Kai diena graži, Tado Ivanausko zoologijos muziejaus ornitologams – pats darbymetis. Kaišiadorių rajone, Palimšio miške, jie apžiūri pelėdų inkilus. O šį kartą dar ir sekasi – neseniai įkeltuose namuose net du naujakuriai.
Dienomis slepiasi
„Vienam inkile dienojo patelė, o už poros šimtų metrų iškeltam dienojo patinas. Tai – nauji paukščiai, nežieduoti, tai, matyt, ruošiasi perėjimui“, – teigė ornitologas Deivis Dementavičius.
Įprastai pelėdos išties dienas leidžia atskirai, dažnai inkiluose ir nuo įkyrių kaimynų slepiasi.
„Jie laikosi atskirai, slėpdamasi nuo kėkštų įlenda į inkilus arba slepiasi eglėse“, – pridėjo ornitologas.
Bet dabar šių sparnuočių gyvenime ypatingas metas – miškų gyventojos ruošiasi šeimos pagausėjimui, o miestuose jau kai kur ir peri.
„Prieš sezoną kartasi tupi tam pačiam inkile abudu, bet grynai meilės paskatų vedini“, – paaiškino D. Dementavičius.
Ornitologai abu sugautus miško paukščius matuoja, sveria.
„Plėšriems paukščiams ir pelėdoms būdinga tai, kad yra lytinis dimorfizmas. Patelės yra kiek stambesnės už patinus, nes patinai geresni medžiotojai, o patelės lizdo gynėjos“, – paaiškino ornitologas Saulius Rumbutis.
Plunksnos išduoda amžių
Šie paukščiai dar gan jauni, pasak specialistų, tai išduoda plunksnos.
„Šitos plunksnos, dar jauniklinės, skiriasi spalva, visos kitos pakeistos, tos nepakeistos. Kai išsišers, bus visos vienodos ir tu negalėsi pasakyt, tik pasakysi, kad vyresnė nei 3 metai ir viskas“, – teigė ornitologas.
Šiuos paukščius ir sužieduoja. Specialistai pastebi, kad keičiasi ir spalvinis pelėdų rūbas.
„Prieš 30–40 metų buvo nemažai pilkų, tai per keletą dešimtmečių keičiasi situacija ir rudų bei tarpinių yra daugiau, jos yra sėkmingesnės, daugiau susilaukia palikuonių, yra geresnės medžiotojos, ilgiau gyvena“, – tikino S. Rumbutis.
O ten, kur įsikuria bent kelios pelėdų poros, reiškia, kad miškas brandus ir jame daug maisto.
„Naminė pelėda yra dažniausia pelėdų rūšis, bet ji kaip geros būklės miškų indikatorius, jei pelėdų daug, tai senų medžių daug, daug pelinių graužikų, daug smulkių paukščių, kas yra joms maistas“, – paaiškino S. Rumbutis.
Grobį jos ryja visą – pelę, varlę ar kokį paukštelį. Kai suvirškina – atryja tik likučius, o lieka tik kauleliai ar snapeliai.
Pelėdoms inkilus ornitologai iškėlė, kai žemę dar dengė sniegas, kad paukščiai turėtų laiko įkurtuvėms. Ir primena, kad kelti inkilus paukščiams niekad nevėlu, juos suradę sparnuočiai įsikurs jei ne šiais, tai kitais metais, arba tiesiog turės saugų prieglobstį dienojimui.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.