Jangdzė upės delfinas, dar visai neseniai mokslininkų įvardintas kaip nykstanti rūšis, antradienį oficialiai pripažintas visiškai išnykęs, praneša „Guardian Unlimited“.
Tokia išvada paskelbta nuodugniai ištyrus vandenis, kuriuose šie gyvūnai būdavo sutinkami dažniausiai.
Šis vandens žinduolis, gyvenęs tik gėlame vandenyje, galėjęs užaugti iki dviejų su puse metro ir sverti ketvirtį tonos, yra pirmasis didelis stuburinis gyvūnas, išnykęs dėl žmogaus veiklos per pastaruosius 50 metų.
Pasak gamtosaugininkų, Jangdzė upės delfinų išnykimas - „šokiruojanti tragedija“, kurią sukėlė įvairūs faktoriai, tarp kurių - neatsargi stambaus masto šio gyvūno medžioklė ir prekyba jo mėsa.
Maždaug 1950 metais Jangdzė upėje ir kituose kaimyniniuose vandenyse gyveno tūkstantinės gėlavandenių delfinų, taip pat žinomų Baiji vardu, populiacijos. Deja, šių gyvūnų skaičius dramatiškai krito nuo tada, kai Kinija Jangdzė upę pavertė į perpildytą žvejybos, prekių gabenimo laivais ir energijos generavimo centrą. 1999 metais Jangdzė delfinų buvo vos 13.
Anksčiau vietiniai Jangdzė upės delfinus sudievindavo, juos garbindavo ir tikėjo, kad į šių žinduolių uodegas reinkarnuodavosi nuskendusios princesės. Į valdžią atėjus komunistams, idealai ir papročiai buvo nustumti į antrą planą. Jau 1960 metais šie delfinai pradėti medžioti dėl jų odos ir mėsos.
„Tai, kad praradome tokią unikalią ir charizmatišką gyvūnų rūšį, yra tikra tragedija.“, teigia specialistai.