Paaiškėjus machinacijoms su Europos Sąjungos SAPARD fondo lėšomis Lietuvoje, Žemės ūkio ministerija sudarė tarnybinio nusižengimo tyrimo komisiją, kuri tirs Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovo Evaldo Čijausko veiklą.
Tyrimo komisijai pavesta raštu pateikti motyvuotas išvadas apie tyrimo rezultatus, pranešė Žemės ūkio ministerija. Komisijos pirmininku paskirtas ministerijos valstybės sekretorius Vidmantas Kanopa.
Iki rugpjūčio 1 dienos Vidaus audito tarnybai pavesta patikrinti bendrovės "Šilų paukštynas" projekto vertinimo, apskaitos ir lėšų išmokėjimo procedūrų laikymąsi pagal NMA akreditacijos dokumentuose nustatytus reikalavimus. Be to, ministerijos Vidaus audito tarnyba tiria ir bendrą agentūros veiklą.
NMA direktorius E. Čijauskas įpareigotas suteikti visą reikalingą informaciją bei dokumentus, reikalingus minėtam patikrinimui.
E. Čijauskas taip pat bus paprašytas asmeniškai pateikti pasiaiškinimą, kaip atliko pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas, užtikrindamas agentūros veikloje teisės aktų reikalavimų laikymąsi, taip pat kaip kontroliavo UAB "Šilų paukštynas" projekto vertinimą, patikros vykdymą ir kitas procedūras.
Žemės ūkio ministerija taip pat parašė užklausimus Valstybės saugumo departamentui, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos, Specialiųjų tyrimų tarnybai ir Generalinei prokuratūrai, prašydama kuo skubiau pateikti turimą informaciją, susijusią su NMA direktoriaus veikla.
Tuo tarpu Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas ketvirtadienį pareiškė, kad NMA vadovas E. Čijauskas neturėtų dvejoti kuo greičiau pasitraukti iš užimamų pareigų.
Parlamento vadovas akcentuoja, kad skaidrus Europos Sąjungos skiriamų Lietuvai lėšų panaudojimas yra ir valstybės tarptautinio prestižo bei patikimumo klausimas, todėl atsakomybė už aplaidumą skirstant Europos Sąjungos lėšas turi būti ypač griežta.
Pastaruoju metu NMA sulaukė daug kritikos dėl neskaidraus Europos Sąjungos (ES) Specialiosios žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos (SAPARD) paramos lėšų skirstymo. Valstybės kontrolė ir verslo konsultacijų bendrovė "PricewaterhouseCoopers" pripažino, kad NMA veikla nėra pakankamai skaidri, tačiau šiurkščių pažeidimų skirstant ES lėšas, išskyrus vieną atvejį, nenustatė.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba šiuo metu atlieka du ikiteisminius tyrimus dėl žemdirbiams ir įmonėms skiriamų investicijų pagal SAPARD programą grobstymo. Vienoje byloje aferistai per jokios veiklos nevykdančią bendrovę "Šilų paukštynas", Jonavos rajone, pasisavino 198 tūkst. litų ir ketino pagrobti dar beveik 800 tūkst. litų.
Antrasis ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl pinigų pasisavinimo, pasinaudojus vienu Tauragės apskrityje esančiu cechu ir įforminus jį kaip paramos reikalaujantį objektą.Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ketvirtadienį pareiškė įtarimus NMA darbuotojui dėl netinkamo tarnybos pareigų atlikimo skirstant ES paramos kaimui programos SAPARD lėšas. Vieno iš NMA skyrių vadovui R. S. įtarimai dėl tarnybos pareigų neatlikimo pareikšti trečiadienį, pranešė FNTT.
Įtariama, kad šis NMA darbuotojas netinkamai atliko savo pareigas skiriant ES Specialiosios žemės ūkio ir kaimo plėtros paramos programos SAPARD lėšas įmonei, esančiai Tauragės apskrityje. Šiai įmonei neteisėtai išmokėta suma siekia daugiau nei 2 mln. litų.
Neatmetama galimybė, kad įtarimai gali būti pateikti ir daugiau NMA darbuotojų.
Nuo 2001 metų pabaigos, kai pradėta įgyvendinti SAPARD programa, pagal ją skiriamas lėšas administruojanti NMA žemdirbiams ir žemės ūkio įmonėms jau išmokėjo 64,99 mln. litų.
Kaip pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba, siekiant užtikrinti ES finansinių interesų apsaugos efektyvumą ir bendradarbiavimą tarp Lietuvos kompetentingų institucijų šioje srityje, premjeras Algirdas Brazauskas sudarė darbo grupę į kurią įeina daugumos teisėsaugos ir finansinių institucijų atstovai.
BNS