Nors pirmojo pusmečio nacionalinis biudžeto įplaukos yra didesnės, nei planuota, dideliam džiaugsmui priežasčių nėra. Neatmetama, kad biudžeto planas pareikalaus aukų iš valdininkų kišenių.
Nereikia pamiršti, kad pirmojo pusmečio valstybės biudžeto planas buvo pakoreguotas ir sumažintas, o porinkiminio antrojo pusmečio atvirkščiai - padidintas. Politikai pripažįsta, kad optimistų biudžetą gali tekti lopyti karpant valstybės išlaidas.
„Pažaisti skaičiukais“
Anot SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos, tokių korekcijų priežastis – noras „paslėpti galus“, nes buvo pamatyta, kad biudžeto surinkimas stringa.
„Neatmesčiau ir hipotezės, kad iš dalies mėginama pažaisti skaičiukais. Dalis plano pervedama į antrąjį pusmetį žinant, kad suvedant rezultatus jau bus įvykę Seimo rinkimai ir paskirta nauja Vyriausybė. Tad atsakinėti į nemalonius klausimus teks jau jai“, - „Respublikai“ sakė G.Nausėda.
„Mes ir kiti specialistai nurodėme, kad 2008 m. Biudžetas bus vykdomas sunkiai. Priešingai negu pastarųjų metų biudžetai, jis buvo sudarytas įtemptas, ypač kai kurių mokesčių srityje, tarp jų ir PVM“, - pridūrė pašnekovas.
Didelio optimizmo nėra
Paklaustas, ar jo manymu, pavyks įvykdyti PVM surinkimo planą, G.Nausėda sakė neturįs per didelio optimizmo. „Mažmeninė prekyba auga vis mažesniais tempais, o birželio mėnesį buvo užfiksuotas net absoliutus mažėjimas. Matyt, kad šis procesas tęsis ir antrąjį metų pusmeti. Dėl to turėtų kentėti netiesioginių mokesčių įplaukos – pirmiausiai PVM, bet iš dalies tai taikytina ir akcizų surinkimo planui“, - svarstė analitikas.
„Kartais metų pabaigoje užfiksuojamas tam tikras šuolis. Tačiau manau, kad šiais metais biudžeto vykdymas bus labai labai įtemptas“, - nacionalinio iždo galimybėmis abejojo G.Nausėda.
Meškos paslauga naujai Vyriausybei
Pašnekovo manymu, naujoji Vyriausybė vargu ar bespės ką pakeisti 2008 m. biudžete.
„Bet jiems tikrai teks pavargti dėl 2009 m. Biudžeto priėmimo. Tada visa jėga įsigalios naujasis Fiskalinės drausmės įstatymas, kuris palieka labai supančiotas rankas. O turint omenyje ir tolesnį ekonominės plėtros lėtėjimą, sudaryti planą, o kartu normaliai tenkinti socialines, kultūros, švietimo reikmes bus nepaprastai sudėtinga. Bet šis galvos skausmas turėtų pasidalyti per pusę tarp senosios ir naujosios vyriausybių, nes senoji bus atsakinga už biudžeto plano karkasą, o visiškai jį turėtų parengti jau naujasis Seimas“, - reziumavo G.Nausėda.