Prieš beveik tris mėnesius Vilniaus centre savaitgalį „Rinktinės NT“ be leidimo aikštelėje šalia daugiabučių nupjovė šimtametį ąžuolą.
Vilniuje gyvenanti ukrainietė Irina kasdien eidama į darbą grožėjosi šimtamečiu ąžuolu, o vieną dieną jo neberado, todėl nusiminė.
„Medžiai tai šešėlis, oras, tai klimatas, kai pažeidžiame gamtą, gauname kataklizmus“, – sako Irina.
Už tai, kad statybas susiplanavusi įmonė „Rinktinės NT“ gegužę be leidimo nukirto šimtametį ąžuolą, Vilniaus meras Valdas Benkunskas svaidėsi žaibais.
„Jūs su prokuratūra šnekėsite dabar, jei galvojate, kad nupjovėte medį, 2000 eurų susimokėsite, tuo istorija baigsis, labai klystate. Dabar pamatysite, kas jūsų laukia, negrasinu, sakau, kas už jūsų veiksmus jūsų laukia“, – gegužės mėnesį sakė Vilniaus meras.
Vilniaus savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą dėl verslininkų savavaldžiavimo, bet prokurorė tyrimą nutraukė.
„Bendrovė iš tikrųjų padarė pažeidimą, nesilaikydama įstatymų nustatytos tvarkos, nukirsdama ąžuolą be leidimo, tačiau surinkus duomenų apie žalos dydį, nuspręsta, kad nebuvo padaryta didelė žala, kad leistų kilti baudžiamajai atsakomybei“, – teigia Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė Viktorija Baradinskaitė.
„Tam, kad tokį ąžuolą užauginti, reikia šimtmečių, o čia lengvu sprendimu net cinišku ir klastingu veikimu buvo pasielgta ir tai irgi žalos dalis“, – sako V. Benkunskas.
Vilniaus savivaldybė skaičiuoja, kad verslininkų padaryta žala siekia apie 140 tūkstančių eurų, šią sumą iš verslininkų siekia išieškoti per teismą, nors sako, kad pagal naują tvarką bendrovė turėtų mokėti daugiau.
„Šito ąžuolo vertė atkuriamoji turbūt būtų ne 140 tūkstančių, bet siektų daugiau nei pusė milijono“, – tikina Vilniaus meras.
Tačiau prokurorė rėmėsi ne savivaldybės nustatytu žalos dydžiu, o aplinkosaugininkų – jie skyrė 2889 eurų baudą.
Savivaldybė prokurorės sprendimą dėl nutraukto tyrimo žada skųsti. Jei baudžiamosios bylos ir pavyktų įmonei išvengti, administracinės – vargu. Tačiau jau čia baudos ne šimtatūkstantinės.
„Bauda būtų nuo 240 iki 900 eurų. <...> Manome, kad administracinio kodekso sumos pakankamai mažos, padaryta didelė žala gamtos apsaugai“, – sako Vilniaus aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnė Ieva Virbalytė.
Ir tai dar ne viskas – įmonė gali atsipirkti ir vos 120 eurų bauda, jei tik atlygins aplinkosaugininkų paskaičiuotą beveik 3000 eurų žalą. Kol kas įmonė nesumokėjo net tokios nedidelės baudos.
Nors ąžuolas nukirstas beveik prieš 3 mėnesius, statybų aikštelėje jokių statybų nematyti. Kaip sako Vilniaus miesto savivaldybė, įmonei, kuri taip savavališkai nukirto ąžuolą, pradėti statybos darbus nebus taip paprasta.
„Kol mes neturim išsisprendę klausimo dėl šitos ąžuolo situacijos ne tik iš teisės pusės, bet ir iš moralinės pusės, šnekėti apie šitos teritorijos vystymą nėra jokių galimybių“, – tikina V. Benkunskas.
Ir atsakyti, kodėl nesumokėjo baudos, įmonė nenusiteikus – liepė rašyti laiškus. Tačiau TV3 Žinių komanda atsakymo į laišką taip ir nesulaukė.
O, kad verslininkams nebeniežtėtų nagai ateityje kirsti jiems esą trukdančius medžius, savivaldybė didelę dalį jų mieste paskelbė saugomais ir aptvėrė medine tvora.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.