• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Biotechnologija yra gamtos mokslų ir inžinerijos sintezė – organizmų, ląstelių, jų dalių bei molekulių analogų panaudojimas naujų produktų ir paslaugų gavyboje. Aplinkos biotechnologija – tų pačių procedūrų taikymas aplinkos apsaugai ir kokybei užtikrinti. Įdomu tai, kad ji egzistavo anksčiau nei atsirado biotechnologijos terminas. Komunaliniai nuotekų valymo įrenginiai bei miesto dujas valantys filtrai pradėti naudoti dar amžių sandūroje. Nors tuomet apie biologinius jų veikimo principus buvo mažai žinoma, prietaisų efektyvumas ir nauda buvo akivaizdūs, todėl mokslinė bazė nuo to laiko labai išaugo. Šiuo metu biologinio oro valymo įrenginiai plačiai naudojami nuotekų valyklose, skerdyklose, spaustuvėse, žemės ūkyje, baldų, želatinos, klijų, tabako, alkoholio ir kitose pramonėse.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai biologinio oro valymo principai paremti bakterijų, mielių bei grybų biologiniu skaidymu. Tokiam oro valymui gali būti naudojamos natūralios (gamtiniai ceolitai, kompostas, dirva, samanos, medienos skiedros, pušų žievės ir kt.) bei dirbtinės kilmės (PVC rutuliukai, poliuretano kubeliai, drobulė, keraminiai kubeliai, granuliuotas stiklas ir kt.) įkrovos. Svarbiausios fizinės savybės, kurias turi turėti įkrova, yra didelis paviršiaus plotas, poringa struktūra ir geros drėgmės sorbcijos savybės.

REKLAMA

Biologiniai oro valymo įrenginiai skirstomi į keturias pagrindines klases: membraninius bioreaktorius, lašelinius biofiltrus, biofiltrus ir bioskruberius. Biofiltro įkrovoje esantys mikroorganizmai oksiduoja per bioįkrovą, ant kurios užauga arba užveisiamos mikroorganizmų populiacijos, sudarydamos aktyvią bioplėvelę, kuri praleidžia nedidelius organinių dujinių teršalų kiekius. Tuo tarpu membraniniai bioreaktoriai naudojami didelės koncentracijos (5,0–10 g/m3) teršalams šalinti, kartais pasiekiamas net 74 proc. oro išvalymo efektyvumas. Lašeliniai biofiltrai, kuriuose neorganinės kilmės įkrova drėkinama užpurškiant ant jos aktyvintus vandens lašelius, naudojami dar didesnės koncentracijos (daugiau nei 2000 mg/m3) teršalams iš oro valyti. Bioskruberių našumas, kaip ir jų eksploatacijos sąnaudos, yra didesnis už biofiltrų, o jų valymo efektyvumas kai kuriais atvejais siekia net iki 99 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Biologinis oro valymo būdas ne tik efektyvus ir nepavojingas aplinkai, bet ir pigesnis nei terminis, mechaninis ar cheminis. Valant orą biologiniais būdais nenaudojamos kenksmingos cheminės medžiagos, todėl nesusidaro pavojingų atliekų, teršiančių atmosferą. Teršalai suskaidomi iki ekologiškai neutralių junginių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši informacija sukurta ir viešinama vykdant projektą „Aplinkai palankaus gyvenimo būdo skatinimo erdvė“ (Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonė „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“. Projekto kodas VP3-1.4-AM-09-K-01-039. Projekto vykdytojai – Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos apsaugos katedra. Projekto partneris – VšĮ „Projektų parkas“). Daugiau informacijos apie projektą: www.ekoaplinka.eu

Užsakymo nr.2452

VGTU (nuotr. Gamintojo)VGTU (nuotr. Gamintojo)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų