• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinį vėžio institutą (NVI) pasiūlius prijungti prie VUL Santaros klinikų, sukilo instituto bendruomenė. Jie teigia, kad geriau nuo to nebus nei gydymo, nei mokslo prasme. Pacientai taip pat neslepia nerimo dėl to, kaip toliau reikės gauti svarbias gydymo paslaugas. 

8

Nacionalinį vėžio institutą (NVI) pasiūlius prijungti prie VUL Santaros klinikų, sukilo instituto bendruomenė. Jie teigia, kad geriau nuo to nebus nei gydymo, nei mokslo prasme. Pacientai taip pat neslepia nerimo dėl to, kaip toliau reikės gauti svarbias gydymo paslaugas. 

REKLAMA

Sujungti dvi įstaigas Vyriausybei kovo 22 dieną pasiūlė Seimo Sveikatos reikalų komitetas. Jo nariai siūlo NVI turimą infrastruktūrą ir išteklius integruoti į Santaros klinikų struktūrą, o klinikų ir instituto pastatus sujungti bendru koridoriumi ar galerija.

NVI Gydymo tarybos pirmininko Manto Trakymo teigimu, tokie pamąstymai įstaigas sujungti skamba keistokai. Jis tvirtino, kad toks prijungimas prie „didžiojo brolio“ nieko gero neatneš.

„Yra labai paprasta galvoti, kad yra vienas didysis brolis tai yra Santariškių klinika, kur yra labai daug prisijungusių mažesnių klinikų ir sakyti, kad ekonomiškai ir vadybiškai dideliam kolektyve bus labai gerai. Bet pagal tyrimus optimaliausias ligoninės dydis yra 200–300 lovų, virš 600 lovų ekonomiškai nieko gero nebėra. NVI šiuo metu turi truputi virš 200 lovų ir yra optimalaus dydžio organizacija, kuri gali teikti kokybiškas paslaugas“, – antradienį spaudos konferencijoje kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak M. Trakymo, patekus į „didesnio brolio“ glėbį pacientams, kuriems yra labai specifinis gydymas, tai nebus pats geriausias sprendimas.

REKLAMA

Kam griauti tai, kas tikrai gerai veikia?

Instituto Mokslo tarybos pirmininkės pavaduotojas doc. dr. Audrius Dulskas stebėjosi, kodėl atitikdamas visus Europos vertinimo kriterijus NVI neatitinka kažkokių Lietuvos reikalavimų. 

„Esant tiek klinikai, tiek mokslui, viskas yra labai šalia ir galime labai lengvai daryti visus tyrimus. (…) Vien pernai buvo į praktiką įdiegti 5 klinikiniai tyrimai“, – kalbėjo chirurgas. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad daug dėmesio čia skiriama ir operuojamų, gydomų pacientų gyvenimo kokybei. 

„Galiu drąsiai sakyti, kad šiuos dalykus darome vieninteliai Lietuvoje, kalbame apie pacientų gyvenimo kokybę, kaip ją pagerinti. Toliau tęsiame darbus. Tai kam griauti tai, kas tikrai gerai veikia? Tą pripažįsta Europos Sąjunga, esame akredituotas centras, jei neteksime pavaldumo, neteksime sertifikavo, kurio siekėme ilgą laiką, tai neatimkime to iš Lietuvos ir diskutuokime“, – sakė A. Dulskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nerimauja ir pacientai

Pagalbos onkologiniams pacientams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė pripažino, kad nerimą dėl ruošiamų permainų jaučia ir pacientai.

„Viena vertus, [nerimaujama] dėl to, ar šie sprendimai bus priimti ir kaip tai paveiks trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje tiek pagalbos organizavimą iki diagnozės nustatymo, tiek gydymo procese, tiek po jo. Nes šiuo metu kalbame ir matome, kad su vėžio diagnoze susidūrusiam asmeniui labai svarbi kompleksinė pagalba“, – kalbėjo ji. 

REKLAMA

Pasak pacientų atstovės, nuogąstaujama, kad NVI integravus į didelę įstaigą onkologiniai ligoniai nebeturės pirmumo eilės ir pagrindinio dėmesio.

