Žydrūnė JANKAUSKIENĖ Kunigaikštyste sarkastiškai įvardijamoje Pagėgių savivaldybėje, regis, galioja kitokios taisyklės nei kitur Lietuvoje. Redakciją vis pasiekia įskaudintų žmonių, nebenorinčių taikstytis su vienos partijos primetama nuomone, laiškai. Metai eina, tačiau permainomis ten nė nekvepia. Šįkart redakcijai adresuotame laiške teigiama, kad nykštukinės savivaldybės finansus tvarko net septyniolika buhalterių. Pagėgių meras Virginijus Komskis anoniminių laiškų teigė nekomentuosiąs.
Taupyti privalo tik neturtingieji?
Bailiu save vadinantis laiško autorius neslepia, kad bijo ne tik dėl savęs, bet ir dėl savo artimųjų – baiminasi, kad niekuo dėti žmonės dėl jo išsakytų žodžių neteks darbo ar užsitrauks vadovų rūstybę. Laišką žmogus pradeda nuo to, kad Pagėgių savivaldybę ištiko didžiulė krizė (ko gero, galvoje turimas Ūkio banko bankrotas, nusinešęs visus Savivaldybės pinigus – aut.past.), kad niekas nedrįsta viešai apie tai prabilti, nors biudžetas numatytas tik pusmečiui, o meras nevengia siūlyti darbuotojams nemokamų atostogų ar gydymosi galimybių.
„Iki metų galo pinigų tikrai neatsiras. Jau visi priedai peržiūrimi“, – dėstoma karti tiesa redakcijai siųstame laiške. Jį rašęs žmogus apgailestauja tik dėl to, kad šios lėšų taupymo galimybės siūlomos tiems, kurių atlyginimas neviršija 2 tūkstančių litų. Daugiau uždirbantieji esą bando visus įtikinti negalį susimažinti algų. To neleidžia įstatymas: „Patys sau priedų politikai negali susimažinti, nes vietinė taryba priėmė tokį sprendimą ir pakeisti nieko negalima“.
Visas šias kalbas, anonimo siųstame laiške dėstomus faktus Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis pavadino nieko vertomis ir siūlė nekreipti į šį laišką dėmesio.
– Beveik žinau, kas šį laišką parašė. Visur jis rašinėja. Mažiau kreipkit dėmesio į laiškus, kurių niekas nepasirašo, o aš anoniminių pastabų nekomentuosiu, – pyktelėjo V.Komskis.
Paprašytas visgi pakomentuoti patį faktą – siūlymą eiti neapmokamų atostogų meras išpyškino, kad „niekas niekam tokių pasiūlymų nedalijo ir niekas nemokamų atostogų Savivaldybės administracijoje dar neišėjo“.
Nykštukinėje savivaldybėje – buhalterių gausa
Laiško autorius stebisi Pagėgių savivaldybėje išaugusiu buhalterių skaičiumi: „2011 metais Savivaldybė pradėjo naudoti naują apskaitos programą. Kol susivedė visus duomenis, pristeigė tiek buhalterių etatų, kad turint sveiką protą paaiškinti neįmanoma. Tokioje nykštukinėje Savivaldybėje – 14 buhalterių, plius vyr.buhalterė ir plius buhalterė-specialistė“. Redakcijai skirtame laiške pastebima, kad „kai privačios įmonės diegia naujas technologijas, dirbančiųjų sumažėja per pusę, o kai technologijos diegiamos biudžetinėje įstaigoje – darbuotojų dukart padaugėja“.
Pagėgių savivaldybės internetiniame tinklalapyje nesunku įsitikinti, kad laiško autorius sakė tiesą – pati suskaičiavau: buhalterių – lygiai 17 (palyginimui, Tauragės savivaldybėje – 8). Meras V.Komskis ir šį faktą pasitiko su pykčiu, bet paaiškino:
– Na ir kas, kad Savivaldybė nedidelė. Bet mūsų funkcijų nuo to nė kiek nesumažėja. Pagėgiuose turime atlikti tuos pačius darbus, kaip ir kokiame Vilniuje. Be to, mes visi esame pasiskirstę savo funkcijas. Administracijos struktūrą gali paaiškinti administracijos direktorius, o ne meras, – neslėpdamas susierzinimo, aiškino V.Komskis. Pasiteiravau, ar šiuo metu administracijos direktorius neatostogauja. Meras patvirtino mano turimas žinias ir pasiūlė palaukti Vaido Bendoravičiaus atostogų pabaigos: – Nebeilgai liko laukti: grįš ir pasikalbėsit, – siūlė Pagėgių meras.
