Nors dalis analitikų vis dar tikėjosi nedidelio gavybos apimčių padidinimo, Saudo Arabijos ir Rusijos vadovaujama grupė savo pranešime teigė, kad spalį gavybą sumažins 100 tūkst. barelių per parą.
Šis žingsnis gali suerzinti Jungtines Valstijas, spaudžiusias grupę padidinti gavybos apimtį, kad sumažėtų energijos kainos, lėmusias infliacijos augimą iki kelių dešimtmečių aukštumų.
OPEC+ 2020 metais susitarė smarkiai sumažinti gavybą, kai dėl COVID-19 pandemijos naftos kainos krito, tačiau praėjusiais metais, rinkai sustiprėjus, gavyba vėl pradėta kukliai didinti.
Naftos kainos kovą pakilo iki beveik 140 JAV dolerių už barelį, Rusijai įsiveržus į Ukrainą.
Visgi nuo to laiko jos nukrito žemiau 100 JAV dolerių už barelį ribos, baiminantis dėl pasaulinės ekonomikos recesijos, Kinijoje galiojant griežtoms ribojamosioms priemonėms ir vykstant deryboms su Iranu dėl branduolinio susitarimo, galinčio sugrąžinti Irano naftą į rinką.
Nors analitikai dar tikėjosi nedidelio naftos gavybos apimčių padidėjimo, pirmadienio OPEC+ pranešime teigiama, kad spalį gavyba sumažės 100 tūkst. barelių per parą bei sugrįš į rugpjūčio mėnesio lygį.
„Gavybos mažinimas nepadidins jų draugų rato tuo metu, kai pasaulis jau susiduria su pragyvenimo išlaidų krize, o grupė šiais metais nesugebėjo neatsilikti nuo paklausos“, – įspėjo finansų maklerio bendrovės OANDA analitikas Craigas Erlamas dar prieš paskelbiant OPEC+ pranešimą.
Po pranešimo naftos kainos pakilo daugiau nei 3 proc.: „Brent“ naftos kaina viršijo 96 JAV dolerių už barelį ribą, o WTI pasiekė beveik 90 JAV dolerių už barelį.
Ankstesniame posėdyje OPEC+ susitarė dėl nedidelio 100 tūkst. barelių per parą gavybos padidėjimo rugsėjo mėnesį, kai JAV prezidentas Joe Bidenas nuvyko į Saudo Arabiją prašyti didinti gavybą.
Saudo Arabijos energetikos ministras Abdulazizas bin Salmanas praėjusį mėnesį, regis, atvėrė duris šiai idėjai, kuri nuo to laiko sulaukė kelių valstybių narių ir jungtinio kartelio Techninio komiteto palaikymo.
Pasak jo, „nepastovumas ir mažas likvidumas rinkoms siunčia klaidingus signalus tais laikais, kai labiausiai reikia aiškumo“.