Patikrinę informaciją Lietuvos Respublikos odontologų rūmų ir Lietuvos ortodontų sąjungos valdybos atstovai sako pamatę, kad tikrai yra priežasčių susirūpinti tokia veikla.
Lietuvos Ortodontų sąjunga jau kreipėsi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie LR SAM ir Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymu sustabdyti šią žalingą pacientams praktiką, bet šis procesas dar užtruks, o rizika sveikatai toliau išlieka.
Veikla neteisėta ir pavojinga
„Manome, kad pacientai ir jų tėvai yra tie asmenys, kurie gali užkirsti kelią šiems pasipelnyti besistengiančių įstaigų veiksmams, jei bus susipažinę su grėsmėmis ir sąmoningai atsisakys tokio gydymosi namuose.
Ši ydinga praktika skinasi kelią ne vienoje užsienio valstybėje, o dabar pradeda veiklą ir Lietuvoje, aktyviai reklamuodamasi, siūlydama įvairias nuolaidas, už kurių stengiamasi paslėpti svarbų faktą – tokia veikla yra neteisėta ir labai pavojinga žmonių sveikatai. Visa medicininė veikla Lietuvoje yra reguliuojama įstatymais ir gali būti vykdoma tik turint atitinkamai veiklai išduotą licenciją, leidimą – higienos pasą, ir medicinos paslaugas suteikiant sveikatos priežiūros specialistui pagal jo veiklos normą“, – rašoma kreipimęsi.
Pažymima, kad žmogaus sąkandis turi būti taisyklingas ne tik dėl to, kad dantys būtų lygūs, o pirmiausia tam, kad tinkamai atliktų jam skirtas kalbos ir maitinimosi funkcijas. Taisyklingo sąkandžio atstatymas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis aukštos gydytojo kvalifikacijos.
„Ortodontinis gydymas ir dantų tiesinimas nėra grožio paslauga, ir net nedidelių dantų padėčių pasikeitimo atveju yra būtinas išsamus paciento klinikinis ištyrimas, rentgenologinė diagnostika, kad dantų tiesinimas įvyktų sklandžiai, be komplikacijų dantims ir veido – žandikaulių sistemai.
Esame tikri, kad to neįmanoma garantuoti, jei pacientas atlieka gydymą pats sau, gydytojui neprižiūrint klinikinės situacijos. Įstaigos, kurios siūlo tokias gydymosi namuose paslaugas, prašo pacientų ne tik atsiųsti proceso nuotraukas, bet ir patiems nuimti dantų antspaudus nuo žandikaulių, teigdami, kad tai yra saugi procedūra“, – aiškina susirūpinusių specialistų bendruomenės.
Laiko gėdinga apgavyste
Anot jų, tai yra gėdinga apgavystė, nes neapmokytam pacientui atliekant procedūrą netinkama technika, jis gali užspringti atspaudine mase, o tuo metu šalia nebus sveikatos specialisto, kuris galėtų suteikti pagalbą. Ortodontinio gydymo įrankis – dantų tiesinimo kapos – yra išsiunčiamos pacientui į namus, o dantys pradedami judinti iš vietos neįsitikinus, ar konkrečiu atveju toks gydymas yra saugus.
„Lietuvoje ortodontinių anomalijų paplitimas yra didelis, kartais pacientams tenka palaukti specialisto konsultacijos. Šia situacija ir mėgina pasinaudoti įstaigos, finansinės naudos siekiančios neteisėtomis priemonėmis.
Brangūs pacientai ir jų tėveliai, būkite dėmesingi rinkdamiesi paslaugų teikėją sau ir savo vaikams, įsitikinkite, kad medicinos paslaugos ir visos procedūros bus atliekamos sveikatos priežiūros specialistų, laikantis visų būtinų saugumo reikalavimų“, – perspėjo odontologai.