Būtų paslaptis – neskelbtų
Kaip alternatyvą V.Komskis pasiūlė pakalbinti administracijos direktoriaus pavaduotoją Alvidą Einikį. Susisiekiau. Pokalbio pradžioje pagalvojau, kad mudviejų pašnekesys neįvyks – pašnekovas patikino negalįs atsakyti į man rūpimą klausimą:
– Darbuotojus priima ir atleidžia administracijos direktorius, tad tik jis vienas gali paaiškinti, kodėl pas mus yra tiek buhalterių, – sakė A.Einikis.
Po to trumpam nuklydome į spėjimus, kas galėtų būti redakcijai siųsto laiško autorius, o dar vėliau pašnekovas jau leidosi sukalbamas. Administracijos direktoriaus pavaduotojas patikino, kad Savivaldybė turi bendro darbuotojų skaičiaus limitą, ir jis neviršijamas.
– Buhalterija mūsų Savivaldybėje yra centralizuota, nes centralizuota yra ir apskaita. Gal todėl kai kam atrodo, kad pas mus dirba pernelyg daug šios profesijos darbuotojų. Bet taip nėra. Juk Savivaldybėje visų mokyklų, bibliotekų, kitų valstybės ar savivaldybės įmonių darbuotojų sąrašuose buhalterių nėra – visi jie surašyti mūsų tinklalapyje. Nejaugi manote, kad laiško autorius yra teisus ir mes išties įdarbiname politiškai patrauklius asmenis tiesiog šiaip sau?
Patikėkite, jeigu šitaip būtų, tų asmenų pavardžių niekas viešai neskelbtų, – dėstė A.Einikis.
Pasak pašnekovo, nežiūrint to, kad darbo procesas nuolat tobulėja, jo mastai nemažėja. Priminęs, kad jo profesija susijusi su buhalterija, A.Einikis pateikė pavyzdį: dabar rengiama ir įgyvendinama apie 30 projektų, kurių aprašymai – labai dideli. Buhalterių jiems rengti Savivaldybė papildomai nesamdo.
– Buhalterių darbas yra nematomas. Tarkime, taryba daro menką pakeitimą, keičia tik vieną skaičių, o buhalteriams tenka perrašyti dešimtis lapų ar net visą dokumentą. Todėl pasakyti, kiek mums reikia specialistų, gali tik tos srities žinovas, o ne žmogus iš šalies, – įsitikinęs administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Nedirbančių „specialistų“ daugiau
„...Galima labai daug vardyti ir vardyti „specialistų“, kurie nežino, nei ką veikia, nei ką jie turi veikti, apart būtinai gauti kažkokias pareigas ir taip užsidirbti darbo metu papildomai, o pagrindinis atlyginimas – tik už tai, kad ateini į darbą“, – rašoma laiške.
Tokių pasisakymų Pagėgių savivaldybės meras nenorėjo nė girdėti, ir mudviejų pokalbis apie redakcijos gautą laišką buvo baigtas. V.Komskis piktinosi, kad redakcija reaguoja į anoniminius laiškus ir dar prašo jo komentaro. Tačiau laiško autorius aiškiai išsakė, kodėl nenori, jog būtų atskleisti jo asmens duomenys: „Noriu tikėti, kad mano duomenys nebus paviešinti, nes ir vaikai, ir artimi žmonės dirba šiame krašte. Mes labai maži žmogeliai, bet ir mes turime širdį, kuri skauda dėl tokios Lietuvos. Juk gyvendamas tokioje grafystėje, nieko negali padaryti, tik parašyti anoniminį laišką ir keiktis dėl to, kad esi bailys, nes bijai dėl savo artimųjų: neteks darbų, susilauks grafų ir jų pažų nemalonės“, – grindžia anonimiškumą mūsų skaitytojas.
