34-erių Brigita džiaugiasi saule ir atokvėpio valandėle. Ir iš pirmo žvilgsnio nė nepasakytum, kad ją jau dvidešimt metų kamuoja lėtinis inkstų nepakankamumas. Iš pradžių moteriai inkstą paaukojo tėtis, su juo ji išgyveno ketverius metus. Šiam atsisakius, inkstą aukojo Brigitos mama. Tai moteriai užtikrino dar penkerius metus ramesnio gyvenimo. Tačiau per Kalėdas atsisakė ir mamos jai dovanotas inkstas. Dabar Brigita jau penkis mėnesius laukia, kol, kaip pati sako, jai pasiseks.
„Niekas nepasakys, kad aš turiu sunkiausią negalią, jog man gyvybiškai reikalingas persodinimas. Aš atrodau kaip sveikas žmogus. Bet visą laiką, jeigu išeina kalba, aš sakau, kad aš laukiu persodinimo, kad aš visus skatinu apie tai pagalvoti ir pasitarti su artimaisiais, kad jie apie tai žinotų, nes šiandien man reikia jūsų pagalbos, galbūt kažkam kažkada ir aš galėsiu padėti,“ - pasakoja inkstų transplantacijos laukianti moteris.
Šiuo metu Lietuvoje sutikimą po savo mirties tapti organų ir audinių donorais išreiškę daugiau nei 21 tūkstantis žmonių. Septyni iš dešimties pasiryžusiųjų donorystei – moterys. Statistika rodo, kad potencialių donorų kasmet daugėja, tiesa, efektyvių donorų, t.y. tų, iš kurių organai galiausiai paimami, skaičius turi tendenciją mažėti.
Be to, aiškėja ir kita organų recipientams nerimą kelianti tendencija – per pastaruosius ketverius metus gerokai išaugo artimųjų prieštaravimas donorystei. Vis dėlto transplantologijos centro atstovai tikisi, kad žmonės labiau atsižvelgs į geruosius, visuomenėje atgarsį įgavusius pavyzdžius, kai prieš dvejus metus organus donorystei paaukojo tragiškai žuvusios garsios verslininkės ir buvusios Kauno miesto tarybos narės Irenos Matijošaitienės artimieji. Tą patį padarė ir neseniai Kaune nužudyto verslininko Aurimo Rapalio šeima.
Tiesa, pagal įstatymus žmogus gali pasirašyti ne tik sutikimą, bet ir nesutikimą donorystei. Jį yra pareiškę 69 žmonės. Vis dėlto, dauguma pakalbintų sostinės gyventojų donorystę vertina teigiamai.
Šiuo metu organų ir audinių šalyje transplantacijos laukia apie pusė tūkstančio (450) žmonių. Net 331-nam jų būtina inkstų ir ragenos transplantacija. Kitiems reikalingas kepenų, širdies, kasos ir inksto komplekso, plaučių persodinimas.