Liberalų, centristų ir moderniųjų krikščionių demokratų partijų lyderiai antradienį (02.25) žarstė komplimentus kadenciją baigiančiam Prezidentui Valdui Adamkui, o partijos "Lietuvos krikščionys demokratai" vienas vadovų priekaištavo dėl padarytų klaidų.
"Prezidentas Valdas Adamkus iš karto tapo moraliniu autoritetu ir išsaugojo šitą autoritetą visus penkerius kadencijos metus", - spaudos konferencijoje Seime sakė Lietuvos liberalų sąjungos (LLS) lyderis Eugenijus Gentvilas.
Pasak jo, per visą V. Adamkaus kadenciją nekilo abejonių dėl prezidento "asmeninio padorumo" ar šešėlinių interesų.
LLS lyderis akcentavo, kad išrinktas prezidentu V. Adamkus sugebėjo suvienyti tautą, buvo nešališkas partijų atžvilgiu.
"V. Adamkus gražiai išlaviravo tarp partinės ir pilietinės politikos.[...] Prezidentas išlaikė solidžią viršpartinę poziciją", - teigė E. Gentvilas.
LLS lyderis taip pat teigė, jog V. Adamkus įvykdė užsienio politikoje iškeltą užduotį integruotis į euroatlantines struktūras.
Praėjusių metų pabaigoje Lietuva gavo pakvietimą į NATO ir užbaigė derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES). Narystė šiose organizacijose bei geri kaimyniniai santykiai pastarąjį dešimtmetį buvo pagrindiniai šalies užsienio politikos prioritetai.
"Vertinant apskritai, V. Adamkus su savo komanda padarė ženklų indėlį kuriant rinkos ekonomiką, mažinant valdininkų savivalę, kovojant dėl mažesnių mokesčių ir didesnių laisvių, kuriant struktūras nusikalstamumo prevencijai", - teigė Lietuvos centro sąjungos (LCS) lyderis Kęstutis Glaveckas, pridūręs, jog neverta pamiršti ir problemų, kurios nebuvo išspręstos.
Moderniųjų krikščionių demokratų sąjungos (MKDS) pirmininkas Vytautas Bogušis taip pat pažymėjo V. Adamkaus moralinio autoriteto reikšmę bei įtaką prezidento institucijai.
"Mano nuomone, V. Adamkaus penkerių metų svarbiausias įdirbis - tai, kad politika neatsiejama nuo moralės. Net aukščiausią postą užimantis politikas gali likti paprastas ir nuoširdus žmogus. V. Adamkus pakeitė prezidento funkcijų sampratą: savo autoritetu iš simbolinio, reprezentacinio prezidento tapo įtakingu, patikimu valstybės vadovu", - teigė V. Bogušis.
MKDS lyderis pažymėjo, kad Prezidentas nuosekliai siekė įgyvendinti dar kadencijos pradžioje iškeltą Lietuvos, kaip pilietinės visuomenės ir modernios teisinės valstybės, viziją.
"Žinoma, jis negalėjo savo dekretu sukurti tokios visuomenės", - pažymėjo V. Bogušis.
Tuo tarpu kitoje spaudos konferencijoje dalyvavęs politinės partijos "Lietuvos krikščionys demokratai" valdybos pirmininkas Petras Gražulis teigė, jog Prezidentas per savo kadenciją padarė nemažai klaidų, o pirmadienį perskaitytame metiniame pranešime neįvardijo, ką jis pats darė pagerinti situaciją šalyje.
"Prezidento klaidų buvo labai daug. Po penkerių V. Adamkaus prezidentavimo metų mes jas ryškiai matome", - teigė P. Gražulis.
"Manau, jog paskutinis jo pranešimas - tai noras sukurtas problemas priskirti kitiems ir nenoras prisiimti atsakomybės", - teigė jis.
P. Gražulis spėjo, kad metinio pranešimo tonas gali reikšti, jog V. Adamkus ruošiasi aktyviai politinei veiklai.
"Ar tai nėra ruošimasis dar vienai pareigybei - aktyviai opozicijos lyderio veiklai, paliekant sukurtas problemas kitiems?", - retoriškai klausė krikdemas.
LLS lyderis E. Gentvilas spaudos konferencijoje teigė neabejojantis, kad Prezidentas V. Adamkus ir toliau aktyviai dalyvaus politinėje veikloje.
"Mes tikimės, kad jis išliks politiniame gyvenime", - pritarė E. Gentvilui LCS pirmininkas K. Glaveckas, pažymėjęs, kad kol kas neaišku, "kokiame amplua".
V. Adamkus yra pareiškęs pritarimą liberalų, centristų ir moderniųjų krikščionių demokratų partijų ketinimui iki vasaros susijungti į vieną partiją.
Tačiau besivienijančių partijų lyderiai abejojo, ar kadenciją baigęs ir iki šiol jokiai Lietuvos partijai nepriklausęs V. Adamkus taptų partiniu veikėju.
V. Adamkus, gyvendamas JAV, kurį laiką dalyvavo Respublikonų partijos veikloje.
Trečiadienį jis perduos valstybės valdymą sausio pradžioje išrinktam prezidentui - buvusiam Liberalų demokratų partijos lyderiui Rolandui Paksui.
BNS