Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Romas Valentukevičius, savo iniciatyva atlikęs tyrimą dėl pakeistos onkologinės pagalbos sistemos, daro išvadą, kad iki reformos ši sistema veikė efektyviau.
Anot kontrolieriaus, viena didžiausių problemų yra ta, kad Lietuvoje neapdairiai sugriauta onkologijos sistema, likvidavus anksčiau veikusius 44 onkologų specialistų kabinetus, taip pat Vilniaus universiteto Medicinos fakultete panaikinus gydytojo onkologo specializaciją.
Kontrolieriaus tvirtinimu, vykdant medicinos reformą pakeista gerai funkcionavusi onkologinės pagalbos sistema: sergantiesiems vėžiu tapo sunkiau prieinama medicinos pagalba, atsirado didžiulės ligonių, laukiančių tyrimų ir konsultacijų, eilės, ant šeimos gydytojų pečių gula pagrindinė atsakomybė už naujas vėžio aukas.
"Tenka tik apgailestauti, kad gydytojo onkologo specializacijos nebeliko ir Medicinos fakultete: onkologiniai susirgimai yra, jų kasmet vis daugėja, šiomis ligomis kasmet suserga vis jaunesni žmonės, o sveikatos apsaugos sistemoje dirbantys pareigūnai priėmė sprendimą, kad tokius susirgimus gydantys specialistai, deja, nebereikalingi. Dėl nežinomų priežasčių manoma, kad šiandien onkologija gali užsiimti bet kuris medikas", - Seimo kontrolierių įstaigos pranešime cituojamas R.Valentukevičius.
Tyrimą atlikęs Seimo kontrolierius daro išvadą, kad didėjantis sergamumas onkologinėmis ligomis ir poreikis tobulinti onkologinės pagalbos sistemą įrodo, jog Vyriausybė turėtų įvertinti susidariusią padėtį ir skirti onkologijai prioritetinį dėmesį.
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto duomenimis, Lietuvoje kasdien diagnozę - vėžys - išgirsta apie 50 žmonių. Iš viso šia liga serga per 70 tūkst. žmonių, o penktadalis Lietuvos gyventojų miršta būtent nuo vėžio.
"Tokia padėtis Lietuvoje turėtų versti rimtai susirūpinti ne tik gydytojus onkologus, bet ir pareigūnus, kurie sprendžia valstybės politikos, sveikatos politikos ir jos finansavimo klausimus. Būtina, kad Lietuvoje onkologija, kaip ir kitose Europos šalyse, būtų laikoma prioritetine sveikatos apsaugos sritimi", - tvirtina Seimo kontrolierius.
Seimo kontrolierius, atsižvelgdamas į kitų Europos šalių, Japonijos, JAV patirtį, siūlo įsteigti Nacionalinį vėžio institutą. Jis galėtų koordinuoti šalyje vykdomus onkologinius ir su jais susijusius tyrimus, taikytų piktybinių navikų prevencijos ir profilaktikos programas bei užtikrintų tyrimų rezultatų diegimą gydant onkologinius ligonius.
Pažymą apie atliktą tyrimą savo iniciatyva Seimo kontrolierius pateikė sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui ir paprašė atsižvelgti į išvadas bei rekomendavo dar kartą išanalizuoti aptartą problemą ir kuo skubiau teikti savo siūlymus. Pažyma taip pat pateikta Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkui Antanui Matului ir Vyriausybei.