Metų sandūroje Balsas.lt kalbino žinomus Lietuvos žmones, kurių paprašė apibendrinti praeinančius 2012-sius ir pasidalyti ateinančių 2013-ųjų lūkesčiais.
Bendrovės „Omnitel“ prezidentas Antanas Zabulis:
„Peržvelgus 2012-suosius galima pastebėti, kad Lietuvoje susiformavo tokia aura, jog viskas šalyje yra blogai. Nuolat pabrėžiama, kad esame įkritę į duobę tiek versle, tiek politikoje. Todėl kitiems metams norėtųsi palinkėti, kad iš žodynų būtų išbrauktas žodis „blogai“. Reikia galvoti apie gerus pavyzdžius, tada atsiras daugiau tikėjimo.
Lietuvoje itin didelė praraja tarp progresyvaus jaunimo ir verslo. Gabūs protai skina pergales tarptautinėse organizacijose. Jaunoji karta nesupranta Lietuvos verslo modelių. Nereikia siekti bet kokia kaina sugrąžinti jaunimą į Lietuvą, tačiau jų sukauptas žinias galima integruoti į Lietuvos ekonomiką, kartais tą darant virtualiai.
2012-ieji daugeliui lietuvių ilgam įsimins dėl plaukikės Rūtos Meilutytės ir kitų sportininkų pergalių olimpiadoje bei kitose tarptautinėse varžybose. Iš verslo pusės galima būtų vardyti daug Lietuvos įmonių pasiekimų, kurie sulaukė tarptautinio pripažinimo. Pasaulio mąstu – verta paminėti socialinių tinklų įtaką ne tik žmonių nuomonės formavimo, bet ir valstybės valdymo procesams.
Lietuvos žmonės laukia švenčių, tas ypač matosi pažvelgus į pergrūstus prekybos centrus. Tą dieną, kai Vilniuje buvo įžiebta Kalėdinė eglutė, Gedimino prospekte šurmuliavo itin daug žmonių. Akivaizdu, kad šventėms ruošiamasi ir į jas žiūrima su tikėjimu.
2013-siais kiekvienas žmogus turėtų pagalvoti, ką galėtų pakeisti, padaryti kitaip nei tai darė anksčiau. Kiekvienas iš mūsų gali surasti puikių dalykų, ties kuriais padirbėjus, pavyktų gauti didelės naudos – tiek materialinės, tiek dvasinės.“
- Kokie praeinantys 2012-ieji buvo verslui? - Balsas.lt paklausė A. Zabulio.
- Verslui šie metai buvo įdomūs. Naujasis verslas pradėjo skintis sau kelią į dienos šviesą. Buvo daug gražių idėjų, kurias bandyta realizuoti, tačiau, deja, jos liko nesuprastos. Iki šiol Lietuvoje trūksta laisvumo, kitokio mąstymo. Todėl ir vyksta atmetimo reakcija.
Tuo tarpu tradiciniam verslui buvo vidutiniai metai. Įvairūs apribojimai neleido verslininkams laisvai kvėpuoti. Verta paminėti situaciją su bankų teikiamų paslaugų įkainiais.
- Kaip vertinote kalbas apie pasaulio pabaigą?
- Tokie dalykai gali būti siejami tik su verslu. Majų kalendoriuje skelbiamus teiginius daugelis priėmė tik kaip gražų pokštą.
Galėčiau pridurti, kad tam tikra dalis Lietuvos visuomenės, kuri nesinaudoja elementariausiomis technologijomis, greičiausia, apskritai net negirdėjo apie tą „pasaulio pabaigą“. Todėl niekada nereikėtų tokių dalykų sureikšminti.
- 2012-ųjų pabaigoje buvo laikomas politinis egzaminas. Kaip vertinate jo rezultatus?
- Geroji pusė yra ta, kad šiais metais viskas buvo aprašyta taip, kaip priklauso. Kiekvienas politikas buvo išnarstytas po kaulelį. Todėl žmonėms buvo aišku už ką reikėtų balsuoti.
Blogoji pusė – politikoje labai pasigendu jaunų veidų. Dažniausiai išrenkami tie patys žmonės. Tiek versle, tiek politikoje laikui bėgant viskas turėtų būti šviežinama. Turėtų vykti žymiai spartesnis atsinaujinimas. Politikoje trūksta šviežio kraujo.