Naujai įsteigtas Vaikų išlaikymo fondas palengvins 50 tūkst. Lietuvos mažųjų dalią. Alimentų negaunantiesiems šiemet skirta 97 mln. litų.
Kaip rašo dienraštis "Lietuvos žinios", visi vaikų išlaikymui prisiteisusieji alimentus, bet jų negaunantys, nuo sausio 1-osios gali kreiptis į Vaikų išlaikymo fondo Vilniuje administraciją. Šios įstaigos direktoriaus pavaduotojas Vladas Tataris pabrėžė, kad turintiesiems teisę gauti pinigų iš fondo vykti į sostinę nebūtina. Pakanka atsiųsti prašymą, antstolių pažymą, kad alimentai priteisti, bet jų nepavyksta išieškoti, savo paso ir vaiko gimimo liudijimų kopijas, pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą ir banko sąskaitos numerį.
V.Tataris pasakojo, kad vienam vaikui, kuriam išlaikyti tėvas ar motina nemoka alimentų, kas mėnesį valstybė numačiusi mokėti iki 1,5 minimalaus gyvenimo lygio išmoką - t.y. iki 195 litų. Jei teismas vaikams išlaikyti yra priteisęs mokėti mažesnę sumą, valstybė būtent ją ir atseikės. Sumokėti pinigai vėliau bus išieškoti iš skolininko.
Vaikų išlaikymo fondo įstatymo iniciatorė Seimo narė Rima Baškienė teigė pirmiausia norėjusi išsaugoti moterų ir vaikų orumą, užtikrinti jiems, kad ir nedideles, bet stabilias pajamas.
Alimentų Lietuvoje negauna apie 50 tūkst. vaikų. Šį skaičių pateikė Lietuvos antstolių rūmai. Dažniausiai mokėti alimentus vengia vyrai, tačiau netrūksta ir besislapstančių moterų.
Parlamentarė pabrėžė, kad išmokas alimentų negaunantiems vaikams valstybė įsipareigojo mokėti nuo šių metų sausio. Tiems, kurie priteistų alimentų iki šiol negavo kelis ar keliolika metų, teks ir toliau laukti - susidariusių skolų valstybė nekompensuos.
Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė Inga Karalienė tikino, kad pažymą apie priteistus, bet neišieškomus alimentus bet kuris antstolis turėtų išduoti per mėnesį. I.Karalienės manymu, antstoliams gerokai padaugės darbo, nes iš nemokančiųjų alimentų reikės išieškoti pinigus, ir šie turės būti grąžinti į Vaikų paramos fondą.