Šių metų pirmąjį spalio savaitgalį – 5-6 dienomis Lietuvos ornitologų draugija (LOD) tradiciškai kviečia visus gamtai ir paukščiams neabejingus žmones prisijungti prie gausaus stebėtojų būrio iš daugiau kaip 30-ties Europos šalių ir išlydėti išskrendančius paukščius. Tūkstančiai žmonių tomis dienomis stebės ir mėgins suskaičiuoti daugelyje Europos vietų stebimus migrantus.
Vėliau tarptautinė paukščių apsaugos organizacija „BirdLife International“, kurios partnerė yra Lietuvos ornitologų draugija, apibendrins ir paviešins šios Europinės akcijos rezultatus, kurie parodys ir kiekvienos šalies indėlį. Šis tarptautinis visuotinas renginys skaičiuoja jau 20 metus.
Lietuvoje organizuojama Paukščių palydų šventė kasmet sulaukia didelio Lietuvos gyventojų dėmesio, sakoma LOD pranešime. Paukščių palydos (angl. EuroBirdwatch) ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje jau tapo tradicine švente. Tai puiki galimybė skirti laiką dar gausių migruojančių paukščių stebėjimams, susitikti su bendraminčiais, aplankyti paukščiams svarbias teritorijas ar tiesiog dar vieną dieną praleisti rudenėjančioje gamtoje.
Pasak Lietuvos ornitologų draugijos atstovų, nesvarbu, ar esate patyręs stebėtojas, ar tiesiog norite geriau pažinti paukščius stebint juos natūralioje aplinkoje, nepriklausomai nuo amžiaus ir profesijos – prisijunkite prie šalyje organizuojamų Paukščių palydų ir kartu su tūkstančiais kitų dalyvių, palinkėkite mūsų šalį paliekantiems sparnuočiams laimingo kelio ir tuo pačiu juos suskaičiuokite.
Visus norinčius savarankiškai organizuoti Paukščių palydas savo apylinkėse LOD kviečia užregistruoti renginį, nesvarbu, ar tai bus ekskursija po apylinkes, ar renginys su specialia programa, skirta paukščių pažinimui, ar grupės bendraminčių pasivaikščiojimas po rudenėjančią gamtą. Renginį reikėtų užregistruoti el. paštu [email protected] atsiunčiant renginio registravimo anketą.
Kiekvienais metais LOD sekretoriatas Paukščių palydų dieną organizuoja išvyką į ornitologiniu požiūriu įdomią teritoriją. Informaciją apie šių metų išvyką LOD artimausiu metu paskelbs savo interneto svetainėje www.birdlife.lt.
Pagrindinis Paukščių palydų akcentas – šalies masto paukščių stebėjimas ir apskaitos su greito informavimo akcija, kurioje dalyvauti gali visi - ir maži, ir dideli, ir gerai pažįstantys paukščius, ir skiriantys vos keleta jų rūšių.
Taigi, pirmąjį spalio savaitgalį visus, stebėjusius paukščius, LOD prašo užpildyti rezultatų anketą ir iki spalio 6 dienos (sekmadienio) 15 val. atsiųsti Lietuvos ornitologų draugijai el. paštu [email protected] arba faksu (8 5) 213 04 98. Draugijos būstinėje budintiems darbuotojams susumavus Paukščių palydų rezultatus, jie bus perduoti Europos paukščių stebėtojų (EuroBirdwatch13) koordinavimo centrui, kurio funkcijas šiais metais vykdo Slovakijos ornitologų draugija (Slovak ornithological society (SOS)).
Paukščių palydos Europoje rengiamos nuo 1993 m., jas koordinuoja tarptautinė paukščių apsaugos organizacijų asociacija „BirdLife International“. Lietuvoje Paukščių palydas nuo 1994 m. organizuoja Lietuvos ornitologų draugija. 2012 m. Paukščių palydose dalyvavo daugiau nei 64.000 įvairaus amžiaus žmonių. Net 33 Europos ir Vidurio Azijos šalys stebėjo regioną paliekančių paukščių migraciją. Iš viso buvo palydėta net 6 milijonai sparnuočių!
Praėjusiais metais Lietuva iš visų dalyvių išsiskyrė stebėtų paukščių rūšine įvairove ir gausa – stebėta net 270 515 sparnuočių, priklausančių 141 paukščių rūšiai. Daugiau paukščių stebėta tik Švedijoje, Suomijoje, Rusijoje ir Olandijoje. Buvo surengta net 28 paukščių palydų renginiai. Juose dalyvavo 821 stebėtojas. Gausiausiai Lietuvoje skrido paprastieji varnėnai – 82 279, paprastieji kikiliai – 63 437 ir paprastosios pempės – 26 498, sakoma pranešime.