• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

Nepageidaujamą reakciją sukeliančius vaistus nuo šiol bus galima apskųsti.

Nuo pačių įvairiausių ligų gelbstinčių vaistų dabar išrasta galybė ir tūkstančiams žmonių kasdienė tabletė ar net kelios jų yra įprasta ir neišvengiama gyvenimo dalis. Tačiau vaistai ne tik gydo – ne veltui medikai nuolat primena, kad neteisingai vaistus vartojant, nesilaikant suderinamumo taisyklių galima sulaukti atvirkščio rezultato. Ne pagydys, o pakenks.

REKLAMA
REKLAMA

Kartais vaistai gali sukelti ir nepageidaujamą reakciją – neigiamą žmogaus organizmo atsaką į vaistinį preparatą. Šiam reiškiniui Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistai skyrė papildomą dėmesį. Tik medikai Apie nepageidaujamą ligonio reakciją į vieną ar kitą vaistą Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai praneša medikai.

REKLAMA

„Jau bene dešimt metų, sužinoję, kad vieną ar kitą vaistą vartojusį pacientą ištiko nepageidaujama reakcija, nenurodyta šio vaisto apraše, pildome specialias formas ir informuojame apie tai tarnybą“, – sako Panevėžio miesto poliklinikos Bendrosios praktikos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė. Tiesa, tokių formų per metus poliklinikoje užpildoma vos keletas. Dažniausiai pacientai gydytojams skundžiasi patyrę tokią nepageidaujamą reakciją, kuri buvo paminėta vaisto apraše.

REKLAMA
REKLAMA

N. Marčiulionienė sako, kad yra vaistų, kurių apraše minima, jog vaistą vartojant gali prasidėti kosulys, sutinti kojos ar pasireikšti kitos reakcijos. Apie tokias galimas reakcijas pacientai, pasak vedėjos, visada įspėjami. Pasireiškus žinomai reakcijai, vaistų gamintojams apie tai nepranešama. Pacientas gydomas kitais preparatais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Informuoti tarnybą apie nepageidaujamas vaisto reakcijas patys pacientai iki šiol negalėjo. Tačiau nuo šių metų pacientai ar pacientų organizacijos jau gali Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai siųsti specialią užpildytą formą arba paskambinti. Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą taip pat gali pranešti darbuotojai, kuriems pasireiškė nepageidaujama reakcija dėl sąlyčio su vaistu, su kuriuo dirbama vykdant profesines pareigas. Skaito ne kiekvienas Ko gero, gausiausia vaistus vartojančių žmonių grupė – neįgalieji. Panevėžio miesto neįgaliųjų draugijos, vienijančios apie devynis šimtus narių, pirmininkė Stanislava Arbutavičienė sako, kad daugelis neįgaliųjų yra ne tik girdėję, bet ir patys patyrę nepageidaujamą vaistų reakciją. Nors prie visų įsigyjamų vaistų būna lapelis su jų veikimo aprašymu, toli gražu ne kiekvienas vyresnio amžiaus žmogus tuos lapelius skaito.

REKLAMA

„Jeigu gydytojas nepasakė, kad pradėjęs gerti vaistus gali pradėti viduriuoti, svaigti galva, sutrikti reakcija ar panašiai, žmogus labai išsigąsta tai patyręs. Gydytojai ir laiko per daug neturi, ir galbūt noro kiekvienam išsamiai paaiškinti tai, kas ir taip parašyta“, – svarsto S. Arbutavičienė. Pirmininkė sako, kad yra nuoširdžių, dėmesio kiekvienam pacientui negailinčių gydytojų, kurie išaiškina, perspėja, pataria, bet tokie toli gražu ne visi.

REKLAMA

Atsiradus galimybei Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai pranešti apie nepageidaujamą vaistų reakciją, neįgaliųjų draugijos pirmininkė abejoja, ar pacientai patys imtųsi rašyti pranešimus. „Vis dėlto geriau pirmiausia savo gydytojui pasisakyti, kas nutiko“, – mano pirmininkė. Privalo pranešti viską Praėjusių metų liepą įsigaliojo Europos Komisijos įgyvendinimo reglamentas, o nuo šių metų sausio – Farmacijos įstatymo farmakologinio budrumo reikalavimus reglamentuojantys straipsniai. Kaip praneša Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys, reglamentas išplėtė nepageidaujamos reakcijos į vaistą sąvoką. Sąvoka dabar apima ne tik leidžiama paskirtimi, normaliomis dozėmis vartojamų vaistų sukeltus kenksmingus ir nenorimus poveikius, bet ir kilusius dėl klaidingo vartojimo bei nesilaikant patvirtinto vartojimo sąlygų, įskaitant piktnaudžiavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos priežiūros ar farmacijos specialistai apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vaistą turės pranešti ir kai nepageidaujama reakcija pasireiškė dėl netinkamo vaisto vartojimo: per klaidą vartotas ne tas vaistas, neteisingas vaisto paruošimas, klaidingas vartojimo būdas, klaidinga dozė. Nauji teisės aktai vaistų gamintojus ir didmenininkus įpareigoja vaistinių preparatų charakteristikos santraukoje įrašyti standartinį tekstą, kuriame aiškiai prašoma sveikatos priežiūros specialistų pranešti apie visas įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą. Su gydytojo patarimu Vaisto informaciniame lapelyje turės atsirasti tekstas, kuriame bus prašoma pacientų pranešti apie visas įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą savo gydytojui, vaistininkui, sveikatos priežiūros specialistui ar tiesiogiai Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai. Taip siekiama visuomenės dalyvavimo farmakologinio budrumo veikloje bei sukaupti kuo daugiau informacijos apie vaistinių preparatų naudą ir riziką. Bendrosios praktikos gydytojų skyriaus vedėja N. Marčiulionienė dar kartą primena apie vaistuose slypinčius pavojus.

REKLAMA

„Savavališko gydymosi neturėtų būti. Pradedant gerti bet kokius vaistus, ypač jeigu jau vienas ar keli vartojami, būtina pasitarti su gydytoju. Vaistų suderinamumas vienas svarbiausių dalykų. Ypač tai svarbu tiems, kurie geria daugiau nei trijų rūšių vaistus“, – pabrėžia medikė.

REKLAMA

Ir pateikia pavyzdžių: išgėrus sąnarių skausmus malšinančią tabletę, iš karto susilpnės kraujo spaudimą mažinančių vaistų poveikis. Ligonis stebisi, kodėl jam, rodos, be jokios priežasties pakilo spaudimas, o pamiršo išgertąją tabletę.

„Daugelis žino, kad aspirinas yra naudingas vaistas, perka, geria, bet ne kiekvienas žino, kad tuo metu, kai padidėjęs kraujospūdis, to vaisto vartoti nereikėtų, gali kilti komplikacijų“, – primena skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų