Sociologai prognozuoja, kad konservatorių popieriai tik prastės.
Nors neblizgantys reitingai lydi kiekvienų valdančiųjų vyriausybes, premjerų reitinguose dažniausiai karaliauja pareigas tuo metu einančio ministro pirmininko pavardė. Taip iki šiol buvo ir Ingridos Šimonytės atveju, tačiau, likus mažiau nei metams iki rinkimų, į pirmą vietą, nors ir nežymiai, išsiveržė Vilija Blinkevičiūtė.
„Pats Ingridos Šimonytės įvaizdis keičiasi – nuo buvusio gero sarkazmo su geru humoro jausmu dabar matome daugiau irzlumo ar piktumo, kuris irgi gali daliai rinkėjų neimponuoti“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.
„Paskutinis šiaudas buvo mokesčių reforma. Pirmą kartą Šimonytės premjerinis reitingas yra prastesnis už pačios konservatorių partijos reitingą“, – sako politologas Ignas Kalpokas.
Spalio pabaigoje „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa dar neatspindi tautiečių nuomonės apie Ingridos Šimonytės ir Aušrinės Armonaitės rietenas dėl nekilnojamojo turto mokesčio.
„Iš Laisvės partijos perspektyvos, tai galima suprasti ir galbūt jų vertinime tai atsispindės teigiamai, bet konservatoriams tos rietenos neturėtų išeiti į naudą“, – tvirtina politologas Ignas Kalpokas.
Konservatoriai būsto mokesčio projektą jau kone palaidojo, tačiau, panašu, spėjo sau pasidaryti meškos paslaugą.
„Tokio projekto, kuris būtų taip keitinėjamas dažnai, nesuprantant argumentų, kodėl tie pakeitimai daromi, mes seniai nematėme“, – sako politologė Rima Urbonaitė.
„Nekilnojamasis turtas lietuviams yra vienas iš šventų dalykų, todėl turiu įtarimų, kad kitą mėnesį tie rezultatai gali dar šiek tiek suprastėti“, – tvirtina „Spinter tyrimų“ vadovas Ignas Zokas.
Blinkevičiūtės paradoksas – jos negirdėti, bet ją mėgsta
Apie Šimonytę žmonės atsiliepia įvairiai:
„Man tai viskas tinka, man jinai patinka. Drąsius sprendimus daro.“
„Puikiai. Viskuo. Jos sugebėjimais spręsti problemas, jos noru visada atsakyti į tokius bjaurius, protu nesuvokiamus kaltinimus.“
„Labai jau daug tokių sprendimų žiaurių mums, pensininkams.“
„Man su ja teko dirbti kažkada, paskaitas skaitydavau mokesčių klausimais. Kai jauna buvo, labai patiko, dabar, žiūriu, pasikeitus, pikta pasidarė kažkokia. Bet ji sąžininga.“
Kol apie Šimonytę žmonės turi spalvingiausių nuomonių, Briuselyje esančios Blinkevičiūtės kone negirdėti, pasisako ji nedažnai, pasitaikius progai. Pasak Rimos Urbonaitės, viena Blinkevičiūtė ir tempia partiją į viršų.
„Strategija paprasta – turi ateiti visų mėgstama, ar bent daugumos mėgstama Vilija Blinkevičiūtė ir kritikuoti Vyriausybę. Ir viskas“, – pasisako politologė Rima Urbonaitė.
Opoziciniai socdemai gana tvirtai pirmauja ir partijų reitinguose. Tiesa, pasak politologų, taip susiklostė ne dėl didelių kairiųjų pastangų, o dėl konservatorių kritimo.
„Blinkevičiūtė – tokia paradoksali politikė, kartais kuo mažiau ją matom, tuo labiau mėgstam. Tas reitingas iš dalies gali būti ne vien todėl, kad „kaip žmonės ją mėgsta“, o iš ko daugiau rinktis?“ – teigia politologas Ignas Kalpokas.
Rinkėjų nuomonė kategoriškesnė
Nors Vyriausybės vertinimas kito paklaidos ribose, rinkėjų nuomonė tampa kategoriškesnė.
„Galima sakyti, kad tie, kurie turi neigiamą nuomonę apie Vyriausybę, ji tampa dar labiau neigiama“, – sako „Spinter tyrimų“ vadovas Ignas Zokas.
Pildosi kandidatų gretos ir kitų metų Prezidento rinkimuose. Sauliaus Skvernelio demokratų partija kandidatu kelia buvusį NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoją Giedrimą Jeglinską.
„Paaiškėjus pavardei, manau, daug kas ėjo gūglinti. Čia partijos strateginis pasirinkimas neeikvoti pernelyg daug energijos, bet bandyti turėti savo kandidatą, kuris, jų supratimu, gėdos nepadarys, bet daug vilčių į Prezidento rinkimus jie, akivaizdu, nededa“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.
Prezidento rinkimų reitinguose pirmaujantys Gitanas Nausėda ir Ignas Vėgėlė paskelbti savo apsisprendimą vis dar delsia.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.