Atliktame tyrime paaiškėjo, kad uoslės praradimas senatvėje gali reikšti, jog artėja mirties valanda, praneša „Daily Mail“.Čikagos universiteto „Rush“ medicinos centro mokslininkai nustatė, kad kuo daugiau kvapų žmogus gali užuosti, tuo didesnė tikimybė, kad artimiausius kelerius metus jis nemirs.
Mokslininkai atliko tyrimą, kuriame 1 tūkst. savanorių, kurių amžius nuo 53 iki 100 m., davė pauostyti 12 kvapų.
Tyrimui vadovavęs daktaras Robertas Wilsonas papasakojo, kad dalyviai, nė vienas iš kurių nesirgo silpnaprotyste ar Parkinsono liga, turėjo atskirti tokius įprastus kvapus, kaip dūmai, citrina, juodieji pipirai, šokoladas ir cinamonas. Vėliau tyrėjai ketverius metus stebėjo tyrimo dalyvius. Per šį laikotarpį mirė 321 iš jų (27,6 proc.).
Mokslininkus nustebino tai, kad 36 proc. didesnė mirties rizika grėsė tiems dalyviams, kurie teisingai nustatė tik šešis kvapus, lyginant su tais, kurie sugebėjo atskirti 11 iš 12.
Ši sąsaja pasitvirtino, net kai tyrėjai atsižvelgė į tokius veiksnius, kaip amžius, neįgalumas, depresija, smegenų sutrikimai ar laisvalaikio veikla.
Žurnalo „Chemical Senses“ sausio mėn. numeryje daktaro R. Wilsono komanda rašo: „Tyrimo rezultatai parodo, kad nesugebėjimas senatvėje atskirti pažįstamus kvapus susijęs su padidėjusia mirties rizika.“
Daktaras R. Wilsonas tvirtino, kad ankstesni tyrimai taip pat įrodė, jog susilpnėjusi uoslė gali būti ankstyvas kai kurių ligų, tokių kaip silpnaprotystė, simptomas.
Jis pridūrė: „Visos šios ligos vystosi palaipsniui, per ilgus metus, ir yra susijusios su išaugusiu mirtingumu. Mes manome, kad būtent uoslės sutrikimai, būdingi šioms ligoms, susiję su padidėjusia mirtingumo tikimybe.“