Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis prezidento pranešimą pavadino nuobodoku, tačiau nemano, kad kritika valdantiesiems buvo signalas apie G. Nausėdos dalyvavimą prezidento rinkimuose kitais metais.
„Nuobodokas pranešimas (...) Jis per ilgas yra ir pasigedau akcentų ir esminių prioritetų. Bandoma apimti viską: kažkur pasigirti, kažkur švelniai pakritikuoti ministerijas“, – po prezidento pranešimo Seime žurnalistams teigė S. Skvernelis.
Politikas teigė pasigedęs sudėliotų prioritetų: „Kas yra svarbiausi dalykai, akcentuoti galbūt tas skaudžiausias problemas, kurios buvo, tame tarpe ir šitą politinės krizės dramą. Taip pat tai, kas mūsų laukia, klausimai, susiję su ekonomika, su artimiausia ateitimi, su reformomis, kurios tarsi ir gerai, bet ir negerai. Pliusas minusas, pliusas minusas... Išlaikytas (pranešime – BNS) balansas“.
S. Skvernelio teigimu, nebereikia spėlioti, ar G. Nausėda kitąmet dalyvaus prezidento rinkimuose.
„Seniai aišku, kad prezidentas dalyvaus. Šito pranešimo nesiečiau su tuo, kad kažkaip davė ar nedavė signalą, dalyvaus ar nedalyvaus rinkimuose“, – teigė S. Skvernelis.
„Valstietis“ Aurelijus Veryga iliustratyviu momentu pavadino premjerės ir užsienio reikalų ministro, kitų valdančiųjų pašaipas, kai prezidentas kalbėjo apie problemas vidaus politikoje, apie neįvykusias reformas, apie švietimo sistemos komercializaciją, tragišką kelių būklę, mokytojų darbo užmokestį.
„Tie šypsniai ir yra dar viena arogancijos išraiška“, – teigė A. Veryga.
Jis tvirtino, kad prezidento išsakyta kritika buvo „labai racionali“ ir nepasirodė pilna neapykantos ar kaip „kažkoks išsiliejimas“.
Pasak politiko, G. Nausėdos metinis pranešimas buvo per nuosaikus: „Pasigedome daugiau akcentų į ekonomines problemas. Prezidentas turi kompetencijų šioje srityje ir galėjo daugiau įžvalgų pateikti“.
Socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad šalies vadovas metiniame pranešime pagrįstai priekaištauja valdantiesiems dėl kritinės situacijos sveikatos ir švietimo sektoriuose, žemo politinės kultūros lygio.
Pasak jos, valdantiesiems konservatoriams ir liberalams derėtų įsiklausyti į prezidento žodžius: pradėti megzti dialogą su visuomene, rodyti daugiau pagarbos žmonėms.
„Dar pernai nevykusias ir su profesinėmis bendruomenėmis bei su savivaldybėmis neaptartas švietimo ir sveikatos reformas raginome stabdyti. Neatsitiktinai sveikatos reformą ir jos pasekmes prezidentas pavadino „prakeiksmu“. Situacija mūsų mokyklose irgi tik blogėja“, – pranešime teigė LSDP lyderė.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sakė, kad kai kur jo ir prezidento nuomonės sutapo.
„Prezidentas ir mes valdančiųjų netinkamus veiksmus šalyje matome taip pat. Taip pat vertiname ir „čekučių“ skandalą, kad žmonių pasipiktinimą kelia ne tik ir net ne tiek protu sunkiai suvokiamos istorijos apie dešimtis ar šimtus skirtingų kortelių degalams apmokėti, ir ne „čekučių“ trūkumas. Ne, kur kas labiau piktina keisti paaiškinimai ir aklas atsakomybės neigimas“, – pranešime sakė R. Karbaukis.
Jis džiaugiasi, kad G. Nausėda griežtai įvertino valdančiųjų „blefą“ dėl išankstinių rinkimų, labai aiškiai pasakydamas, kad vietoj to, kad spręstų, atrodytų, aiškią politinės etikos ir atsakomybės problemą, jie pradėjo ieškoti kolektyvinės kaltės, mėtytis ultimatumais, o galiausiai prabilo apie mistinę visuotinę amnestiją, norą bet kokia kaina išsaugoti savus, politinės atsakomybės stygių.
„Vertinu ir tai, kad prezidentas aiškiai įvardijo, jog valdantieji nemoka girdėti kitos nuomonės, nemoka klausytis ir girdėti. Jie ne tik nerodo pagarbos kitai nuomonei, bet dar ir kaskart į konstruktyvią kritiką atsikerta arogantiška panieka“, – pridūrė jis.
G. Nausėda metiniame pranešime kritikavo sveikatos, švietimo reformas, prastą kelių būklę, ragino numatyti paramos Ukrainai planą, mažinti socialinę atskirtį ir pajamų nelygybę, stiprinti šeimos politiką. Daug dėmesio kalboje prezidentas skyrė saugumo klausimams.
Šalies vadovas taip pat kritikavo valdančiuosius dešiniuosius dėl nepakankamo įsiklausymo į kritiką, taip pat sakė pasigendantis politikų pasiryžimo prisiimti atsakomybę per vadinamąjį čekiukų skandalą.