Lietuvoje niekas negali būti ramus dėl savo nuosavybės saugumo. Tuo įsitikino ir šalia Klaipėdos esančios žemės savininkai, kurie vieną dieną netikėtai sužinojo, kad yra pasirašę jos nuomos sutartis, nors tikina to nedarę, rašo „Respublika“.
Uostamiesčio teisėsaugininkai jau aiškinasi, ar nebuvo suklastoti žemės sklypų nuomos sutarčių parašai, dėl kurių pajūryje atsirado „Romais“ vadinama gyvenvietė.
Lietuvoje viskas įmanoma
Šventa visame pasaulyje laikomą teisę į nuosavybę Lietuvoje gina pagrindinis šalies įstatymas - Konstitucija. Arba bent jau turi ginti, nes nūdienos mūsų šalies realybė rodo visai ką kita.
Tikriausiai tik Lietuvoje įmanoma užvaldyti kitam asmeniui priklausančią nuosavybę ir ne tik kuo ramiausiai ja naudotis, bet ir turėti nemažai naudos. Ir norint tai įgyvendinti reikia visai nedaug - užtenka tik suklastoti dokumentą ir pasidaryti jo kopiją bei patvirtinti, jog ji tikra.
Toliau viskas eina kaip per sviestą. Valdiškose šalies institucijose dokumento originalo niekas nereikalauja, negeriems tikslams įgyvendinti užtenka tik kopijos.
O kai tokiais nešvariais dalykais susidomi teisėsauga, dokumento originalas paslaptingai pradingsta ir gaudyk vėją laukose. Atsakomybės bijoti nereikia, nes nė vienas ekspertas nesiims nustatinėti dokumento tikrumo remdamasis tik kopija.
Įtartini parašai
Šių metų sausio viduryje Klaipėdos VPK Ekonominių nusikaltimų turimo skyriaus (ENTS) pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl netikro dokumento suklastojimo ar suklastoto dokumento panaudojimo arba realizavimo - nekilnojamojo turto plėtros UAB „Pušų alėja“ parašų žemės sklypų nuomos sutartyje galimo suklastojimo.
Iš viso šioje 2006 m. sausio 30 d. pasirašytoje sutartyje yra padėti 26 parašai - žemės sklypų savininkų ir UAB „Pušų alėja“ direktoriaus Dariaus Aleksos.
Remiantis ja, nuomotojai išnuomojo ir perdavė „Pušų alėjai“ laikinai valdyti ir naudotis už užmokestį jiems nuosavybes teise priklausančius žemės sklypus Normantų kaime (Klaipėdos r.). Visų jų bendra vertė tuo metu siekė 3 600 000 litų. Už vieno sklypo nuomą bendrovė jo savininkui įsipareigojo per metus mokėti po 30 litų.
Paprastai kalbant, remiantis šia sutartimi „Pušų alėja“ sutarė su žemės sklypų savininkais, kad jose bus pastatyti gyvenamieji namai su visa infrastruktūra ir vėliau jie bus parduoti.
Taip tarp Klaipėdos ir Palangos miestų, Normantų kaime, atsirado naujų namų gyvenvietė, kuri vadinama „Romais“.
Nepažino parašų
Tačiau šios su UAB „Pušų alėja“ pasirašytos sutartys gražios atrodo tik iš pirmo žvilgsnio. Jose minimi asmenys labai nustebo, kai ant dokumentų išvydo savo parašus. Jie tikina, kad jokių sutarčių dėl savo žemės nuomos nepasirašinėjo, o dokumentuose esantys neva jų parašai yra suklastoti.
Ar tai tiesa, ėmė aiškintis Klaipėdos VPK ENTS pareigūnai. Ikiteisminį tyrimą atliekanti tyrėja Nijolė Kriščiūnienė kalbėti atsisakė. Ji tik patvirtino, kad toks tyrimas vyksta ir kol kas įtarimą sukėlusių parašų ekspertizė neatlikta.
Nieko nekomentavo ir tyrimą kuruojantis Klaipėdos miesto apylinkės prokuroras Kęstutis Veitas. Paklaustas, ar jis bent yra perspektyvus, prokuroras neslėpė, jog to pasakyti negali.
Tyrimas - aklavietėje
Toks teisėsaugininkų atsargumas visai suprantamas, nes, „Respublikos“ duomenimis, byloje yra tik minėtos žemės sklypų nuomos sutarties kopijos. O be dokumento originalo joks ekspertas parašų tikrumą patvirtinti arba paneigti galinčios ekspertizės daryti tikrai nesiims.
Paklausti, ar turi šios sutarties originalą, tiek prokuroras, tiek policijos tyrėja atsakė lakoniškai, tačiau labai iškalbingai - „negaliu nei patvirtinti, nei paneigti“.
Iš tokio atsakymo galima daryti labai rimtą prielaidą, kad šis tyrimas greičiausiai atsidurs aklavietėje. „Respublikos“ duomenimis, sutarties originalas, kuris būtinas ekspertizei atlikti, yra neaišku kur dingęs arba tiesiog specialiai pradangintas.
Valdininkams pakako kopijų
Ši teisėsaugininkų akiratyje atsidūrusi sutartis buvo tarp dokumentų, kurie pateikti norint UAB „Pušų alėjai“ pradėti „Romų“ gyvenvietės gyvenamųjų namų statybas ir gauti jiems leidimus. Pastaruosius 2006 m. spalį išdavė tuometinis Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Tirevičius. Šiuo metu Statybos leidimų ir sąvadų skyriui vadovaujantis valdininkas „Respubliką“ patikino, kad siekiant gauti minėtus leidimus originalių dokumentų pateikti nereikėjo.
„Mums buvo parodytos dokumentų kopijos, patvirtintos, kad jos yra tikros. Ne mūsų reikalas domėtis jų tikrumu. Tuo turi rūpintis projektų vadovas“, - vakar sakė V.Tirevičius.
Projektą rengė uostamiesčio UAB „Baltijos architektūra“. Projekto vadovas architektas Audrius Klioštoraitis taip pat patikino, kad originalių dokumentų nematė.
„Tai ne mūsų darbas tikrinti dokumentus. Užsakovai mums pateikė dokumentų kopijas, kurios patvirtintos jų parašais ir antspaudais. Mums nėra jokio pagrindo netikėti. Jie patys už tai atsako“, - teigė A.Klioštoraitis.
Originalo nebėra
Aiškesnės padaryti nežinia kur dingusių žemės sklypų nuomos sutarčių istorijos nepavyko ir UAB „Pušų alėja“ direktoriui Dariui Aleksai. Negana to, stebėtinas jo atvirumas tik sustiprino įtarimus, kad joje yra labai daug tamsių dėmių.
D.Aleksa prisipažino, kad sutarties originalų jo vadovaujama bendrovė neturi.
„Taip, kaip įmonė mes privalome juos turėti, tačiau neturime. Yra tik kopijos. Kur jie dingo, pasakyti negaliu“, - neslėpė nuo „Respublikos“ bendrovės „Pušų alėjos“ vadovas.
Darius ČIUŽAUSKAS