Jau kitąmet gali pradėti ilgėti pensinis amžius, o motinoms leidžiama pasirikti - vienerių ar dvejų metų motinystės atostogos. Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko, „Sodros“ sistemos pertvarką siūloma pradėti įgyvendinti nuo 2011-2012 metų, o pensinį amžių vėlinti po pusę metų kasmet.
Taip pat siūloma įmokų surinkimą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai, o draudimą nuo nelaimingų atsitikimų darbe - privačioms draudimo bendrovėms. Be to, ketinama nebeskirti naujų I ir II laipsnio valstybinių pensijų, Lietuvos darbo biržai bei „Sodrai“ suteikti biudžetinių įstaigų statusą.
Siūloma asmenims, kurie turi specialiuosius poreikius, ne mokėti kompensaciją, o suteikti paslaugą. Nuo 2012 metų numatoma motinystės išmokų pasirinkimo galimybė: moterims, nusprendusioms vienerius metus išeiti atostogų, mokėti 100 proc. atlyginimo, arba jeigu motinystės atostogų būtų einama dvejiems metams - 60 proc. mokėti pirmaisiais metais, o antraisiais- 40 proc.
Dar dėl pasiūlymų turės apsispręst ne tik Vyriausybė, bet ir Seimo frakcijos, socialiniai partneriai.
Vyrų ir moterų pensinis amžius suvienodės
Premjeras Andrius Kubilius praėjusią savaitę pareiškė, kad dar šiemet bus apsispręsta dėl pensinio amžiaus ilginimo. Anot jo, per artimiausius keletą metų jis turėtų pailgėti iki 65 metų.
D. Jankausko teigimu, pensinį amžių siūloma vėlinti po pusę metų kasmet, kol kas nekalbama apie pensinio amžiaus vėlinimą iki 67-erių metų amžiaus ribos. Kalbant apie jį reikia galvoti ir apie demografinės padėties modeliavimą, gyventojų užimtumą, migraciją ir kitas priemones. Viskas bus daroma derinant, o ne jėga, sakė ministras.
"Ministerijos siūlymuose numatoma, kad kiekvienais metais po pusę metų bus pridedama tiek vyrams, tiek moterims. Tai reiškia, kad vyrų 65 metų pensinio amžiaus riba būtų pasiekta per penkerius, o moterų - per dešimt metų nuo įgyvendinimo pradžios. Jeigu, tarkime, startuotume 2011 metais, tai 65-erių amžiaus ribą pasiektume 2021 metais", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė jis.
Šiuo metu moterys į pensiją išeina 60 metų, o vyrai - 62,5 metų. Pasak D. Jankausko, po dešimties metų, kai bus ilginamas amžius, jis suvienodės ir visiems turėtų būti 65 metai.
"Diskutuosime dėl to, ar pensijų skaičiavimo metodiką, formulę įvertinti taškais, kaip siūlo darbo grupė, ar virtualiu kaupimu, kaip siūlo tarkime ekspertas Raimundas Kuodis. (...) Lygiai taip pat darbo grupės siūlymuose siūloma įvertinti galimybę bazinę pensiją mokėti iš valstybės biudžeto. (...) Turėtume apsispręsti, ar nereikėtų konsoliduoti valstybės ir "Sodros" biudžetų. Reformos tikslas yra finansinis tvarumas ir subalansuota sistema. Kokiais būdais tai pasieksime, bus aišku, kai bus abu etapai aptarti"- aiškino D. Jankauskas.
V.Mazuronis: daugiau naudos būtų sutrumpinus ministrų kabineto veiklos trukmę
Opozicijos lyderis, partijos Tvarka ir teisingumas pirmininko pirmasis pavaduotojas Valentinas Mazuronis teigia, kad taip bus sprendžiamos šalies problemos pensininkų sąskaita. „Jeigu ši valdžia jau nutarė visas problemas spręsti pensininkų sąskaita, tai tegu pensinio amžiaus ribą nustato pusantro šimto metų. Kam čia katinui uodegą po centimetrą karpyti – šmaukš visą iš karto ir viskas. Jūs net neįsivaizduojate, koks būtų ekonominis efektas kasmet – Lietuva sutaupytų mažiausiai 8 milijardus litų, kuriuos šiandien skiria pensijoms. O kiek dar uždirbtų valstybė, pardavusi tikrai ne prasčiausiai įrengtus „Sodros“ pastatus visuose Lietuvos vietose – dar kokį milijardą sugraibytume“, - ironizavo politikas.
V. Mazuronio teigimu, valstybinio socialinio draudimo fondo problemas reikia pradėti ne nuo pensinio amžiaus didinimo, bet pirmiausiai nuo išlaidų mažinimo. „Pačios „Sodros“ veiklos išlaidos nenumaldomai auga ir pernai sudarė beveik 400 milijonų litų. Nenormalu, kad pačios „Sodros išlaikymas šiandien kainuoja tiek, kiek reikia skirti skolos aptarnavimo išlaidoms – daugiau kaip 250 milijonų litų“, - sakė partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos Seime seniūnas V. Mazuronis.
Politikas įžvelgia taupymo galimybes ir ministerijų biudžetuose. „Sakykite ką norite, bet kai pensininkams diržus veržiančios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovybė maloninama priemokomis prie algos, kai to nesibodi kitų ministerijų vadovai, man atrodo, kad daugiau naudos būtų ne pailginus pensijinį amžių, bet sutrumpinus A. Kubiliaus ministrų kabineto veiklos trukmę“, - sakė politikas.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže