Šiandien Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmai tenkino Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorės prašymą skirti A. Švaniui suėmimą. Šios kardomosios priemonės teismo buvo prašoma įvertinus tai, kad asmuo yra įtariamas padaręs nusikalstamas veikas, numatytas Baudžiamojo kodekso 156 straipsnyje („Vaiko pagrobimas arba naujagimių sukeitimas“) bei 291 straipsnyje („Neteisėtas valstybės sienos perėjimas“), slapstosi nuo teisėsaugos pareigūnų, turi ryšių su užsienio valstybe. Šį prokurorės prašymą teismas tenkino. Klausimas dėl suėmimo termino bus sprendžiamas asmens sulaikymo atveju.
Ikiteisminis tyrimas dėl vaiko pagrobimo pradėtas po to, kai šių metų rugpjūčio 27 dieną Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai gavo moters pranešimą apie tai, kad 37 m. A. Švanys paėmė jų mažametę dukrą ir jos sutartu laiku negrąžino.
Pažymėtina, jog Kauno apylinkės teismas, nagrinėdamas civilinę bylą dėl bendravimo tvarkos su nepilnamečiu vaiku nustatymo, įvertino A. Š. charakterizuojančius duomenis ir 2023 metų birželio 23 dienos nutartimi taikė laikinąsias apsaugos priemones. Minėta nutartimi buvo nustatyta A. Š. bendravimo su dukra tvarka. Vadovaujantis ja, A. Švanys turėjo teisę praleisti su mažamete tris valandas per dieną savaitgaliais.
Atliekant paiešką gauta duomenų, jog tą pačią dieną vyras su dukra valtimi perplaukė Šilutės rajone tekančią Skirvytės upę ir taip kirto Lietuvos Respublikos – Rusijos Federacijos valstybinę sieną. Turimais duomenimis vyras ir devynių mėnesių mergaitė šiuo metu yra Rusijos Federacijos teritorijoje.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių pasienio rinktinė pradėjo tyrimą ir dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo. Abu nusikalstamos veikos epizodai sujungti į vieną ikiteisminį tyrimą. Tyrimas, kurį atlieka Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai, tęsiamas. Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorė.
Baudžiamajame kodekse numatyta, kad, tėvas, motina ar artimasis giminaitis, pagrobęs savo ar savo artimųjų vaiką iš vaikų įstaigos arba asmens, pas kurį vaikas teisėtai gyveno, griežčiausiai gali būti baudžiamas laisvės atėmimu iki dvejų metų. Tas, kas perėjo Lietuvos Respublikos valstybės sieną, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Vadovaujantis nekaltumo prezumpcija, asmenys laikomi nekaltais, kol jų kaltumas nepripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.
Kada veiksmas prasidės, tovarisciai teisėtvarkininkai?