• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugpjūtis – derliaus rinkimo metas bei puikus laikotarpis pasirūpinti savo aplinka nenumaldomai artėjant rudeniui. Šį mėnesį darbų nepritrūks nei darže, nei sode, nei šiltnamyje. Ką reikėtų padaryti savo augalams, vejai bei derliui sutiko papasakoti apželdinimo specialistė bei kursų „Geltonas karutis“ autorė Lina Liubertaitė.

Rugpjūtis – derliaus rinkimo metas bei puikus laikotarpis pasirūpinti savo aplinka nenumaldomai artėjant rudeniui. Šį mėnesį darbų nepritrūks nei darže, nei sode, nei šiltnamyje. Ką reikėtų padaryti savo augalams, vejai bei derliui sutiko papasakoti apželdinimo specialistė bei kursų „Geltonas karutis“ autorė Lina Liubertaitė.

REKLAMA

Dauguma Lietuvos sodininkų, kitaip nei kiti gyventojai, šiuo metu tikrai nepoilsiauja. Atvirkščiai, jie triūsia, pluša, ravi bei renka derlių užaugusį jų sode. Taip pat nepamiršta ir pasirūpinti gėlėmis, krūmeliais bei žaliuojančia veja.

Dažnas sutiks – rugpjūtis yra tikras darbymetis tiems, kurie kaupia atsargas šaltajam metų sezonui bei stengiasi iš paskutiniųjų pasirūpinti gražiai žydinčiais augalų žiedais.

Darbai šiltnamyje

Pomidorai. Šiuo metu – karščiausias pomidorų ir agurkų sezonas. Anot L. Liubertaitės, šiemet dauguma lietuvių susidūrė su grybelinėmis pomidorų ligomis, kadangi birželio mėnuo buvo labai drėgnas bei vėsus.

REKLAMA
REKLAMA

„Daugelis turėjo problemų, netgi labai gaila, kad pas kai kuriuos apsilankė ir pomidorų maras. Vis dėlto, jeigu niekada nesusidūrėte su pomidorų ligomis, reikėtų pasistengti, kad taip būtų ir toliau bei pomidorai liktų sveiki.

REKLAMA

Kad tai pavyktų padaryti, galima pomidorus išpurkšti įvairiausiomis organinėmis medžiagomis, kurių galima įsigyti sodo prekėse. Taip sustiprinsite augalą ir kartu galėsite kuo labiau atitolinti ligas. Kuo vėliau ligos ateis, tuo gausiau turėsite pomidorų derliaus“, – teigia apželdinimo specialistė.

Be to, šiuo laikotarpiu taip pat galite po mažu nustoti laistyti pomidorus, kadangi jie – šiltųjų kraštų augalas, todėl daug drėgmės nereikalauja. „Kiek iki šiol gavo, tiek ir užteks, ypatingai, jeigu dar juos ir mulčiuojate“, – priduria Lina.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent todėl kiekvieną kartą užsukę į šiltnamį apžiūrėkite savo pomidorus, ar jiems yra viskas gerai: „Iš esmės rugpjūtį galite suretinti jų laistymą arba visai nebelaistyti, jeigu nebus labai kritinės oro temperatūros. Dabar pomidorams svarbiausia yra sunokinti vaisius, kuriuos mezgė iki šiol.“

Agurkai. Atvirkščiai nei pomidorus, agurkus – būtina laistyti. Pašnekovė pasakoja, kad agurkų derlių galima nurinkinėti kone kiekvieną dieną, tačiau tuo pačiu svarbu nepamiršti, kad nurinkus reikėtų juos ir palaistyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didelę agurkų sudėties dalį sudaro vanduo, tad jeigu jų nelaistysite, nebus ir agurkų. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar agurkai nerodo jokių ženklų, kad jiems trūksta maisto medžiagų. Rugpjūčio mėnesį, jeigu agurkų derlius gausus, yra išnaudojama daug maisto medžiagų, kurių jiems gali ir pritrūkti“, – įspėja kursų „Geltonas karutis“ autorė.

REKLAMA

Pageltę lapai, netipinių formų agurkai ir kartūs vaisiai – ženklai, kurie išduoda, kad agurkai pritrūko maistinių medžiagų. Kad to būtų galima išvengti, svarbu yra užtikrinti drėgmę ir patręšti agurkus jiems skirtomis trąšomis.

Darbai darže

Derliaus nuėmimas. Nurinkdami derlių nepamirškite augalų palaistyti itin karštomis dienomis. Tačiau, jeigu planuojate nurinkti visą derlių – galite prieš tai keletą dienų jo ir nelaistyti.

REKLAMA

„Tas pats galioja ir pomidorams, kadangi kai kurios jų veislės yra tam labai jautrios ir perteklinė drėgmė gali prinokusį vaisių suskaldyti. Tas pats yra būdinga ir vaiskrūmiams bei vaismedžiams. Kad vandens nebūtų per daug, palaistykite augalą prieš pat jo derliaus nurinkimą. Taip derlių bus paprasčiau išlaikyti ilgą laiką, jeigu jį ruošite ilgesniam saugojimui“, – pataria pašnekovė.

Derliaus skatinimas. Dažnai nesulaukdami derliaus žmonės imasi vienokių ar kitokių priemonių, kurios galėtų paskatinti vaisių nokimą. Tačiau mažai kas žino, kad yra puiki natūrali alternatyva, kuri viską sugrąžins atgal į ritmą:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kurių daržovių derlių galime paskatinti. Pavyzdžiui, agurkams, cukinijoms bei kitoms šios grupės daržovėms yra būdinga tai, kad kuo daugiau derlių skinsime, tuo daugiau jis vaisių sunokins.

