Remiantis nauju tyrimu, paskelbtu žurnale „eLife“, tai neturi nieko bendro su mūsų smegenimis ar neurologine raida. Kairiarankiškumas ar dešiniarankiškumas iš tikrųjų atsiranda dar prieš mums gimstant, bet kaip tam tikras stuburo, o ne smegenų, genų veiklos padarinys.
„Mūsų duomenys rodo, kad pusrutulio asimetrijos pradžia yra stuburas, o ne smegenų žievė“, – paskelbė komanda savo darbe.
Tyrėjų iš Vokietijos, Nyderlandų ir Pietų Afrikos komanda, vadovaujama Bochumo Rūro universiteto biofizikų, atidžiai stebėjo genų ekspresiją, vykstančią gimdoje besivystančių kūdikių nugaros smegenyse, tarp aštuntos ir dvyliktos nėštumo savaitės.
Jau seniai manoma, kad genų aktyvumas smegenyse, atsižvelgiant į tai, kuris pusrutulis rodo didžiausią aktyvumą, apibrėžia, ar žmogus yra dešiniarankis, ar kairiarankis. Tačiau, atsižvelgiant į aktyvumą nugaros smegenyse, atrodo, kad ten yra tam tikra asimetrija, kuri dar niekada nebuvo nustatyta.
Ši naujai atrasta veikla vyksta dar prieš smegenų daliai, atsakingai už judesį (motorinei žievei) „prisijungiant“ prie stuburo. Panašu, kad veikla sutelkta ties stuburo dalimis, atsakingomis už elektros impulsų perdavimą rankoms, delnams, kojoms ir pėdoms, ir ši asimetrija nustato, ar žmogus rašo dešine, ar kaire ranka.
Be to, komanda iš tikrųjų sužinojo, kas sukelia šią simetriją. Pasirodo, tam įtakos turi ne įprastos, paveldėtos genetinės mutacijos ar savybės, o aplinkos veiksniai, darantys įtaką kūdikiui augant gimdoje.
Nors dar nėra aišku, kokie gali būti šie aplinkos/išoriniai veiksniai, manoma, kad jie keičia fermentų veikimą aplink besivystantį kūdikį, o tai savo ruožtu keičia tai, kaip jų genai gali save išreikšti. Tai daro įtaką stuburo genų aktyvumo asimetrijai.
Štai, prašom! Vis dar nesame tikri, ar kairiarankiai yra blogiečiai.