Planas apima keturis scenarijus, kurie priklauso nuo epidemiologinės situacijos šalyje. Lietuva jau įžengė į C scenarijų, kuomet sergamumas Covid-19 šalyje neviršija 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.
„Plane susistemintos visos pagrindinės sritys. Mūsų planas numato galimybę, kad tam tikros priemonės gali būti svarstomos tiek nacionaliniu, tiek savivaldos lygmeniu“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Karantinas gali ne tik švelnėti, bet ir griežtėti
Jis pažymėjo, kad planas sukurtas taip, kad nebūtų pririštas prie datų, bet priklausytų nuo epidemiologinės situacijos šalyje. Jį planuojama apžvelgti ir, esant reikalui, atnaujinti kitą savaitę.
„Jeigu mums nepavyks tvarkytis ir matysime, kad situacija keičiasi, lygiai taip pat galima ne į geresnį scenarijų išeiti, bet gali būti, kad gali tekti grįžti prie scenarijaus D priemonių“, – pridūrė ministras.
Dokumente akcentuojama, jog suvaržymai, net ir pasiekus konkrečius sergamumo rodiklius, atlaisvinami tik jei sektoriuje atliekamas asmenų testavimas ir užtikrinami operacijų vadovo nustatyti reikalavimai dėl saugumo.
„Daug turbūt yra lūkesčio ir noro, ir vilties, ir įsivaizdavimo galbūt, kad mes čia galime eiti tik laisvėjimo keliu. Noriu atkreipti dėmesį, kad tose valstybėse, kur laisvinimo sprendimai buvo priimti kiek ankstėliau, <...> tai negalime vienareikšmiškai pasakyti, kad tai visais atvejais praėjo be pasekmių. Mes turime būti budrūs“, – pasitarime kalbėjo ministrė pirmininkkė Ingrida Šimonytė.
Be kita ko, tik žaliojo scenarijaus atveju numatyta visiškai panaikinti judėjimo ribojimus tarp savivaldybių, pagal visus kitus scenarijus, judėjimas būtų ribojamas arba nacionaliniu lygmeniu, arba savivaldybių lygmeniu pagal sergamumo rodiklius jose.
C SCENARIJUS
200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.
Taip pat leidžiama ne maisto prekių prekyba lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių, išnešiojamoji prekyba, leidžiama prekyba gėlėmis,
Leidžiama teikti kai kurias ilgesnes nei 15 min. individualias paslaugas (pvz. kirpyklos), jei užtikrinamas 20 kv. metrų plotas vienam klientui arba aptarnaujamas vienas asmuo.
Leidžiami vieno asmens individualūs sporto užsiėmimai lauke su treneriu, laikantis saugumo reikalavimų.
Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID-19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.
150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-1500 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.
Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.
Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.
Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.
Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.
100-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-3000 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.
Leidžiama atnaujinti lauko prekybą augalais ir sodinukais, numatoma galimybė ankstinti atlaisvinimą atsižvelgiant į oro sąlygas.
Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.
Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.
Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m. plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.
Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.
B SCENARIJUS
50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
Leidžiama veikti visoms parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, neribojant bendro ploto, tik užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui ar aptarnaujant vieną asmenį.
Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.
Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.
Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 15 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, ir jei ribojamas būriavimasis iki 5 asmenų.
Leidžiamas visų likusių mokinių ugdymas mišriu būdu, paliekant nuotolinio mokymosi galimybę.
Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.
Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu uždarose erdvėse. Taip pat leidžiamos laisvalaikio veiklos atvirose erdvėse ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis. Uždarose patalpose turi būti užtikrinti 20 kv. metrų plotą asmeniui.
Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų.
Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.
25-50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.
Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.
Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams.
Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.
Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.
Treniruotėms uždarose patalpose, ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, leidžiama
Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.
Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.
Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m. ploto.
A SCENARIJUS
Mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.
Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.
Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.
Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.
Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.
Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 10 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.
Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus.
Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų. Neribojamas būriavimasis.
Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m. ploto žmogui.
Šiuo metu sergamumas Covid-19 Lietuvoje siekia 313,5 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Sergamumą galite sekti čia.
Gruodžio viduryje Lietuvoje sugriežtinus karantiną, šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, išskyrus maisto, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.