• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vykdant sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformą pacientų laukia ir viena naujovė – pavėžėjimo į gydymo įstaigas ir iš jų sistema. Bandomasis jos modelis bus pradėtas dar šią vasarą, o kitais metais nuo liepos 1 d. pavėžėjimas neskubiais atvejais pradės veikti visoje Lietuvoje. 

Vykdant sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformą pacientų laukia ir viena naujovė – pavėžėjimo į gydymo įstaigas ir iš jų sistema. Bandomasis jos modelis bus pradėtas dar šią vasarą, o kitais metais nuo liepos 1 d. pavėžėjimas neskubiais atvejais pradės veikti visoje Lietuvoje. 

REKLAMA

Plačiau apie tai, kas galės pasinaudoti tokia paslauga, konferencijoje „Sveikatos centro koncepcija: šeimos medicina ir įstaigų bendradarbiavimas savivaldybėje“ papasakojo sveikatos apsaugos ministro patarėja Kristina Auruškevičienė. 

Preliminari bandomojo pavėžėjimo modelio teritorija – Kauno funkcinio–regioninio sveikatos priežiūros regionas, išskyrus Kauno miesto, Kazlų Rūdos, Marijampolės, Alytaus ir Kalvarijų savivaldybes, taip pat įtraukta ir Tauragės apskritis.

„Tai yra savivaldybių savanoriškas įsitraukimas, kai kurios dar atsisakinėja dalyvauti, nes priimami atitinkami tarybų sprendimai. Tad galutinį sąrašą turėsime balandžio pabaigoje“, – kitoje SAM organizuotoje konferencijoje patikslino patarėja.

REKLAMA
REKLAMA

Pavežimas neskubiais atvejais

Ji pabrėžė, kad ši sistema bus skirta tiems pavėžėjimo atvejams, kurie nėra skubūs – juos galima planuoti dienomis ar savaitėmis iš anksto. Bus įtvirtintas mišrus pavėžėjimo modelis – valstybės ir savivaldybės lygmens.

REKLAMA

„Savivaldybės lygmens pavėžėjimas apims pavėžėjimą dėl bazinių sveikatos centro užtikrinamų sveikatos priežiūros paslaugų gavimo ar gavus jas, išskyrus pirminę priežiūrą. Valstybės lygmens pavėžėjimas būtų taikomas, jei reikalingas kitos nei savivaldybėms priskirtos asmens sveikatos priežiūros paslaugos“, – nurodė ministro patarėja. 

Taip pat įtvirtintas dviejų rūšių pavėžėjimas – nespecializuotas ir specializuotas. Specializuotas pavėžėjimas yra tada, kai pavėžėjimo metu reikalinga medicinos priežiūra – jos teikimas arba didelė tikimybė, kad jos gali prireikti.

REKLAMA
REKLAMA

Kriterijai, kas galės pasinaudoti

Pranešėja pabrėžė, kad tai bus ne visiems skirta paslauga, o tiems, kurie dėl sveikatos būklės negali naudoti savo ar viešuoju transportu bei yra vargingiau gyvenantys. 

„Pavėžėjimo paslaugomis galės pasinaudoti tie pacientai, kurie negali naudotis viešuoju transportu. Kada jie negali naudotis? Tai yra arba dėl sveikatos būklės, arba dėl socialinių ir ekonominių priežasčių“, – dėstė K. Auruškevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Vyriausybės nutarimu įtvirtintos tokios sveikatos būklės, kai būtų galima gauti pavėžėjimo paslaugą.

  • Pacientas turi judėjimo sutrikimų, dėl kurių negali savarankiškai vaikščioti ir jam reikalinga kitų asmenų pagalba arba techninės pagalbos priemonės (ramentai, vaikštynės ar neįgaliojo vežimėlis). Negalėjimas savarankiškai vaikščioti suprantamas kaip paciento galėjimas savarankiškai atlikti tik kelis žingsnius. 
  • Pacientas turi sveikatos sutrikimų, trikdančių orientaciją aplinkoje ir komunikaciją (psichikos, kalbos, regos, klausos), dėl kurių savarankiškai negali naudotis individualiu ar viešuoju transportu.
  • Pacientas vyksta atlikti gydymo procedūrų, kurių sukeltas šalutinis poveikis apriboja galimybę savarankiškai naudotis individualiu ar viešuoju transportu (pvz., dializė, chemoterapija), arba dėl organo(-ų) transplantacijos.
  • Pacientui transportuoti reikalingi neštuvai, deguonis ar kita speciali įranga.
  • Pacientui asmens sveikatos priežiūros įstaigoje teikiamos stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir (ar) dėl paciento sveikatos būklės jį vežant būtinai turi dalyvauti asmens sveikatos priežiūros specialistas.

„Dėl šių visų būklių turės spręsti gydytojai, rašydami siuntimą specializuotoms paslaugoms. Tam planuojame patobulinti siuntimo formą, kuriame būtų labai lengva tiesiog varnelės uždėjimu pasirinkti, kokio lygio pavėžėjimas yra reikalingas tam, kad nebūtų apkrautas gydytojas.

REKLAMA

Tik – išskirtiniai atvejais, jei pacientas labai sudėtingas, reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija transportavimo metu, dar reikėtų šiek tiek papildomai prirašyti, kokios medicininės įrangos reikia ar kokie vaistai lašinami. Bet iš esmės tai bus trijų rūšių varnelės uždėjimas pasirinkimo atveju“, – baimes dėl būsimos naujos biurokratijos sklaidė SAM atstovė. 

Tai bus ne visiems skirta paslauga, o tiems, kurie dėl sveikatos būklės negali naudoti savo ar viešuoju transportu bei yra vargingiau gyvenantys. 

REKLAMA

Tuo metu socialinės ir ekonominės priežastys pavėžėjimo paslaugoms gauti apibrėžiamos taip: „Tai – asmenys, turintys didesnį nei 55 proc. nedarbingumo lygį ir (arba) 75 m. arba vyresni ir žmonės, kurie turi nepakankamas pajamas, tai yra tie asmenys, kurie turi teisę į priemokas už kompensuojamuosius vaistus dėl nepakankamų pajamų. Šį požymį imsime iš e.sveikatos ir taikysime įgyvendinant pavėžėjimo modelį.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokioms paslaugoms bus galima gauti pavėžėjimą?

K. Auruškevičienė taip pat nurodė, kokioms paslaugoms gauti bus galima pasinaudoti pavėžėjimo paslauga. 

„Visų pirma tuo bus galima naudotis dėl specializuotų paslaugų – tai yra antrinio ir tretinio lygio paslaugų, taip pat dėl planinės ambulatorinės pagalbos – dienos chirurgijos, dienos stacionaro paslaugų“, – komentavo ji. 

Taip pat pavėžėjimas galios esant planinės ambulatorinės reabilitacijos paslaugų poreikiui (medicininė, vaikų raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija), įtrauktos ir planinės hemodializės paslaugos (įskaitant pacientus, gydomus stacionarines slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose).

REKLAMA

Pasak jos, kiti punktai yra per vidurį tarp greitosios medicinos pagalbos ir planuoto pavėžėjimo. 

„Bet jas įtraukėme čia, kadangi egzistuoja gana didelės problemos žmonėms nuvažiuoti į transplantaciją, kai atsiranda potencialus donoras. Taip pat grįžti iš priėmimo skyriaus, kai į jį nuveža ar greitosios pagalbos automobilis ar patys žmonės kreipiasi į priėmimo skyrius.

REKLAMA

Pavėžėjimas apims ir transportavimą tarp gydymo įstaigų, kai reikalinga planiniu būdu pervežti pacientą iš vienos gydymo įstaigos į kitą, nuvežti planiniams tyrimams, procedūroms. Ir tai nebus tie atvejai, kai dėl sveikatos būklės paūmėjimo reikia skubiai gabenti, pavyzdžiui, į aukštesnio lygio ligoninę“, – aiškino ministro patarėja. 

Ji pažymėjo, kad iš priėmimo skyrių yra įtrauktas tik grįžimas, transplantacijai – tik nuvykimas į gydymo įstaigą. Visais kitais atvejais bus galima ir nuvykti, ir parvykti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paslaugos turi būti apmokamos iš biudžeto

K. Auruškevičienė atkreipė dėmesį, kad pavėžėjimas bus vykdomas tik dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansuojamų paslaugų. Tai reiškia, kad  gydymo įstaigą, kurioje užsiregistruoja gauti paslaugą, turi turėti sutartį dėl tų paslaugų teikimo su ligonių kasomis. 

„Visais atvejais reikalingas siuntimas, išskyrus du minėtus atvejus, kai kreipiamės į skubios pagalbos-priėmimo skyrių ar vykstame organų transplantacijai“, – aiškino ji. 

REKLAMA

SAM atstovė pridūrė, kad norima išbandyti pavėžėjimo teikimą ir tais atvejais, kai naktį išleistas iš priėmimo skyriaus pacientas dėl sveikatos būklės gali naudotis viešuoju transportu, bet tuo metu jis yra neprieinamas.

„Šie atvejai taip pat būtų įtraukti ir būtų galima teikti pavėžėjimo paslaugas. Tam ir yra bandomasis modelis“, – sakė ministro patarėja. 

Numatoma, kad valstybinio lygio paslaugą bus galima išsikviesti numeriu 1808. Savivaldybės lygmens pavėžėjimo atveju kiekviena savivaldybė turės savo telefono numerį, šiuo lygmeniu paslaugą bus galima užsisakyti ir atėjus į įstaigą fiziškai. Valstybinio lygio pavėžėjimą bus galima užsisakyti tik internetu ir telefonu. 

REKLAMA

„Visi užsakymai bus informacinėje sistemoje, kurią ruošiamasi pritaikyti pavėžėjimo paslaugoms“, – paaiškino K. Auruškevičienė. 

Už neatšauktą registraciją ruošia ir atsakomybę

„Kas privalo registruoti pavėžėjimo paslaugą? Iš visų minėtų atvejų važiavimui organų transplantacijai, iš skubios pagalbos skyriaus ir pervežimai tarp gydymo įstaigų – čia paslaugą užsakinės sveikatos priežiūros įstaiga, ne savivaldybės sveikatos centras. Visais kitais atvejais – siuntimas ambulatorinėms, dienos paslaugoms – būtų jau sveikatos centro funkcija, padedant užsiregistruoti į tą sistemą ir gauti pavėžėjimo paslaugą, jei pagal kriterijus ji priklauso“, – komentavo SAM patarėja.

REKLAMA
REKLAMA

Registruotis pavėžėjimui bus galima ne anksčiau kaip likus 1 mėnesiui ir ne vėliau kaip 2 darbo dienoms iki paslaugų gavimo. Jei reikia pervežimo iš vienos gydymo įstaigos į kitą, likus ne vėliau kaip 24 val.

Paslaugą atšaukti reikės kuo įmanoma anksčiau, bet ne vėliau kaip likus 2 val. savivaldybės lygio pavėžėjimui, ir 3 val. – valstybės lygio pavėžėjimui.

„Labai svarbi pareiga atšaukti pavėžėjimą, jei paslaugos nebereikia, bandomos numatyti ir tam tikros atsakomybės, žiūrėsime, kaip visa tai vyks“, – pastebėjo ji. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų