Uždarydamas savo partijos kasmetinį suvažiavimą Liverpulyje, J. Corbynas nesureikšmino bendrapartiečių gretose tvyrančių nesusitarimų dėl „Brexit“ ir pristatė vyriausybei skirtą „radikalų planą“.
Pasako jo, leiboristai palaikytų bet kokį britų premjerės Theresos May Briuselyje pasiektą „protingą sandorį“ dėl Britanijos išstojimo sąlygų. Vis dėlto jis perspėjo: „Jei negalite derybose pasiekti susitarimo, turėtumėte užleisti kelią partijai, kuri gali tai padaryti.“
Politikas pabrėžė, kad parlamentui nepritarus Th. May planui dėl „Brexit“ turėtų būti paskelbti pirmalaikiai rinkimai. Tokį pareiškimą jis padarė netrukus po to, kai vyriausybės vadovė Niujorke nurodė žurnalistams, kad prieš Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš bloko surengtas balsavimas „prieštarautų nacionaliniams interesams“.
Tuo atveju, jei rinkimai nebus šaukiami, „visos mūsų kortos bus ant stalo“, sakė J. Corbynas, turėdamas omeny, kad leiboristai gali pradėti reikalauti surengti pakartotinį referendumą dėl Britanijos narystės ES.
Leiboristų partija kol kas susilaiko nuo atviro pritarimo dar vienam plebiscitui, nes daugelis šios politinės jėgos šalininkų balsavo už „Brexit“. Vis dėlto jaunesni partijos nariai ir nemažai konferencijos delegatų pasisakė už antrąjį balsavimą.
Padėti tašką skandale dėl antisemitizmo
Didelę dalį savo kalbos 69-erių kairuolis skyrė „radikaliam planui dėl mūsų šalies atstatymo ir transformacijos“. Politikas pabrėžė, kad daug dėmesio turi būti skiriama teisingumui ir aplinkosaugai, taip pat pažėrė kritikos vyriausybės vykdomai griežto taupymo politikai.
Jau kelis mėnesius kritikuojamas dėl atsako į antisemitizmo apraiškas Leiboristų partijoje ir jo paties buvusių sąsajų su palestiniečių kovotojais J. Corbynas pažadėjo kovoti su diskriminacija „visada, kol kvėpuoju“.
„Ginčas dėl antisemitizmo žydų bendruomenei sukėlė didžiulį skausmą ir susirūpinimą, o Leiboristų partijai – didelį nerimą. Vis dėlto tikiuosi, kad galime dirbti kartu, siekdami padėti tašką šioje istorijoje“, – sakė jis šiaurės vakarų Anglijos mieste susirinkusiems delegatams.
J. Corbynas pažadėjo sukurti 400 tūkst. darbo vietų atsinaujinančiųjų energijos išteklių sektoriuje ir sumažinti šalyje išmetamo anglies dvideginio kiekį. Jis taip pat pareiškė norintis praplėsti vaiko priežiūrai skirtas išmokas nepasiturinčioms šeimoms.
„Prieš dešimt metų tą patį mėnesį visa ši godumu ir liberaliuoju finansų kapitalizmu grindžiama sistema... sugriuvo ir nukrito ant žemės, ir tai sukėlė itin skausmingų pasekmių“, – teigė jis.
„Seni valdymo būdai nebeveikia“, – pridūrė kairiųjų pažiūrų veikėjas.
Per keturias dienas trukusį suvažiavimą pagrindinis dėmesys buvo skiriamas diskusijoms apie „Brexit“. Šios diskusijos įžiebė nesutarimų, kurių partijos lyderis trečiadienį iš visų jėgų stengėsi išvengti. Vis dėlto delegatai teigiamai atsiliepė į J. Corbyno žinią apie pasipriešinimą griežto taupymo politikai.
„Pernelyg daug žmonių labai, labai kenčia šioje šalyje“, – pareiškė buvęs kalėjimų sistemos pareigūnas 70-metis Tony Loftusas.
Tuo tarpu pensininkė iš Lankašyro Carole Grady pažymėjo: „Visiškai dominavo „Brexit“. Kol visa tai tęsėsi pastaruosius dvejus metus, viskas tiesiog buvo palikta pūti.“
„Manau, kad mums reikia visuotinių rinkimų“, – pridūrė moteriškė.
„Leiboristai gerbia referendumą“
Partijos delegatai antradienį pasisakė už antrą referendumą dėl „Brexit“, jei Th. May nesugebės įtikinti parlamento paremti galutinio susitarimo su Briuseliu.
Tačiau veteranas kairuolis Johnas McDonnellis, atstovaujantis leiboristams finansų klausimais, pareiškė, jog galimybė, kad Britanija liks ES narė, neturėtų būti svarstoma per jokį balsavimą.
Jam atkirto partijos atstovas „Brexit“ klausimais Keiras Starmeris, sulaukęs džiugių bendrapartiečių aplodismentų, kai nukrypo nuo scenarijaus ir patikino, kad tolesnio buvimo bloke galimybė tebesvarstoma. Šis jo pareiškimas iškėlė į paviršių vidaus kovas, vykstančias už deklaruojamos vienybės fasado.
Užkietėjusiu euroskeptiku laikomas J. Corbynas taip ir neišdėstė aiškiai asmeninės pozicijos dėl potencialaus antro referendumo.
„Leiboristų partija gerbia Britanijos liaudies sprendimą, priimtą per referendumą“, – per konferenciją tikino jis, bet pridūrė, kad „niekas negali gerbti vyriausybės veiksmų po šio balsavimo“.