Baigiasi mokyklose visą savaitę vykusi akcija „Savaitė be patyčių“. Naujausi Olweus tyrimo duomenys rodo, kad mokyklose, įgyvendinusiose Olweus patyčių prevencijos programą, per porą metų patyčių sumažėjo 27 proc.
„Tai geriausias įrodymas, kad programos siūlomi kovos su patyčiomis būdai bei priemonės yra efektyvūs“, – sako programos koordinacinės grupės vadovė Renata Mazūrienė.
Pradiniame 93 Olweus programą įgyvendinančių mokyklų tyrime 2009 metais dalyvavo beveik 42 000 mokinių. Daugiau nei 11 500 jų nurodė, kad pastaruosius keletą mėnesių iš jų buvo tyčiojamasi 2–3 kartus per mėnesį ir dažniau. 2010 metais nuo patyčių nukentėjusių vaikų sumažėjo daugiau nei 3200.
Olweus patyčių prevencinę programą sukūrė Norvegijos psichologas profesorius Dan Olweus. Tikslas – kurti mokykloje tokią aplinką, kurioje suaugę žmonės imtųsi atsakomybės už tai, kad vaikai mokykloje nebūtų skriaudžiami ir jaustųsi saugūs. Ši programa yra pagrįsta moksliniais tyrimais ir laikoma viena efektyviausių patyčių mažinimo programų pasaulyje. Programa taikoma visai bendrojo lavinimo mokyklų bendruomenei.
Treji Olweus programos įgyvendinimo Lietuvoje metai parodė, kad pradėjusios diegti šią programą mokyklos susiduria su nemenkais iššūkiais. Praktinis programos principų taikymas mokykloje reikalauja didelių visos mokyklos bendruomenės pastangų, motyvacijos bei susitelkimo, tačiau ši investicija atsiperka.
Teigiama tendencija laikoma ir tai, kad vis daugiau vaikų apie patiriamas patyčias pasisako suaugusiesiems. Tyrime dalyvavę mokiniai taip pat nurodė, kad mokytojai labiau reaguoja į patyčias ir aktyviau stengiasi padėti, nei kad būdavo anksčiau.
Pagal Olweus tyrimo (2008–2010 m.) apklausos rezultatus, tiek tarp berniukų, tiek tarp mergaičių labiausiai paplitusios žodinės patyčios (įžeidžiančios replikos, prasivardžiavimas ir pan.). Olweus programą įgyvendinusiose (2009–2010 m.) mokyklose šį skaičių pavyko sumažinti nuo 21,6 iki 17,3 proc.
Su santykiais susijusių patyčių (atstūmimo, apkalbų, melagingų gandų) objektais dažniau tampa mergaitės, tačiau tokio pobūdžio patyčias patiria ir berniukai. Berniukai dažniau nei mergaitės tampa fizinių patyčių aukomis. Elektronines patyčias (internetu, mobiliuoju telefonu) sakosi patiriantys mažiau nei 10 proc. berniukų ir mergaičių. Beveik du trečdaliai patyčias patiriančių mergaičių jas patiria iš savo bendraklasių.
80 proc. mokyklų, kuriose 2008–2009 m. veikė Olweus patyčių prevencijos programa, toliau ją tęsia diegdamos kokybės užtikrinimo sistemą.
Nuo 2008 m. programą Lietuvoje vykdė 93 bendrojo lavinimo mokyklos.
Šiuo metu atrenkamos bendrojo lavinimo mokyklos, 2011 m. pageidaujančios pradėti diegti Olweus patyčių prevencijos programą. Tikimasi, kad 2011–2012 m. programą pradės įgyvendinti dar 100 šalies mokyklų.
Šią programą Lietuvoje vykdo Švietimo ir mokslo ministerija, koordinuoja Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras.