Toks svaiginimasis gali baigtis ne tik sąmonės praradimu, bet net ir mirtimi. O ir ilgalaikės pasekmės, kaip sako medikai, gali būti labai liūdnos ir baigtis psichikos ligomis.
Vilnietė rodo prieš kelias dienas darytas nuotraukas: „Čia jis draugui savo bando duoti, nors jis irgi turėjo. Čia jau jis purškiasi, tas kitas. Čia net akivaizdžiai matosi ką jis daro prie burnos prisidėjęs.“
Nuotraukose matyti, kaip du maždaug 10-12 metų paaugliai svaiginasi oro gaivikliu. Šiukšliadėžėje dar ir dabar mėtosi flakonai nuo šio purškalo. Moteris sutinka papasakoti, ką išvydusi, bet prašo veido nerodyti, baiminasi paauglių keršto.
„Mačiau, kai abu paaugliai purškėsi sau į burną, vienas berniukas, kai purkšdavosi į burną, tai visas hiperaktyvus tapdavo. Rėkaudavo, spardydavosi, o kitas, kai purkšteldavo sau į burną, nukrisdavo. Porai sekundžių nukrenta, pabūna, atsistoja ir vėl pasipurškia“, – sako moteris.
Dar po kelių dienų, veikiausiai tuos pačius vaikus matė jau kiti, šalia šios aikštelės gyvenantys žmonės.
„Jo, vaikų žaidimų aikštelėje sėdėjo paaugliai, gal 13-15 metų, ir tą oro gaiviklį, kur mes naudojam tualete, jie tiesiog sau į burną arba į nosį“, – kalba praeivė.
Tiesa, tokia pramoga neapsėjo be policijos ir medikų. Besisvaiginant vienas paauglių, kaip sako šalia esančio daugiabučio gyventojai, pargriuvo.
„Man atrodo, kad vienas vaikinas prarado sąmonę“, – sako liudininkė.
Specialiosios tarnybos patvirtina – kvietimas buvo, tačiau atvykę nei pareigūnai, nei medikai paauglių jau nerado. Apsvaigimas yra momentinis, kaip priduria Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų intensyviosios terapijos gydytoja Gražina Viščinienė, tad visai gali būti, kad be sąmonės gulėjęs paauglys netrukus gali ramiausiai atsistoti ir nueiti lyg niekur nieko.
Tačiau jos praktikoje jau pasitaikė atvejis, kai chemijos iš oro gaiviklio flakono padauginusi paauglė atsidūrė reanimacijoje. Atsitokėjusi paauglė papasakojo, kodėl taip darė.
„Ji pasakojo, kad jai čia malonumas yra. Didžiulis malonumas, ji, reiškia, išsijungia, pakaifuoja, po to vėl ji atsiranda šitame pasaulyje, realiame, ir vėl jai to norisi“, – teigia G. Viščinienė.
O noras patirti malonumą gali kainuoti ir labai brangiai. Vartojant ilgiau, sutrinka smegenų veikla, žmogus, pasak medikų, degraduoja, kaip asmenybė, jis praranda laiko ir vietos nuovoką, nesiorientuoja aplinkoje. Tokio vartojimo padariniai gali likti visam likusiam gyvenimui, gali baigtis ir mirtimi.
„Tai gali būti atokūs rezultatai. Galbūt iš karto to ir nepamatysi, bet aš manau, kad mūsų neuronai žūsta šitos chemijos poveikyje, tikrai ateityje gali būti ir psichotiniai dalykai, gali būti sutrikimai asmenybės. Tai yra chemija, labai agresyvi chemija, ji yra aromatinių angliavandenilių pagrindu, alkoholio pagrindu, tai labai agresyvi medžiaga. Tai gali sukelti labai rimtus padarinius galvos smegenyse, ypač paauglių“, – teigia gydytoja.
Medikai sako, kad tokie atvejai, kai paaugliai svaiginasi oro gaivikliais, kol kas vienetiniai. Dažniau į ligos patalą pakliūna tie, kurie traukia elektroninės cigaretės dūmą, o skystis joje paauglių labai dažnai pamaišomas su žiurkių nuodais.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.