Užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas tęsia susitikimus karo apimtoje Gruzijoje.
Sekmadienį Maskvos poziciją Lietuvos diplomatijos vadovui pristatė Rusijos ambasadorius Gruzijoje Viačeslavas Kovalenka ir Rusijos pasiuntinys mišrioje kontrolės komisijoje Jurijus Popovas. Vertindamas situaciją P. Vaitiekūnas pareiškė, Rusija privalo sustabdyti agresiją Gruzijos atžvilgiu, o Maskvos veiksmai yra netoleruotini.
Anot Lietuvos užsienio reikalų ministerijos, viena iš pagrindinių Rusijos derybų sąlygų yra Gruzijos kariuomenės išvedimas iš Pietų Osetijos. Kaip sekmadienį P. Vaitiekūną informavo Gruzijos užsienio reikalų ministrė Eka Tkešelašvili, Gruzijos kariai visiškai išvesti iš Pietų Osetijos - Gruzijos pajėgos atsitraukė į pozicijas, kuriose jos buvo iki rugpjūčio 6 d., kai prasidėjo karo veiksmai, tačiau Rusija iki šiol nenutraukė karo ugnies.
Šeštadienį ministrui P. Vaitiekūnui su E. Tkešelašvili pavyko apsilankyti Gorio regione. Po vizito P. Vaitiekūnas pažymėjo, kad buvo šokiruotas sugriovimų bei civilinių aukų mastų. Lietuvos diplomatijos vadovas sutarė su regiono gubernatoriumi, kad Lietuva sugriautam Gorio regionui atgabens pirmosios medicininės pagalbos priemonių, kurių pirmoji siunta gali atvykti artimiausiu metu.
Šeštadienio vakare P. Vaitiekūnas telefonu taip pat kalbėjosi su Vokietijos, Latvijos, Lenkijos, Suomijos Švedijos užsienio reikalų ministrais ir jiems pristatė savo tiesioginę patirtį apie situaciją Gruzijoje. Ministro P. Vaitiekūno nuomone, prieš suverenią Gruziją vykdomi agresyvūs veiksmai, kuriuos privalo įvertinti visos tarptautinės institucijos.
„Telefoninių pokalbių metu buvo konstatuota, kad agresiją privalu sustabdyti. Dabartinių Rusijos kariuomenės veiksmų išdavoje aukomis tampa paprasti Gruzijos piliečiai, yra naikinami civilines paskirties infrastruktūros objektai. Tokie dalykai yra visiškai netoleruotini“, - pažymėjo ministras P. Vaitiekūnas.
„Pasigirdę padrąsinantys teiginiai apie teisės viršenybę ar naujos kokybės santykius su ES yra pažeisti“, - sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
P. Vaitiekūnas pažymėjo, kad kartu su kitų ES šalių kolegomis kitą savaitę bus svarstomos konkrečios priemonės, kurios užtikrintų, kad tokio pobūdžio XIX amžiaus recidyvai daugiau niekada nepasikartotų ES kaimynystėje. Ketinama aptarti, kokios atsakomybės turi imtis pati ES, užtikrinant saugumą ir stabilumą savo kaimynystėje. Planuojama aptarti priemones, kurias galima būtų taikyti panašių situacijų atvejais, kad nebūtų manoma, jog galima daryti ką nori su valstybėmis, gyvenančiomis pagal euroatlatinės bendruomenės principus.
Ministro nuomone, šią agresiją būtina sustabdyti nedelsiant, kol Gruzijos infrastruktūra, ekonomika nėra visiškai sunaikinta ir visas šis regionas neatsidūrė ties humanitarinės katastrofos riba.
Sekmadienį P. Vaitiekūnas Tbilisyje ketina susitikti su atvykstančiais Suomijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrais. Lietuvos ministras ESBO pirmininkaujančios Suomijos ir ES pirmininkaujančios Prancūzijos diplomatijos vadovus informuos apie susidariusią padėtį. Po vizito Gruzijoje Suomijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai vyks į Maskvą, kur ketina Rusijos vadovybei pristatyti bendrą ES poziciją.
Ministras taip pat ketina susitikti su ES, ESBO, JAV jungtine tarpininkų grupe, kuri šiandien atvyksta į Gruziją.
Artimiausiomis dienomis ministras P.Vaitiekūnas vyks į formalią ES Bendrųjų ir užsienio reikalų tarybą Briuselyje, specialiai sušauktą Lietuvos prašymu Rusijos agresijos Gruzijoje klausimams aptarti.