Šimtaprocentinė tiesa
Tas pats Pagėgių savivaldybės puslapis internete skelbia, kad šių metų sausio 1 dieną visoje Savivaldybėje gyveno 10 669 žmonės. Gal todėl Savivaldybės tarybos opozicijos atstovas Romualdas Jarusevičius replikuoja, jog greitai valdininkų Savivaldybėje bus daugiau nei gyventojų.
– Nemaniau, kad kam nors tokia vietos valdžios politika gali būti naujiena. Ir ne tik Pagėgiuose ji gaji, visur tas pats: nori gauti darbą – stok į atitinkamą partiją. Tas pats buvo ir su piniginiais indėliais, sąskaitomis: pati vietos valdžia vertė visus rinktis „Ūkio banką“, o kai šis bankrutavo, neatmetu galimybės, kad darbuotojai yra raginami prisiimti dalį bankroto naštos – eiti nemokamai atostogauti ar gydytis. Tačiau to juk neįrodysi. Ir lieka kalbėti tik apie galimybę. O kalbant apie galimybes, galiu pasakyti, kad laiške dėstomi faktai yra šimtaprocentinė tiesa. Manęs nestebina, kad žmogui trūko kantrybė, ir jis ėmė ieškoti užtarimo laikraščio redakcijoje, bandyti prisibelsti į kažkieno sąžinę viešu kreipimusi, tegu ir anonimiškai. Kantrybė trūksta. Ir kaip ji gali netrūkti, jeigu jauti nuolatinį spaudimą. Palenkiami net ilgamečiai kovotojai už teisybę: keičia savo orientaciją ir jie. Juk visi esame žmonės, visi norime gyventi geriau, o ne blogiau.
Didesnėse savivaldybėje, nors egzistuoja panaši tvarka kaip Pagėgiuose, yra kiek kitaip. Ten žmonės turi daugiau erdvės savo pasirinkimams įgyvendinti. O pas mus tai neįmanoma, todėl ir išeina, kad 90 procentų visų savivaldybės įmonių vadovų yra vienos ir tos pačios politinės partijos nariai. To nenuneigsi, tai įrodoma faktais. Lygiai kaip įrodoma, kad politiškai palankūs asmenys pas mus uždirba daugiau, kad jiems etatai sukuriami. Galvoje turiu Kultūros centro administracijos vadovą: pagyvenęs žmogus gauna apie 3 tūkstančius litų atlyginimo ir pensiją, o tos pačios įstaigos direktorė, dirbanti visą darbą, tūkstančiu mažiau. Kodėl? Todėl, kad vadovas yra socialdemokratų partijos skyriaus vadovas, – nepabūgo viešai kritikuoti tarybos narys.
Sustabdyti gali tik viešumas
Lietuvos Respublikos Seimo narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas konservatorius Stasys Šedbaras, kaip ir Pagėgių savivaldybės Tarybos opozicijos atstovas R.Jarusevičius mano, kad demokratija Pagėgių krašte yra iškreipta.
– Niekada nesupratau kolegų, kalbančių, kad po rinkimų teks rinktis, į kurią partiją pereiti. Mano galva, toks politikas – nieko vertas. Taip galvoti gali tik, primityviai, „kolchoziškai“ tebemąstantys žmonės. Žinau, kad pagėgiškiai gyvena būtent taip vadovaujamoje savivaldybėje. Matyt, Pagėgiuose taip iškreiptai suvokiama demokratija. Liūdna, kad menkas supratimas ima viršų. Ir patarti bent kiek kitaip mąstantiems žmonėms nelabai yra ką. Žinau, kad patarimus žarstyti sėdint kitur, kitoje aplinkoje, labai lengva. Todėl tiems, kurie ryžosi ieškoti pagalbos, kreipėsi į redakciją, noriu palinkėti ir toliau eiti tuo pačiu keliu: nenuleisti rankų, viešinti negeroves. Patikėkite, tada anoji pusė ims nervintis, net labai nervintis. Kiek žinau Pagėgių merą, jis gali net ir teismais grasinti, bet tik viešumas gali sustabdyti įsisiautėjusią vienvaldystę. Kalbu ne tik apie Pagėgius. Tauragėje situacija lygiai tokia pati, – baigdamas pokalbį, sakė S.Šedbaras.