„Girdime politikų priimtą sprendimą, kad specializuota gydymo įstaiga vėžio gydymo centras bus integruotas į bendrą didelę ligoninę. Dabar gydydamiesi NVI pacientai greičiau gauna pagalbą, tyrimai atliekami, pacientai sako, kaip svarbu psichologo, dietologo konsultacija, labai svarbu, kad socialinis darbuotojas suorientuotų, ko žmogus gali tikėtis iš valstybės paramos sistemos. 

REKLAMA

Ir kai viskas koncentruota vienoje gydymo įstaigoje, tą pagalbą vėžio pacientai gali gauti išskirtinai greičiau. Jei bus integruoti į bendrą įstaigą, gi nebus atskira eilė tik onkologiniams pacientams. Tą suprantame ir nuogąstaujame, kad bendras prieinamumas ir galimybė žmonėms išsispręsti savo problemas suprastės“, – kalbėjo N. Čiakienė. 

Taip pat ji išreiškė rūpestį, kad jei jau bus imtasi permainų, klausimas, kaip visa tai bus išdėstoma laike, kaip bus užtikrinama, kad pereinamuoju laikotarpiu nenukentėtų tiek gydymo, tiek mokslo kokybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau dabar girdime pasakymus iš pacientų, kad eilės ilgėja. Kovidas atnešė rezultatus, nes žmonės laiku nepasitikrino, negavo pagalbos. Yra didžiulių iššūkių, kaip kovoti su dabartinėmis problemomis, tai bijome, kad pradėjus reorganizaciją nesuprastėtų gydymo kokybė“, – kalbėjo POLA direktorė.

Pavaldumo klausimas keltas ne kartą

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys BNS yra sakęs pritariantis Seimo komiteto pozicijai, tačiau pirmiausia, anot jo, reikėtų išspręsti Nacionalinio vėžio instituto valdymo klausimą. Nuolatinio Vėžio instituto direktoriaus konkursą norima skelbti tuomet, kai ministerija su mokslo atstovais turės lygias teises valdant šią įstaigą. Šiuo metu NVI laikinai vadovauja Ernestas Janulionis.

REKLAMA

Vilniuje įsikūręs Nacionalinis vėžio institutas yra valstybinis mokslinių tyrimų institutas, kur taip pat gydomi onkologinėmis ligomis sergantys žmonės. Institute dirba apie tūkstantį darbuotojų.

Politikai ne kartą yra svarstę galimybę jungti šį institutą su Santaros klinikomis, keisti jo pavaldumą, tačiau sprendimai sulaukdavo didelio pasipriešinimo. NVI vietoj Vilniaus universiteto Onkologijos instituto buvo įsteigtas 2014 metais Seimui priėmus specialų įstatymą.

Kišeninis ministras
Kišeninis ministras
Ministro Dulkio tikslas yra atstovauti sambiam kapitalui. Juk Vilniaus universiteto rektorius tikrai gali duoti didesnį kyšį nei Nacionalinio vėžio instituto direktorius. Tad viską reikia atiduoti kiek galima turtingesniems ir galintiems labiau įtakoti šalies valdymui ir įtatymų priėmimui asmenims. O ir Nacionalinio vėžio instituto pastatai yra nemažai verti juos pardavus, nes yra pakalausioje Vilniaus miesto dalyje. Tad čia dvigubas interesas ir matant misnistro poziciją galime daryti nedviprasmišką išvadą, kad ministras yra suinteresuotas atstovauti stambiam kapitalui ir yra jo įtakojamas.
Viską "optimizavome" taip, kad net neliko infekcinių skyrių, kai atėjo pandemija. Kai sujungs žirafą su begemotu, tai žinoma sumažins pinigų ir juos panaudos kokiai nors žaliajai ekonomikai, kur interesą turi pasaulio galingieji, o mūsų paslaugos nuolatos blogėja. Dulkys paskaičiavo, kad ligonių mažėja, ONOKOLOGIJOJE MAŽĖJA? Paskaičiavo pandemijos statistiką, kai ligoninės buvo uždarytos ir peza vėjus.
jei gerai veikia reiskia pelningas privatizuoti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų