Alergija šalčiui – nusilpęs imunitetas?
Alergija šalčiui atsiranda nusilpus imunitetui arba labai stipriai sušalus. Tai imuninės sistemos atsakas į šaltį. Atsiradus tokiai alergijai, būtina odą tepti kremais, bet ir jie ne visada gali padėti, nes vis tiek išlieka išbėrimo galimybė. Alergija šalčiui gali pasireikšti ir vasarą, kai organizmas jaučia temperatūros svyravimus, pavyzdžiui, išlipus iš šalto vandens. Kaip teigia kosmetologė Vaida Guobienė, pagrindiniai simptomai – išbėrimas, nosies varvėjimas, yra panašumų į gripą, šienligę – ašaroja akys, gerklę skauda. „Jei manote, kad yra alergija šalčiui, būtina kreiptis į alergologą ir tai nustatyti. Tam naudojamas paprastas testas – padedamas ledukas ant dilbio – jei atsiranda pūslė, pacientui verta susirūpinti. Tada skiriami vaistai ir, jeigu vengiama agresorių (šalčio), pagydyti įmanoma“, – mano V. Guobienė.
Kaip prižiūrėti vyrų ir vaikų odą?
Vyrų oda nėra tokia jautri, ji šiek tiek storesnė, taigi ne taip stipriai reaguoja į šaltį, bet patepti riebesniu kremu ar aliejumi reikia. Būtina rinktis kremukus, kuriuose yra daugiau aliejų. Galima ir paprastu šalto spaudimo nerafinuotu aliejumi patepti. Net ne ant drėgnos – tiesiog ant sausos odos pavilgyti. Bet, aišku, jei yra 30 laipsnių šaltis, vėjas, tai nuo nušalimo nebegelbėja ir kremai“, – sako V. Guobienė.
Vaikų odai skirti kremai yra švelnesni, labiau tausojantys, nėra agresyvių komponentų, juose gausu medetkų, ramunėlių aliejų, kad nedirgintų gležnos kūdikių odytės. Mažųjų odai labai tinka natūraliuose kremuose esantis migdolų aliejus, bet, kaip teigia V. Guobienė, pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar vaikas nealergiškas riešutams, ir priduria, kad esant alergijai, reikėtų ieškoti kremų su mineraliniais aliejais, taukmedžio sviestu, bet jei vaikai ypač alergiški, belieka naudoti cheminius produktus.
Būtina ir drėkinti, ir maitinti odą
Vienas svarbiausių klausimų – kas svarbiau, drėkinti ar maitinti odą – vis dar netyla. Pasak kosmetologės, ją reikia ir drėkinti, ir maitinti. „Aišku, jei oda drėgna, yra lipidų perteklius, drėkinti lyg ir nereikėtų. Bet esant šalčiui tepame kremą kaip apsaugą kontrolinėse veido vietose – nosies, skruostų srityse. Net būdama darbe, ryte visada tepuosi drėkinamąjį kremą, nes visą dieną būnu patalpoje“, – dalijasi patirtimi V. Guobienė.
Anot specialistės, žiemą drėkinamąjį kremą reikia tepti vakare, o maitinamąjį – ryte. Tiesa, šaltuoju metų laiku odą patariama drėkinti kur kas dažniau nei vasarą. Šaltis, radiatoriai, kondicionieriai, vėjeliai automobiliuose išgarina odos drėgmę, taigi būtina ir daug vandens išgerti, ypač tinka šiltas vanduo – ir sušilsite, ir padrėkinsite odą.
Riebi – tai nereiškia, kad drėgna
Kosmetologė teigia, kad kartais ateina žmonių, besiskundžiančių riebia oda, ir ieško ne drėkinamojo kremo, nors tai tikrai nereiškia, kad jo nereikia, nes riebi – tai ne drėgna. „Tokiu atveju reikia lengvesnės tekstūros kremo, kur riebalai būna vandenyje, emulsijos visokios ir pan.“, – mano kosmetologė.
Prieš einant į lauką, rekomenduojama odą patepti vaikišku kremu su migdolų aliejumi arba kremu suaugusiems su sezamo aliejumi, tinka ir alyvuogių aliejus su kakavos sviestu. Galima pasitepti net paprastu alyvuogių ar sezamo aliejumi.
Odos priežiūra ryte ir vakare
„Ypač žiemos rytais nepatarčiau veido plauti vandeniu iš krano. Būtinas virintas, negazuotas mineralinis ar terminis vanduo, nes vandenyje iš krano daug kalkių, kurios labai sausina odą. Nusivalius veidą, galima naudoti toniką, vėliau serumą. Tiesa, jo ryte nepatarčiau naudoti, jei lauke ypač šalta. Ir, aišku, būtina patepti kremu. Jei oda probleminė, spuoguota, reikia nuvalyti riebalus, brandesnę odą nuplauti kokiu nors miceliniu vandeniu. Po to – virintu arba negazuotu mineraliniu, arba terminiu vandeniu. Tada galima užsidėti veido kaukę, kuri tokiu šaltu oru yra labai svarbi. Galima naudoti alijošiaus gelį. Tiesa, yra kaukių kurios atstoja naktinį kremą: užsidedate kaukę, palaikote 15 min ir nuvalote tik jos perteklių. Likusi kaukė veikia kaip naktinis kremas“, – patirtimi dalijasi V. Guobienė.
Didžiausios klaidos
Net riebiai odai nerekomenduojamas šarminis muilas, jis labai sausina odą. Taip pat dažnai pasirenkamas kremas ne pagal odos tipą – įsivaizduojama, kad oda yra sausa, bet iš tikrųjų ji gali būti riebi, mišri ir dehidratuota, todėl pirmiausia reikia kreiptis į specialistus.
Kai kurie žmonės naudoja spirituotas priemones (ypač dezinfekuojant spuogus). Tada atsiranda žaizdos, užkrečiama oda ir sukeliama dar daugiau problemų. Riebiai odai tinka kremas su alyvuogių aliejumi. Jis išsprendžia problemą, maitina, drėkina odą ir gydo spuogelius, išvalo, neužkemša porų.
Sveikas maistas – graži oda
Prižiūrint odą, svarbu tinkamai maitintis. Organizmui irgi riekia aliejaus, o ypač būtinos omega 3, omega 6 ir omega 8 nesočiosios riebalų rūgštys. Moterims labai tinka nakvišų aliejus. „Jame yra gama linoleno rūgščių, o natūraliuose, vaistinėje gaminamuose kremuose tos rūgšties yra 10 kartų daugiau nei kituose. Taigi tokio aliejaus reikia 1 šaukšto. Linų sėmenų aliejus turi alfa linoleno rūgštį, iš kurios organizmas sintezuoja omega 3 rūgštis. Jo reikia pusės šaukšto. Salotoms tinka alyvuogių aliejus. Taip bus pamaitintas organizmas. Labai tinka avižos, sezamo sėklos. Be to, reikia fermento – moliūgo, cukinijų, petražolių lapelio ir pan. Tokia mityba būtina norint sveikai gyventi ir gražiai atrodyti, nes be sveiko maisto, nebus ir grožio. Mūsų dirvožemis neturi mikroelementų, todėl organizmas daug ko netenka“, – mano A. Girdenienė, vienos vaistinės Šiauliuose vedėja.
Edita VINICKYTĖ