ligų, – primena žaliavalgis. – Farmacijos pramonė klesti: 95 procentai lėšų yra išleidžiama gydyti žmogų paskutinius penkerius jo gyvenimo metus. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo medicinos priklauso tik 10 procentų žmogaus gyvenimo kokybės, po 20 procentų – nuo aplinkos ir genų, o 50 procentų – nuo mūsų gyvenimo būdo, tai yra nuo mitybos.“
Jis rūpinasi naujausių mokslinių tyrimų apie tai, kaip užkirsti kelią vėžiui, vien pakeitus mitybos įpročius, vertimu į lietuvių kalbą ir visuomenės švietimu. Su bendraminčiais inicijuoja Annos Wigmore klubų steigimą.
„Pereiti prie XXI amžiaus mitybos galime tik kartu, šeimomis, palaikydami vienas kitą, dalyvaudami bendruose renginiuose, mokydamiesi vieni iš kitų“, – tikina Paulius.
Rugsėjo 21-29 dienomis vyks gyvo maisto konferencija „Gydanti mityba“, kurią vainikuos Annos Wigmore pelenų palaidojimas Kruopiuose.
Nijolė KOSKIENĖ