Miesto vicemeras Olegas Bryndakas TV3 žinių „Dienos komentare“ teigė, kad tai – kerštas, nes Odesa nenorėjo pasiduoti rusams.
Kokia situacija Odesoje? Ar buvo apšaudymų šią naktį?
Situacija Odesoje paskutinėmis dienomis, ypač 7–9, tikrai labai sudėtinga. Odesa buvo gausiai apšaudoma iš Krymo, Juodosios jūros, lėktuvų.
Ši ataka, matyt, buvo didžiausia nuo karo pradžios. Ji buvo nukreipta prieš taikius gyventojus – nukentėjo prekybos centrai, gyvenamieji namai, viešbučiai. Tik vienetai raketų pataiko į transporto infrastruktūrą, geležinkelius, tiltus, o daugiausia nukenčia civiliai gyventojai.
Nukenčia nekalti taikūs gyventojai. Ir dar daugiau – nuolat įvairiuose socialiniuose tinkluose platinama informacija, kad bombarduos mokyklas, ligonines. Esą ten kažkokie kariniai objektai. Kur, aišku, jų nėra.
Tai daroma akivaizdžiai tam, kad keltų paniką, kad gąsdintų žmones. Suprantame – girdėjome vakar Putino kalbą gegužės 9-osios proga. Nuskambėjo tik vienas miestas – Odesa.
Mums, matyt, keršija už tai, kad mes nesutikome su duona ir druska, kaip tikėjosi rusų agresoriai. Ypač pietuose, Odesoje.
To nėra – duodame atkirtį priešui, nusiteikę kovoti iki galo. Ir, žinoma, dėl to pas mus ir atskrenda tos dešimtys raketų. Ypač paskutiniu metu.
Kiek žmonių žuvo pastarosiomis dienomis ir kiek nukentėjo Odesa?
Odesoje sugriauta keletas viešbučių, vakar – prekybos centras, du sandėliai, gyvenamasis namas. Tik vakar nukentėjo – vienas žuvo ir septyni sužeisti. Tai tik vakar vakaro apšaudymas.
Nuo karo pradžios tai jau dešimtys žuvusių, šimtai sužeistų. Šaudoma ne į karinius objektus, tai – keršijimas. Tai – taikaus miesto bombardavimas siekiant išgąsdinti, atkeršyti, išlieti savo pykt už tai, kad nepasiduodam, kad ginamės, už tai, kad nelaukiam čia rusų pasaulio.
O kaip dabar gyvena žmonės? Savo namuose ar nakvot eina į slėptuves?
Žmonės ir prie karo pripranta. Kai kurie jau net ignoruoja oro pavojų ir atskrendančias raketas, tačiau mes raginam žmones vis tik būti atsakingiems už save, už savo gyvybes.
Daugelis, aišku, nusileidžia į slėptuves, parkingus. Aišku, tiek slėptuvių nėra, todėl visi žino dviejų sienų taisyklę – saugiausia būti už dviejų sienų nuo išorės. Tokiu būdu stengiamės apsisaugoti nuo apšaudymų.
Kaip manote, ar bus Odesa šturmuojama? Ar gali Odesa tapti antruoju Mariupoliu?
To negalima atmesti. Juk ir prieš karą Putinas konkrečiai įvardijo Odesą, kad „atkeršysime už Odesą, ateisime į Odesą, įvesime tvarką.“
Ir vakar per paradą nuskambėjo vienintelis miestas – Odesa. Taigi mes suprantame, kad mums – ypatingas dėmesys. Tai ir geopolitika, ir strateginė padėtis, ir ideologiškai labai svarbu, nes akivaizdu, kad buvo planai padaryti Odesą kaip sostinę naujam dariniui.
Žinoma, šie planai netaps realybe. Aišku, kad šie planai žlugo. Dabar yra bandymų judėti pietų kryptimi. Ukraina juos sėkmingai atremia. Kaip ir bandymus bombarduoti tiltus, išjudinti Padniestrę, tai susiję su tuo, kad buvo ketinimai sukurti antrą frontą, tačiau dabar ginkluotosios pajėgos tvirtai ginasi.
Esame įsitikinę, kad atremsime jūrų desantą, jeigu jis bus. Kova šalia „Gyvačių salos“ kaip tik su tuo susijusi. Priešas ketina „Gyvačių saloje“ sukurti bazę prieš oro gynybą, prieš apsaugą nuo raketų. Mes tam sėkmingai priešinamės. Štai tokia dabar vyksta kova. Juodosios jūros pakrantė šiandien yra frontas.
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.