Apie šiuos visuomenėje vyraujančius stereotipus kalbama ne vienerius metus.
Ši tema gvildenama ir kitokiu formatu. Penktadienį prasidedančioje Tautų mugėje bus galima apsilankyti ir išskirtinėje palapinėje – joje bus romių kurti amuletai ir suvenyrai, čigoniškos skaros.
Mano, kad romės – raganos
Kudirkos aikštėje įsikūrusioje palapinėje, pavadinimu „Užburtas siūlas“ romės ne tik prekiaus suvenyrais, bet ir pasakos savo gyvenimo istorijas, griaus nusistovėjusius mitus. Papasakos ir apie atvejus, kai iš tiesų pavyko nuspėti kito žmogaus likimą.
„Per daugelį metų darbo su romais kokių tik nuostatų nėra tekę išgirsti. Romams visuomet buvo priskiriama kažkoks mistinis, magiškas atspalvis. Todėl kartais romės moterys sulaukia neigiamo aplinkinių dėmesio kone iš baimės, jog visos jos – raganos.
Taip tikrai nėra. Bet romai šiandien kartais vis dar priskiriami ir prie mistinių būtybių. Pavyzdžiui, dar visai neseniai vieno miestelio šventės kvietime buvo reklamuojama, kad dalyvius linksmins velniai, raganos, čigonai ir kitos mistinės būtybės. Šis sugretinimas man spontaniškai sukėlė juoką, bet iš tiesų tapo skaudu.
Todėl man atrodo, kad, vis ieškant naujų formų, labai svarbu kalbėti šia tema ir griauti tokius mitus“, – sako „Baltijos regiono romių asociacijos“ vadovė Vaiva-Poškaitė-Kovaliuk.
Kvies susipažinti su romų kultūra
Taip gimė mintis suburti romes ir prisistatyti visuomenei Tautų mugės metu, kviečiant diskutuoti apie romų tautą ir romių integraciją. „Romai Lietuvoje vis dar išlieka viena labiausiai diskriminuojamų grupių, o romės patiria dar didesnę diskriminaciją. Patirtis rodo, kad geriausiai stereotipai griūna susitikus gyvai, tikrame bendravime, todėl manome, kad Tautų mugė – pati geriausia vieta romėms pristatyti save.
Vyko ilgas pasiruošimas ne tik Vilniuje, bet ir regionuose. Važiavome į Kybartus, Troškūnus, Panevėžį, kur susitikome su vietinėmis romėmis, daug bendravome, kalbėjome apie opius dalykus, o kartu ir kūrėme – gaminome tikrus, romiškus rankdarbius, kurių kiekvienas yra užkalbėtas meilei, laimei, sėkmei. Į kiekvieną darbelį yra įsiūtas užkalbėtas auksinis siūlas – tai mūsų prekinis ženklas“, – šypsosi pašnekovė. – Šios dirbtuvės, kai kartu kūrėme amuletus, suvenyrus, kurie bus pristatyti Tautų mugėje, yra būdas ne tik pristatyti save, bet ir pakviesti mugės svečius į pokalbį.“
Gyventojams šis projektas taip pat ypatingai aktualus, nes žmonės gaus galimybę iš arčiau pažinti romų kultūrą, priartėti prie jos, pakeisti neigiamą nuomonę apie romų tautą kaip klajoklių, svetimų ir priešiškų žmonių tautą. Siekiame parodyti, kad romai gali būti ir yra draugiški ir atviri, sąžiningi ir darbštūs. Pagrindinė projekto idėja – parodyti romų tautos esmę, pakeisti nusistatymą̨ apie romų gyvenimo būdą, griauti stereotipus ir supažindinti su romų tautos tradicijomis“, – sako V.Poškaitė-Kovaliuk.
Mokosi iš vyresnės kartos
Paklausta, ar palapinėje gyventojai galės ne tik įsigyti amuletų, bet ir išsiburti, sako, jog ne visos moterys romės gali nuspėti ateitį. „Reikia turėti pajautimą ir, be abejo, reikia mokytis – iš močiučių, mamų. Tačiau noriu pasiųsti žinutę visuomenei, kad nei romų, nei romių moterų nereikia bijoti.
Romai yra tokie patys žmonės, kaip ir mes visi. Žinoma, jų tarpe, kaip ir kiekvienos tautos atstovų, yra buvę įvairių atvejų. Kalbant apie gabiuosius – pažįstu romą, kuris nemoka skaityti natų, bet groja visais styginiais ir klavišiniais instrumentais, kuriuos tik pačiupinėja. Ir groja puikiai. Kaip sakoma, kas duota, to neatimsi.
Taip pat žinau romę, kuri kūrė pasirodymą pop žvaigždei Madonai. Pažįstu romę teisininkę. Taip pat pažįstu ir tokių romių, kurioms reikia padėti perskaityti tekstą, bet tai kartais yra visiškai nesvarbu, kai matai žmogaus nuoširdžią padėką“, – pasakoja V.Poškaitė-Kovaliuk.