Taip mano premjerės Ingridos Šimonytės patarėjas ekonomistas Raimondas Kuodis.
Asmeninėje „Facebook“ paskyroje jis atkreipė dėmesį į švietimo sistemos ir bendrai viešuosius valstybės finansus.
Ekonomistas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje švietimo finansavimas nė kiek nenusileidžia šios srities finansavimui kitose Europos Sąjungos šalyse.
Lietuvoje išlaidos švietimui sudaro tokią pačią bendrojo vidaus produkto (BVP) dalį, koks yra ES vidurkis.
Tuo metu bendros valstybės išlaidos mūsų šalyje nesiekia nė 40 proc. BVP, kai ES vidurkis viršija 50 proc.
„Kartu su mažomis algomis tai rodo (švietimo įstaigų) tinklo neefektyvumą (didumą beigi netolygų mokinių/mokytojų santykio pasiskirstymą): kai kuriose mokyklose išlaidos mokiniui 8 kartus viršija išlaidas kitose mokyklose; jei vienai mokyklai šalyje vidutiniškai tenka apie 300 mokinių, tai Vilniuj kai kur yra 1500 ir daugiau“, – pastebėjo R. Kuodis.
Jo teigimu, jeigu nebus uždaromos mažos mokyklos, o mokytojų atlyginimai kils, tai nieko gero iš to nebus.
„Jei prie tokio tinklo ir su esamu mažu šalies biudžetu bandysim 1,3 VDU, tai makro mastu dar labiau nuskriausime sveikatą, socialinius reikalus etc., kur reikalai net liūdnesni. O šalies finansai konkuruoja tarp šitų sričių“, – įspėjo ekonomistas.
Paprastai kalbant, jeigu nebus surenkama daugiau mokesčių, o lėšų švietimui bus skiriama daugiau, tada būtent šių lėšų neteks, pvz., gydytai arba pensininkai.
„Gal galima padidinti biudžetą? 54 asociacijos prieš, politikų socialpop-choras nori neapmokestinamąjį pajamų dydį prilyginti minimaliai mėnesinei algai, etc. Pamirškite kol kas“, – šyptelėjo R. Kuodis.
Dalis mokytojų praėjusį penktadienį vykdė įspėjamąjį streiką. Rugsėjo 29 d. jie žada surengti tikrą streiką.