Būtent todėl yra neverta laukti, kol mažo dydžio cukinija sau toliau gulės. Galima ją nuskinti anksčiau, ji bus skanesnė, o tuo pačiu tai padarę, paskatinsime augalą prinokinti naujų vaisių.“

Tai būdinga ne tik cukinijoms, tačiau ir agurkams, tad jeigu pastebėjote, kad pristojo agurkų derėjimas, apsižiūrėkite, galbūt lysvėje pasislėpęs guli peraugęs agurkas ir dėl to yra pristabdytas naujų agurkų mezgimasis.

REKLAMA

Ankstyvasis ir vėlyvasis derlius. Rugpjūčio mėnesį žmonės džiaugiasi daržo gėrybėmis, skanauja jas šviežias, tačiau tuo pačiu galvoja ir apie ateitį: jas konservuoja, marinuoja, raugia ir visais kitais būdais vakuoja.

„Dabar skiname tas daržoves, kurias suvartojame šviežias iš karto, pavyzdžiui, morkytes, mažas cukinijas, burokėlius. Tačiau, jeigu norime šias daržoves saugoti žiemai, geriau rinkime vėlyvesnes šių augalų veisles. Prinokusios ar pribrendusios vėliau jo bus ilgiau pakančios ilgesniam laikymui“, – paaiškina Lina Liubertaitė.

REKLAMA

Jeigu derlių planuojate konservuoti, tuomet jį nuimkite tik tuomet, kai būsite įsitikinę, kad jis yra pilnai subrendęs, sunokęs. Kad derlius išsilaikytų dar ilgai, yra svarbiausia neskubėti.

Darbai sode

Natūralistinio stiliaus gėlynai. Tie, kuriems labiau patinka natūralistinio stiliaus želdynai, gali džiaugtis. Rugpjūtis – gražiausias metas, kadangi jis yra šios stilistikos augalų žydėjimo metas.

„Šios stilistikos augalai auga antroje metų pusėje. Tai yra jų laikas (nusišypso). Dabar galime matyti ir ežiuolę, ir vingirius, ir kraujalakes, ir girmėtes bei visus kitus augalus, o tarp jų ir varpiniai augalai, kurių taip daugelis laukia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Birželį savo šluoteles jau parodė lendrūnai, o visa kita krūva varpinių augalų savo grožį parodys dar tik šį mėnesį. Pavyzdžiui, miskantų ar soruolių grožis prasidės dar tik dabar“, – teigia Lina.

Šie augalai džiugins net ir rudenį, jeigu nenuimsite antžeminės jų dalies. Per visą žiemą gražiausiai bus matyti tų augalų paliktos struktūrinės dalys: stiebeliai, šluotelės. „Natūralistinio stiliaus gerbėjams šis laikotarpis labai gražus“, – priduria apželdinimo specialistė.

REKLAMA

Tradicinis gėlynas. Džiaugdamiesi vienmetėmis gėlėmis nepamirškite, kad šie augalai reikalauja daugiau lepumo bei priežiūros. Rugpjūčio mėnesį juos taip pat reikėtų laistyti, patręšti ir džiaugtis jų žiedais.

„Rugpjūčio pabaigoje jau galima pradėti galvoti ir apie rudenines kompozicijas. Jeigu vienmetes gėles auginome vazonuose, galime pradėti pamažu žvalgytis į prekyvietes, pavyzdžiui, viržių ar kitų rudeninių augalų. Galvoti reikėtų apie tokias kompozicijas, kurios atrodytų gražiai antroje rudens pusėje, o gal net ir iki pat žiemos“, – pataria kursų „Geltonas karutis“ autorė.

REKLAMA

Kaip rugpjūtį pasirūpinti veja?

Vienas aktualiausių rugpjūčio mėnesio darbų taip pat yra pasirūpinimas veja. Nors daugumai atrodo, kad vasara viską pati sustato į savo vietas, veja žaliuoja ir klesti, tačiau reikia nepamiršti, kad ji vis tiek reikalauja trąšų:

„Jeigu norime, kad veja ilgą laiką būtų graži, tręšimas – būtinas. Tačiau turėkite omenyje, kad vasariniam vejos tręšimui netinka tos trąšos, kurios buvo skirtos pavasariui, nes jose yra per daug azoto, kuris skatina žaliosios masės augimą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu mums svarbu yra palaikyti gražią vejos būklę ir pradėti ją ruošti žiemai, kad ji peržiemotų sėkmingai ir visa šaknų sistema būtų gerai susiformavusi bei atspari. Būtent dėl to, maždaug nuo liepos vidurio, rekomenduojama veją tręšti vasarinėmis trąšomis.“

Rugsėjo arba spalio mėnesį taip pat veją galėsite patręšti ir paskutinį kartą rudeninėmis trąšomis, kuriose azoto yra mažai arba jo visai nėra, kadangi vejai jis – nebereikalingas.

„Tad, jeigu iki šiol dar vejos netręšėte ir turėjote tik vienkartinį tręšimą pavasarį, tuomet būtinai padarykite šį darbą dabar ir veja jums atsidėkos. Svarbiausia, šiuo metu vejos netręškite pavasarinėmis trąšomis ir viskas bus gerai“, – nusišypso Lina.

Tikrai atsidėkos ir veja, ir derlinga vaisių žemė, gėlės!...,- ir ūkininkauti ir teikti Džiaugsmą..., derlinga ir vaisinga žemė tikrai atsidėkos..., taipogi ir ūgdant tame "žmogų" ir ateinančioms kartoms...,- mes gi žmogus, lyg Gyva Gamta..., lyg sunykstame "kaitoje", lyg vėl atsinajine atgyjame..., kaip pati mūsų Gyva Gamta... žmogaus kartoms Amžina...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų