• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministerija patvirtino naują sąrašą valstybių, į kurias Lietuvos įmonėms draudžiama eksportuoti ar gabenti tranzitu strategines prekes. Apie tai Seimo narius informavo UR ministras Antanas Valionis.

REKLAMA
REKLAMA

"Sudarydama šį sąrašą, UR ministerija vadovavosi Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos, Europos Sąjungos Tarybos bei Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos sprendimais įvesti embargą ir sankcijas", - Seime ketvirtadienį (01.09) sakė A. Valionis.

REKLAMA

Pagal ankstesnę tvarką, kuri buvo pakeista pernai vasarą priėmus Strateginių prekių eksporto, importo ir tranzito kontrolės įstatymo pataisas, tokių valstybių sąrašą tvirtindavo Seimas.

Ministro teigimu, nauja tvarka užtikrins galimybę operatyviau reaguoti į minėtų tarptautinių organizacijų sprendimus dėl embargo.

Praėjusių metų pabaigoje UR ministerijos patvirtintame sąraše yra 14 pasaulio valstybių. Aštuonios šalys yra Afrikos žemyne, penkios - Azijoje ir viena - Europoje.

REKLAMA
REKLAMA

Strateginių prekių sąrašuose nurodytas prekes draudžiama eksportuoti ar gabenti tranzitu į Iraką, Afganistaną, Armėniją, Azerbaidžaną, Mianmaro Sąjungą, Bosniją ir Hercegoviną, Kiniją, Kongą, Liberiją, Siera Leonę, Somalį, Sudaną, Ruandą ir Zimbabvę.

Į Afganistaną draudžiama eksportuoti strateginės paskirties prekes Osamos bin Ladeno vadovaujamai organizacijai "Al Qaeda" bei su nuversto Talibano režimu susijusioms grupėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Importuoti strategines prekes draudžiama tik iš Irako.

Strateginėmis prekėmis laikomos dvigubos - civilinės ir karinės - paskirties medžiagos ir technologijos bei karinė įranga. Šių prekių sąrašą, susidedantį iš dvigubos paskirties prekių ir technologijų bei bendrojo karinės įrangos sąrašo, tvirtina Vyriausybė.

Tokios prekės negali būti eksportuojamos į valstybes, kurioms taikomos JT, ESBO ar ES Tarybos sankcijos. Į kitas valstybes strategines prekes galima eksportuoti gavus prie Užsienio reikalų ministerijos sudarytos tarpžinybinės komisijos leidimą.

REKLAMA

Užsienio reikalų ministrui patvirtintus valstybių, į kurią draudžiama eksportuoti ir importuoti strategines prekes sąrašą, Seimas turės panaikinti dar 1997 metais savo nutarimu patvirtintą sąrašą.

Pagal dar 1997 metais priimtą Seimo nutarimą kontroliuojamąsias prekes buvo draudžiama eksportuoti tik į 7 valstybes.

Kontroliuojamąsias prekes buvo draudžiama eksportuoti į Iraką, Libiją, Siera Leonę. Į Angolą, Liberiją, Somalį ir Ruandą buvo draudžiama eksportuoti kontroliuojamąsias prekes, išskyrus dvigubos paskirties - civilinės ir karinės - prekes. Importuoti buvo draudžiama iš Irako ir Libijos.

REKLAMA

Iki praėjusių metų pabaigos valstybių, į kurias draudžiama eksportuoti strategines prekes, nebuvo įtrauktas Sudanas.

Praėjusiais metais Lietuvos įmonė "Avia Baltika" buvo apkaltinta, jog pažeidė Jungtinių Tautų Sudanui paskelbtą ginklų, amunicijos ir atsarginių dalių embargą, eksportuodama į jį 2001 metų vasarą ir 2002 metų sausį du sraigtasparnius "Mi-8T".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovų teigimu, dėl šio eksporto susirūpinimą UR ministerijai pareiškė kai kurių NATO valstybių diplomatai.

Įmonės "Avia Baltika" vadovai pareiškė, jog sraigtasparniai buvo civilinės paskirties ir eksportuodama juos bendrovė nepažeidė tuomet galiojusių įstatymų.

Po minėto NATO valstybių diplomatų kreipimosi pernai priimtomis įstatymo pataisomis ir poįstatyminiais aktais buvo sugriežtinta strateginių prekių eksporto tvarka, o Seimas sudarė laikinąją komisiją kontroliuojamų prekių eksporto problemoms ir su tuo susijusios sraigtasparnių remonto bendrovės "Avia Baltika" veiklai ištirti.

REKLAMA

Pagal pakeistą tvarką, bet kokių orlaivių - civilinės ar karinės paskirties - eksportui reikės gauti Ūkio ministerijos licenciją.

"Avia Baltika" pernai paskelbė skyrusi 1 mln. litų sausį naujuoju prezidentu išrinkto Liberalų demokratų lyderio Rolando Pakso rinkimų kampanijai.

Šiuos pinigus bendrovė žadėjo skirti tam, kas įrodys, jog ji pažeidė Lietuvos įstatymus, eksportuodama sraigtasparnius.

"Avia Baltika" taip pat apkaltino Prezidentūros atstovus ją "apšmeižus".

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų